Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • laur71

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Da , la turometrul din bord ma refeream. WD 40 este un spray de contacte cu care se poate curata orice tip de contacte (injectie,iac,capac delco,mufe,etc). Vezi pe google. La delco , daca nu are ploturile si carbunele din capac in stare buna si nu se pot curata bine,e indicat sa schimbi capacul si luleaua noi.Cu bobina , cauta una la cineva de proba , daca dupa ce ai curatat mufele si fisa nu schimba mersul motorului . Fisele se verifica scotandu-le una cate una . Nu te atinge de metalul masinii si sa ai o manusa sau o carpa in mana cu care le scoti. Am zis intai sa verifici dupa care pleci la cumparaturi.
Skip ads

  • alexe alexandru

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut!azi am schimbat fisele si capacul la delcou. am pus noi bosch vad ca merge altfel si nu mai intrerupe daca mai face figuri schimb si bobina de inductieacm mi se pare ca sa cam dat la benzina si nu prea stiu cum sa ii fac un consum.bani de un plin nu am.poate stiti cum verific sonda lambda?am inteles ca influenteaza la consum
  • laur71

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Sonda Lambda o poti verifica numai cu testul agrafa sau la un service. Da,influenteaza consumul. De unde stii ca a consumat mult? Iarna,consumul creste cu 0,5-0,7 litri % deoarece motorul intra mai greu in parametrii normali pana se incalzeste. Consumul din carte se face la viteza max. 90 km/h la drum intins doar cu soferul ,fara aer cond. deschis, fara vant din fata puternic si cu geamurile inchise.La tine,un consum mixt normal acum este intre 7-8 l/% iar afara 6,5-7 litri in conditiile de mai sus.La c18 nz este 9-10 l/% mixt,iar la C 20 LET (Calibra) este de 10-12 l% mixt la max 90 km/h.Daca ai trecut de 120-130/h la tine consumul poate ajunge la 12litri %. Mai putin nu are cum pentru ca este motor destul de marisor.
  • alexe alexandru

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut!tot asa face.e ciudat cand este frig merge super cand este cald incepe sa intrerupa .am comandat si bobina de inductie noua vine maine dar o schim luni ca nu am drum la serviciu.sa vedem cum se comporta dupa ce o schimb.altceva nu mai am ce sa schimb.ramane ECU.lucrez la reprezentanta skoda dar nu avem progrm pt opelul meu.sa vedem cum o sa se comporte dupa ce schimb bobina de inductie.stima!
Skip ads

  • laur71

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Nu gasesti un ECU la cineva prin apropriere?In principiu bobina nu se intrerupe.Merge sau nu merge.Atat.
  • laur71

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ai verificat furtunul de la senzorul MAP sa nu fie fisurat? MAP (senzor presiune admisie)este o valva de vacuum ,care se gaseste in partea stanga a motorului,cum stai in fata lui, prins pe caroseria masinii. Ar mai fi catalizatorul. Daca este infundat, merge intrerupt la relanti si consuma mai mult. Incearca,dupa ce se incalzeste motorul,sa scoti mufa de la sonda Lambda. Daca merge ok, incearca sa desfunzi catalizatorul. Cu motorul cald si sonda Lambda montata,tureaza-l la peste 5500 de ture cateva zeci de secunde in reprize(numai daca ai catalizator bun),altfel o turezi degeaba ca nu are ce desfunda. Daca a fost catalizatorul bun,inseamna ca ai mers cu motorul subturat.Daca reusesti sa rezolvi mergi cu
masina mai turata 2500-3500 ture, fara frica pentru ca este un motor foarte fiabil economic, rezistent si de turatie.Nu mergi de ex. in viteza a 4-a cu 60-70 la ora cu 1500-2000 ture.Sunt masini Taxi care au peste 900000 de km fara sa desfaca motorul. Eu am 200000 km pe GPL in 5 ani si nu am nici o problema in afara de consumabilele normale.
  • alexe alexandru

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut!am schimbat bobina de inductie si sa domportat la fel.dupa acea am gasit ECU la cineva si la-m cumparat 150 lei.am facut aseara 35 km cu masina si a mers fara probleme.oricum altceva nu mai aveam ce sa scimb.ms tuturor pt sfaturi.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
vezi sa nu pierzi curent pe undeva... scoate toate bujiile cu fise cu tot si pune pe cineva sa dea la automat... si urmareste scanteia (inainte trebuie sa legi cumva filetele de la bujii de masa sau mai bine de "-" la baterie ... merge foarte bine cu doua cabluri bifilare desizolate la capete..
se vad asa f. bine intensitatile scanteilor .. ordinea de aprindere... mai ales daca e mai intuneric...
  • alexe alexandru

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
slutare!daca am sonda lamda defecta se aprinde vreun martor la bord?as vrea sa o schimb.mi se pare ca consuma cam mult.merg cu ea numai in oras.ms pt sfaturi!
  • sorine12005

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut am un ce16nz merge ok tot doar ca atunci cand merg cu ea cam vreo 10,km incepe sa nu isi mai tina relantiul am schimbat mai tot la ea iam facut testul agrafa numi da nici o eroare practic cand se incalzeste motorul nu mai sta deloc la relanti ar putea fi cumva calculatorul sau catalizatorul infundat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR