Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut

am patit o nefacuta. mi s-au incalecat stergatoarele...cel din dreapta s-a dat peste cap (a venit mult prea in stanga)...acum nu mai merge deloc....
cu ele oprite bratele teoretic nu ar trebui sa se miste. la el pot trage in directia de miscare si mult in stanga si are foarte putin tendinta de a reveni inapoi.
vreo idee? cum pot scoate bratul? ce poate sa fie?
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
revin cu problema.

stie cineva cum se desface masca aia de plastic ca sa ajung la ansamblu? ma poate ajuta cineva?
e clar ca s-a rupt/stricat ceva la articulatia stergatorului din dreapta.
la service imi cer o groaza de bani doar sa se uite
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in primul si in primul rand ar trebui sa dai, asa cum zice regulamentul, niste informatii ca sa se poata localiza problema. De exemplu ai putea zice ce masina aia, in 2009 se producea atat Astra H, cat si Astra Classic (fostul G)
Apoi, ca sa ajungi la ansamblul stergatoarelor, incearca urmatoarele:
- dai jos bratele stergatoarelor. la baza au un capac de plastic, il desfaci pe ala, apoi ai o piulita, O desfaci si pe aia, stergatorul intra pe un trunchi conic striat
- desfaci chederul de la baza parbrizului (daca tin bine minte, acolo unde e cheder, buza de la masca intra sub cheder) si garnitura de catre motor (e infipta pe o buza de tabla
- scoti masca de plastic, aia cu stropitoarele de parbriz
- te uiti la mecanismul de angrenare a stergatoarelor, te feliciti ca ai ajuns pana aici, pui totul inapoi la loc, si mergi la mecanic. Ca daca intrebi cum se desface masca aia, am indoiesc ca ai abilitatile tehnice necesare sa repari mecanismul. Eu stiu da masca aia jos, si parca nu m-as simti foarte hotarat sa ma bag sa repar asa ceva Smile
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok. ms mult pt ajutor.
intr-adevar am cunostiinte foarte limitate. d-abia m-am incumetat sa schimb un bec la far singur Smile
ceea ce zici tu pare dificil si riscant. in baza ceea ce trebuie sa fac stiu dar mi se pare prea dificil de scos plasticul ala de acolo (avand in vedere ca umblu pe la parbriz, si pe la garniturile alea)
la un service de doi bani mi-a cerut 1 milion manopera sa desfaca aia si sa vada despre ce e vorba. m-o fi vazut cu ciunga in par
d-asta zic ca poate e cineva care ma poate ajuta eventual mult muuult mai ieftin. dupa ce vad despre ce e vorba stiu in continuare ce am de facut.

PS unde ai citit ca masina e din 2009 scrie si ca e vorba de Astra G
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu e foarte dificil si nici foarte riscant, insa daca nu te pricepi te bagi degeaba. Vezi ca sunt service-uri bune in bucuresti unde poti sa mergi cu problema.
in profilul tau, ai zis ca ai astra din 2009. Nu ar strica sa iti completezi profilul. De asemenea, cand postezi o problema, mentioneaza detalii despre masina. A propos de stergator e suficient sa zici modelul (astra G0, insa daca ai o problema la portbagaj ar trebui sa zici ce fel de caroserie e (sedan, hatch, caravan) sau daca ai o problema la motor sa zici codul motorului...
100 RON pentru constatare e exagerat, in conditiile in care operatia de demontare/remontare dureaza 15, maxim 20 minute...
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu am mentionat multe detalii tocmai ca era vroba doar de stergator.
o sa mai incerc si la alte service-uri.

ma refeream ca in descrierea subiectului scris ASTRA G
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
problema rezolvata....dat 15 lei la un mecanic. scos cheder motor, ridicat un pic plastic, pus la loc articulatie in nuca. cumparat set de lamele noi. doamne ajuta
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
treaba asta a tinut jumatate de an...pana a cazut iar....am bagat o sarma micuta invelita in cauciuc pe gaura....m-a tinut cateva luni....acum tot schimb sarmulita la anumite intervale...nu stiu unde sa rezolv cu dat gaura si bagat un surub....
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poate la un mecanic priceput sau iti cumperi alt ansamblu...
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am fost la un mecanic si el m-a luat ca nu a auzit asa ceva si nu se poate face etc. eu am incercat singur sa scot bratele stergatoarelor dar nu reusesc sa le scot de pe ax....am dat si cu vaselina si cu tot...nu vor sa iasa. daca fortez mai mult mi-e frica sa nu se rupa sau sa sparg parbrizul...

mai bine ma chinui asa decat sa imi iau ansamblu nou. Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR