Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu un opel vectra b 2001 Z16XE ieri am descoperit un lucru interesant dupa ce mam uitat in jurul mufei de diagnoza.
Ce am observat este ca vin doua seturi de cabluri de la cele doua module buton geam electric... insa una are 4 fire (presupun, masa / sus / jos / ilumiat) iar celalat cel de partea soferului are vreo 7-8 fire.
Prima data m-am gandit ca ar fi cablurile pt butonul 2 de la geamul din spate..... dar langa mufa de diagnoza aceste cabluri intra in alte mufe si una tot asa este mai mare(pentru 7-8 fire celalatu de 4 fire, iar nu cred ca neamtul a pus doar jumate din cablajul de deam electric spate......
Are cineva idee pt ce sunt acele cabluri ? ce poate fi acolo?
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Butonul de la sofer are incorporat si modulul de ridicare automata a geamurilor.

  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Butonul de la sofer are incorporat si modulul de ridicare automata a geamurilor.


Aham.... Si cum functioneaza... mai trebuie instalat ceva sau ?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai functioneaza deja. Cand actionezi ceva mai mult timp butonul, nu se ridica automat geamurile?
Skip ads

  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
[quote="djtaotao"]Pai functioneaza deja. Cand actionezi ceva mai mult timp butonul, nu se ridica automat geamurile?[/quote

eu acolo am doar un singur buton , butonul de ridicare/coborare geam pt partea de sofer.....
actionand acest buton (apasat si timp indelungat, pana la 30 sec) nu se intampla nimica deacat sa se ridice respectiv sa coboare geamul de pe partea sofer....
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci trebuie sa faci o memorare. Adica pui contactul, si ridici ambele geamuri si tii 10 secunde apasat butonul si dupa ce s-au ridicat geamurile, apoi faci la fel si cu coborarea lor. Dupa asta, ar trebui sa se ridice/coboare geamul a carui buton il actionezi complet la apasarea butonului cca. 1 sec fara sa mai tii apasat butonul pana fac geamurile cursa completa.
  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Atunci trebuie sa faci o memorare. Adica pui contactul, si ridici ambele geamuri si tii 10 secunde apasat butonul si dupa ce s-au ridicat geamurile, apoi faci la fel si cu coborarea lor. Dupa asta, ar trebui sa se ridice/coboare geamul a carui buton il actionezi complet la apasarea butonului cca. 1 sec fara sa mai tii apasat butonul pana fac geamurile cursa completa.


Salut,
Nu asta e problema daca apas fiecare buton sperat un timp mai lung atunci urca pana la capat de cursa, deci partea asta e ok.
Ce nu am inteles eu ca de ce sunt mai multe fire pe partea soeferului decat pe partea pasager, la asta am primit un raspuns de la djtaotao dar tot nu functioneaza ceva .... daca nu ma insel ar mai trebui sa fie un buton langa cel de la geam sus/jos pt sofer cu care pot efectua m,anevra mentionata de djtaotao
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Nu mai trebuie sa existe nici un buton aditional pentru manevra asta. Nu exista asa ceva.
Si nu mai da "citeaza" pentru mesajul anterior. E irelevant si iti incarci topicul cu informatie inutila. Raspunde cu butonul "raspunde".


Ultima modificare facuta de djtaotao la Mar 03 Jan, 2012 8:39 pm
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca mai ai geamuri pe spate pe partea sofer mai exista un alt buton ca sa poti sa le dezactivezi.
  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Scuze djtaotao, am sa ma conformez de acum .

Cangri
Am doar doua geamuri electrice fata cu cate un buton pe fiecare parte, deci asta a cazut.
Very Happy
  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti la o vectra b din 97 am si eu geamuri electrice dar nu se ridica din telecomanda mentionez ca,cheia este separat de telecomanda se poate face ceva?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ warpig29 precablarea este posibil sa fie facuta
@ nogood_off cauta la tutoriale
Skip ads

  • pana_azzaro

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut!
am o problema la o vectra b2...geamul soferului, cand il deschid, coboara normal!
cand il inchid, urca ce urca si pe urma coboara singur sau urca pana la capat dar imi apuca chederul!
ma poate ajuta cineva?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Desfa usa si repozitioneaza geamul.Este posibil ca unul din suportii sa fie rupt.
  • warpig29

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu am fost de mult pe aici din cazua ca nu am avut probleme .. ehhh nu vreau sa mint - o groaza de probleme de atunci - dar asta altundeva - inca mai am masina...

Revenind la subiect, mi s-a rupt macarua stanga - cu chinuila am reusit cumva sa ridic sa nu ramana masina deschisa in strada peste noapte. Am programat la service si mi-au schimbat macaraua cu motor cu tot insa acuma urca in trepte, adica apas butonul urca 8-10 cm si se opreste..iara apas butonul si iara urca 8-10 centimetri - astfel reusesc sa il inchid din 4-5 apasari de buton - nasol stiu .. asta e ...am nevoie de masina si l-am luat asa din service dupa ce electricianul de acolo zicea ca nu are ce sa faca cu el - nu stie nici el din ce cauza se manifesta asa....

Am incercat si eu cu reprogramarea - la geamul din dreapta functioneaza corect, geamul din stanga nimic. de doua zile caut - sa vad de la ce este insa nu prea am gasit nimica...

Aveti vreo idee de la ce se intampla chestia asta?!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR