Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut, cum sa recunoastem sa schimbam placutele de frana,am jenti de Al si se vede bine pe discuri frane si vad este placute nu e terminate,dar se aude un pic cand pun franare si se aude un scatrait si la viteze mari nu se aude,doar la viteze mici atat?De ce se aude asa foarte un pic? Rolling Eyes
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca incercai sa vorbesti romaneste si sa fii mai explicit poate primeai mai multe raspunsuri... In principiu in functie de modelul masinii sunt niste grosimi minime pe care trebuie sa le aiba discurile ca sa fie considerate uzate. La discurile neventilate de obicei e 8mm.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
scuze cauza am scris repede din cauza eu lucrez la birou si am scris repede pe forum.
Ma interesam vreau sa schimb placutele de frana,dar cum se stim treb neaparat sa schimb? cum se vede? franare slaba sau ....?
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa pui mana pe manualul de reparatii si intretinere si sa citesti acolo capitolul legat de sistemul de franare.
Din ce am citit eu acolo se masoara cu sublerul grosimea placutelor si cand a scazut grosimea sub o anumita valoare se schimba neaparat.

Daca cauti pe eMule il gasesti chiar si in ungureste (am dat eu peste ele azi).
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
i ti recomand o metoda mult mai simpla "okiometrica"(in lipsa manualului si avand in vedere ca te grabejti) Very Happy .Deci te duci la magazin piese auto ceri una placuta noua iesi cu vanzatorul pana la masina daca e posibil si daca diferenta dintre ce ai pe masina si cea noua este vizibil mare...poti sa le ceri si pe celelalte 3 .Un mecanic care se respecta o sa ti ceara sa skimbi si discurile de frana daca au uzuri sau fisuri etc.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sa-ti mai spun si eu ceva: daca exista un scartait ca si cand discul atinge de o placuta de tabla, atunci sigur sunt uzate. Ce se intampla: in momentul cand se uzeaza placutele,( cele mai multe au un distantier care are rolul de a scoate un zgomot anormal care sa te sperie astfel incat sa mergi la service) distantierul de tabla atinge discul de frana. trebuie numai sa dai jos roata si sa verifici. atunci esti sigur. bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR