Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva documentatie despre cutiile de viteza de la Opel, uite aici link-ul pentru cutia F18: http://www.opel-infos.de/getriebe/f18.html

Deasemenea, gasesti in meniul Technik->Getriebe->Schaltgetriebe->F-serie 5-Gang detalii despre toate cutiile in 5 viteze puse pe Opel.
Skip ads

  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Se pare ca ar fi diferente doar la cuplu intre cele 2 cutii , cea f18+ ar rezista la 205 N/m iar de cea de f18 la 190N/m.
cea ce e bine ,ca e mai rezistenta fata de f18 normal(asta am inteles eu)
Mi-am luat si manualul de reparati, urmeaza sa ma informez cu planetara care e treaba de nu iese .si sa am timp sa ma apuc de treaba .
ms ahappyuser, acum m-am mai linistit cu cutia
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Spun si eu o problema!
Cutia la mine X16el, cutia nustiu ce model este m-am uitat dar nu am vazut nimic scris, a produs de 2 ori un zgomot, bataie in fata stanga cand acceleram dar pe timp scurt si s-a potolit de la sine.
A mai intampinat cineva aceasta problema?Confused
Ii mai curge si ulei pe sus cred..ca este capacul fleasca mereu, si vine de sus uleiul..

Multumesc!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Zgomotele din cutie pot aparea si daca uleiul este sub un anumit nivel.

Daca nu huruie cutia sau nu face zgomot permanent atunci nu ar trebui sa-ti faci probleme. Ar fi bun un aditiv de ulei de cutie pus peste uleiul existent, sau eventual schimbat uleiul din cutie dupa 250.000+km parcursi cu uleiul original de fabrica.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu este permanent. Mi-a facut prima data acum 2 luni, pentru circa 1km mers bara la bara, cand am plecat gata nu a mai facut pe urmatori 800km
Si acum cateva zile mergeam linistit pe autostrada si deodata aud ca bate in stanga fata cand acceleram, numai accelerez numai batea. Merg asa circa 4-6 km si se opreste numai face pe urmatorii 400 km pana am ajuns acasa...
Cu uleiul vreau sa incep si eu dar nustiu ce ulei:(, vad numai pareri diferite, firme, 75w sau etk..nimic concludent
Vreo recomandare ceva? eventual si cat intra etk( am inteles 1.8 dar la fel in ceata, clar nu prea)

Merci!
  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pai vezi sa nu ai cutia fisurata ,ca si la mine sa auzit ceva, dar nu mi-am dat seama doar dupa ce vedeam ca ramanea urma de ulei sub masina .am o fisura unde ar fi fost cablul vitezometru e un gol acolo .ar fi bine sa ii dai capacul jos de la diferential si sa vezi daca e pilitura ceva, la mine a avut efect Laughing
ulei eu am bagat GM rosu ,din asta am avut in cutie din asta am bagat
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
va salut
toata lumea vad ca recomanda pe aici schimbul cutiei atunci cand apare o problema
eu ma ocup cu reparatii cutii si va spun ca nu e chiar asa simplu
e greu sa gasesti cutie 100% compatibila cu masina
de aceea e bine sa se repare cutia originala atunci cand se poate si cand costurile nu sunt f mari
nu recomand asta din lipsa de clienti ci pur si simplu din experienta
am avut multi clienti care dupa ce au schimbat cutia au venit la mine sa le-o repar pe cea veche pt ca :motorul merge prea turat, motorul nu mai are forta, nu mai indica viteza..........sau cutia cumparata e la fel de defacta ca cea originala
daca aveti intrebari referitoare la cutia de viteze va stau la dispozitie
  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pai lamureste-ma si pe mine .de ex. care e diferenta intre cutia f18 benzina si f18 diesel?eu am mers un an intreg .cu ea stricata ,adica cu dinti aia rupti plimbanduse prin ea , o perioada am mers fara ulei ca mi-am dat seama tarziu ca sa spart cutia .cand schimb agata in orice viteza .si asa facut rost de una, dar e de diesel
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
diferenta de raportul de transmisie
daca pui cutia de diesel pe motorul tau benzina o sa vezi ca motorul nu mai are forta
daca de ex aveai la 120km/h 3000rot/min in treapta a 5 a acum probabil o sa ai tot la 120km/h 3000rot/min in treapta a 4 a
e doar un exemplu nu neaparat acestea sunt valorile exacte
ce e mai indicat daca tot ai cutia de diesel e sa schimbi piesele defecte din a ta cu piese din cutia diesel
din cate am observat acei dinti din foto sunt pinioanele satelite
ele sunt la fel in ambele cutii
daca agata la schimbarea vitezelor schimbi si sistemele de cuplare si poti face cutia originala ok fara sa afectezi in vreun fel rapoartele de transmisie si cuplul original
http://opeloem.com/opel/vec...ual_transmission/
aici ai schema cutiei tale daca ai de gand sa faci operatiunea singur insa daca nu ai mai vazut cutii desfacute nu e indicat pt ca poti rupe unele sisteme de blocare si se gasesc destul de greu
daca mai ai intrebari iti pot da si alte indicatii
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu sunt de acord cu :
"- daca pui cutia de diesel pe motorul tau benzina o sa vezi ca motorul nu mai are forta" (diesel-ul are 82cp/168Nm, benzina 136cp/185Nm)
"- daca de ex. aveai la 120km/h 3000rot/min in treapta a 5 a acum probabil o sa ai tot la 120km/h 3000rot/min in treapta a 4 a"

In opinia mea, cele doua afirmatii de mai sus sunt incorecte.

Eu nu as incerca o reparatie la cutia originala (cea cu probleme) dupa ce s-a mers atata timp cu resturi prin ea si fara lubrefiere.
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
la aceeasi viteza motorul pe benzina e mai turat
motorul diesel lucreaza la turatii mai mici decat cel pe benzina
de acord cu mine?
de aici vine diferenta
cat despre alegerea cutiei care se repara se face cu ambele desfacute si fiecare piesa evaluata
are nevoie de pinion de atac si coroana in primul rand de la benzina si eventual treapta a 5-a
in rest pot ramane piesele de diesel
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Tot uitandu-ma prin calculator am gasit asta (intrebare : F18c este cutia pentru X20XEV ? intreb pentru ca ar putea fi, avand rapoarte un pic mai mari) :



Bravo ! Foarte inspirata adaugarea automata a logo-ul ClubOpel in stanga-sus peste valorile din tabel, era prea clara imaginea si puteai sa vezi prea usor care sunt rapoartele din poza originala.
Skip ads

  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
din pacate nu pot sa stiu toate aceste detalii pt fiecare marca auto
ma bazes pe voi ca impatimiti opel pt detaliile acestea
  • didutu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pai o sa ne lamurim curand care e diferenta intre cutii Laughing .daca nu merge cum trebuie le combin pe amandoua si trebuie sa iasa ceva bun .maine as vrea sa ma apuc de treaba ,sper sa nu ploua
  • emanuelll

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salu baieti! am si eu o intrebare .. am o vectra b 1,8 x18 xe1 si de curand cutia de viteze a inceput sa scoata un sunet f urat si tare cand este in viteza si nu accelerez , am fost la un mecanic si mia recomandat s ao schim ce vreau s ava intreb este ca nu stiu cum s procedez.. multi spun ca se potrivesste orice cutie de pe vectra pe benzina si de pe motoare mai mici sau de astra pe benzina este adevarat sau trebuie sa caut exact cutie pe o vectra ca a mea si daca asa trebuie cum ma ghidez sa o nimeresc ca daca o cumpar sh probabil nu o gasesc montata pe masina ! are vreun cod si daca are poate il stie cineva? ms mult!
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu Andreixyz, la 130 km/h, motorul de diesel are turatia mai mica decat motorul pe benzina.

Emanuell: informatia care o cauti tu cred ca se gaseste in autodata sau tiss, orice piesa are un cod. Cred ca daca te ai duce la un magazin de piese auto si intrebi de o cutie sa o cumperi de noua, ai putea pe langa pret sa ceri si codul de piesa, faci asta de mai multe ori la mai multe magazine, mai cauti si pe net si cu cat ai o singura valoare din mai multe locuri sunt sanse sa fie buna.

Te sfatuiesc sa iti iei o cutie de pe o masina cu EXACT acelasi motor ca al tau. Altfel masina va merge aiurea, totul se bazeaza pe niste calcule pe care le fac inginerii si care nu se vor mai aplica daca pui o cutie diferita.

Ca sa fiu mai explicit, ecu dozeaza injectia intr un anumit fel. Daca cutia care o pui, are alt raport, e posibil ca ecu ul sa nu dozeze corect pt ca nu a fost proiectat sa dozeze eficient in acel interval(inginerii nu s au gandit ca o sa pui alta cutie diferita). Eu observ asta la consum, daca sunt 2 persoane in masina am un consum de 6, daca sunt 5 am 6.8 dar daca sunt 5 si bagaje si rezervorul plin consumul tot 6.8 este ( bine am probleme cu egr ul si nu stiu daca nu mi a stricat socoteala )

Cei ce zic ca merge orice cutie de pe un motor mai mic vad problema doar din punct de vedere mecanic, cat rezista, cat poate desi nici aici nu inteleg cum rezista o cutie la un cuplu mai mare decat a fost proiectata. Poate o cutie de pe un motor mai puternic, dar atunci o sa mergi singur cu masina goala si o sa ai impresia ca masima e plina. Eu incerc sa vad problema cutiei de viteze si din punct de vedere automatist .
  • emanuelll

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2012

  • Mesaj Privat
ms frumos o sa ma uit la codul codul cutiei mele si o sa cumpar sh la fel!
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci in prima faza sa-ti repari cutia originala?
Poate ai un rulment sau doi uzati si scapi mult mai ieftin si simplu.
  • Costy05

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea, nu stiu daca am postat exact unde trebuie daca nu imi cer scuze moderatorilor.Am o problema la cutia de viteze(Vectra b 97' X20DTL) cand plec de pe loc in viraje(stanga sau dreapta) se aude o troncaneala ceva de genu sunetul de planetara defecta.Am verificat planetare totul ok.
Aveti vre-o idee?Multumesc
  • andreixyz

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca planetarele sunt ok inseamna ca sunt satelitii grupuli conic.
Adica patru pinioane din cutie.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR