Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • econom11

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel zafira 2.0 DTI, motor Y20DTH.Am o problema cu frana de mana!Cu vreo 2 ani in urma cand am luat masina frana de mana tinea perfect, dupa care la un an undeva a inceput sa nu mai tina asa de bine, pana in final nu mai tine aproape deloc.Totul s-a inceput dupa prima iarna cand seara lasam frana de mana trasa si dimineata daca era sub -1 grad aceasta ramanea ingheta cu tot cu placute.Trebuia sa merg putin cu ea asa ca sa se lase liber.Am verificat totul furtunurile,cablu de frana - totul e in regula!Am scos cablu de frana si am incercat sa actionez manual frana la roata rotind de chestia aia de la etrier dar fara succes, roata nu se blocheaza cum ar trebui de fapt sa fie!Rog ajutor!E posibil sa fie nevoie de o aerisire manuala la partea din spate?
Skip ads

  • sukka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2011

  • Mesaj Privat
incearca aici poate te ajuta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12971
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
problema ta tine de integritatea cablului de frana de mana. Daca cablul de frana de mana, respectiv camasa acestuia se detelioreaza - intra mizerie inauntru si blocheaza cablul ramanand tras sau mai bine spus in tensiune. Astfel sabotii franei de mana raman actionati sau dimpotriva - devin greu de actionat astfel incat utilizarea acesteia este aproape imposibila.
Solutia este una singura - inlocuirea cablului franei de mana. Sau pentru moment sa poti trece de vremea rece.....te bagi pe dedesubt , vezi unde este rupta camasa sau deteliorata, spray degripant, izolier band peste camasa si treci de iarna.
Un alt aspect il mai constituie detelirarea miezului cablului, fapt care il impiedica sa culiseze normal in camasa. Acest lucru se datoreaza interventilor necoraspunzatoare din parte mecanicilor la anumite interventii. Schimbul unei bucsi sau a sabotilor de frana ( unii destepti indoaie cablul sa nu ii incurce dupa ce l-au demontat)
  • econom11

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat daca cablul este bun, si acesta e in regula...nu are nici o problema!Insa am incercat sa actionez frana de la etrier fara cablu, cu cablul scos si acesta nu tine...adica problema ar putea fi in etrier?Poate fi cumva demontat acesta si reparat ca sa nu cumpar unul nou?
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
imi ingheata frana de mana. Vizual cablul este ok. Cat temperaturile au fost cu plus nu am avut nici o problema. Am observat la capatul cablului spre roata un burduf micut care culiseaza odata cu cablul si nu da voie mizeriei si apei sa intre. La mine este spart, rupt. Ca si rezolvare ce pot sa fac cu el? Il dau jos si bag ceva in el (ulei sau altceva) sau cablu nou. Apropo, aceeasi problema am avut-o si iarna trecuta dupa care la venirea temperaturilor pozitive cablul culisa fara problema. Deci exclud ideea ca cablul ar fi deteriorat. Idei?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La burduful ala iti ingheata, temporar poti da cu spray de dezghetare dar ca solutie definitiva trebuie schimbat cablul. Wink
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc Elegance. Cum fac rost de bani (o sa umblu cu colinda, uratul, semanatul) o sa cumpar un cablu nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR