Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut. de curand am achizitionat un opel vectra b din 98 motor diesel de 2.0 dth,masina are xenon pe ambele faze ,pe faza scurta instalatia este de 55w 6000k iar pe lunga de 35w 6000k. am schimbat becuri de pe lunga cu cele de pe scurta motivul fiind ca becul din dreapta fata faza scurta este de alta culoare spre galben decat cel din stanga ,dupa modificare am observat ca lumina nu se imprastie pe sosea cum se imprastia cu cele de 55 de w.in fine am pus becurile cum am luat masina adica faza scurta de 55 si lunga de 35,dar dupa ce am pus bateria si am aprins farurile imi iesea fum din spatele farului din dreapta in concluzie il incingea de aproape ca la topit am inlocuit firul si dupa,cand am aprins si faza lunga se incingea firul de la lunga plus ca imi arde siguranta de pe faza lunga dreapta mentionez ca nu am mai avut timp sa inlocuiesc firul dar o voi face in curand, ati mai intalnit problema asta?



gataaaaa am rezolvat problema era de la droserul de la instalatia de xenon,am pus becuri normale ca si asa pana se aprindeau dura mult, plus ca imi topise si firul de se mai tinea in cateva spire,acum am xenon pe scurta si halogen pe lunga


Ultima modificare facuta de kostellyno_85 la Sam 14 Jan, 2012 10:51 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mie nu mi se aprinde faza lunga pe farul de la stanga, schimb becul de la stanga la dreapta si invers si tot asa. Nu stiu ce naiba are, blocul de lumini sau maneta nu cred ca firele sunt intrerupte. poate stie cineva.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
jonyx87 a scris:Mie nu mi se aprinde faza lunga pe farul de la stanga, schimb becul de la stanga la dreapta si invers si tot asa. Nu stiu ce naiba are, blocul de lumini sau maneta nu cred ca firele sunt intrerupte. poate stie cineva.


Am rezolvat. Siguranta la bec arsa. La vectra b fiecare bec are siguranta lui.
  • Cornelcory

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o problema , am un opel vectra b din 98` acum ceva timp i-am pus instalatie xenon pe faza scurta , si imi cam bateau drept... , le-am lasat jos din reglajul de la rotita de acolo , nimic...dupa am umblat la faruri acolo cu imbusul , le-am lasat jos de acolo , si acum...surpriza , cand dau faza lunga , farul din dreapta imi bate drept, la honoLuLu...si cel din partea stanga imi bate cam la 1 m de botul masinii...stie cineva ce sa fac? Astept raspuns , multumesc !
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa le reglezi.
Oricum e normal ca farul din stanga sa bata mai jos fata de cel din dreapta.
  • Cornelcory

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
pai le reglez...dar daca le ridic mai sus , dupa nu mai imi bate faza scurta bine , o sa imi bata drept...
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca bate asa jos, la 1m in fata masinii, parerea mea, s-ar putea sa iti fi iesit din suportul de la oglinda si s-ar putea sa tebuiasca desfacut farul. Pe faza scurta e ok? Becurile sunt bine montate? Eu mi-am reglat singur, timp de 4-5 zile ieseam seara doar sa reglez farurile, si am reglat separat becurile ( am indoit baza lor) pana am ajuns asa cum voiam eu.
  • tytyzook

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut domnilor,am aceiasi problema,nu se mai aprinde becu de faza lunga pe partea dreapta,am vrut sa reglez faza lunga deoarece i-mi batea jos ,la un momendat becu nu sa mai aprins.nu stiu care ar fi cauza.sa fie vreo siguranta?daca da care ar fi?
Am un opel astra h 1.7
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR