Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cat ai mers cu ea trancanind si cu becul aprins?
Kit de distributie numai original si sunt mult mai multe de schimbat cand schimbi distributia, cauta pe forum distributie Z12XE.
Baia si sorbul de ulei jos...nu stiu cuzineti depinde cat ai mers cu ea fara presiune.
E cu dus si intors...sa mai asteptam pareri...
Skip ads

  • razvanlg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am mers vreo 10 km.au ma i zis ca mai schimba ceva pe langa ala,niste supape si nu mai stiu ce.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mai bine ia un motor bun de la @dancuciureanu.
Te vor lucra ``baietii aia`` in foi de vita... sigur ai si cuzineti busiti ca ai mers cu ea asa 10km.
Supape indoite..., rectificare scaun supape si supape, planat chiulasa, ...si lista mai merge......
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si presiune la ulei de ce nu a fost?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Presiune la ulei nu a fost pentru ca era inchis pentru inventar sa afle cata presiune este si unde se afla aceasta...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Off-topic...
Ce nu inteleg eu...dar poate eu am ceva ....
Vrei sa iei masina...bine.
Te hotarasti ce e bun pt. tine ( in functie de unde ai sa mergi mai mult si mai des ). Alegi modelul. Tragi cu ochiu`n`buzunar. Atata am......xyzw euro care imi ajung pentru modelul cutare din anul cutare. Bun!
Ma uit pe net, prin targuri, trag sfoara in tara ...etc. Imi gasesc dragostea si vreau sa o iau. Acuma nu zice nimeni sa fie virgina ca nu se poate...dar daca stii ca nu te pricepi cat de cat la masini DE CE nu iei pe cineva de incredere cu tine pentru cateva teste banale care iti pot spune multe despre un motor?
Cum ar fi sa mergi cu ea pana se incalzeste motorul si mai multe....
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca ne cumparam niste gioarse de 1 sau 1.2 litri si maxim 75 de cai dam 1000-1200 de euro si aia imprumutati si vrem sa le "tiunam" sa fuga cu 200 sa aiba jdemii de cai si alte ca...turi de astea. De aia vere ca se terminara bateriile lanternelor cu care ne luminam mintile...
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles ca la Corsa C sunt ponei...nu cai aia 75.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:Off-topic...
[///]Vrei sa iei masina...bine.
Te hotarasti ce e bun pt. tine ( in functie de unde ai sa mergi mai mult si mai des ). Alegi modelul. Tragi cu ochiu`n`buzunar. Atata am......xyzw euro care imi ajung pentru modelul cutare din anul cutare. [...].

Era suficient sa studieze problemele masinii si cum se verifica ca-i in toate mintile aici, pe forum, dupa ce s-a hotarat pe Corsa C.
Io pe toti care-i aud ca vor sa-si ia second ii trimit pe forumurile monomarca - vezi ce bube are si daca ti le permiti, vezi ce motorizare e cu mai putine probleme, etc, etc, La seconduri, mai ales d-astea de 12 ani, important e sa fie motorul in parametrii si structura de rezistenta neafectata, Altfel iti iei o bicicleta cu umbrela.

Acum colegul si-a luat o troaca de Corsa. Sau/si a dus-o la niste mecanici de tip "Dorel", "Calul plecase, vorba aia si nu-i placut sa dai 1-2000 de euro pe ea si sa mai bagi 500 euro intr-un motor nou sau segmentat.
Sper sa nu ramana cu impresia ca modelul Corsa C e plin de bube si de nerecomandat. Nu, e simplu, usor de intretinut dar are chichitele lui (gen distributia) . Aici pe forum e garla informatia despre ce, cum se intretine, ce piese cad si cu ce se pot inlocui dar documentarea si actiunea e la latitudinea proprietarului.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de, citez
niste supape si nu mai stiu ce
plus mers 10km treaba e asa:
Pinioanele came s-au invartit pe axe care erau aproape blocate, de asta a indoit si supapele. Cuzinetii axe came sunt de fapt jumatate chiulasa (jos) si in rest sus capace (semicuzineti), sunt aluminiu care are punct de topire jos si evident moi. Prelucrarea se face de genul chiulasa cu capacele cum ies de la turnare si cu o freza se aduc la cota axelor, se demonteaza capacele si se monteaza axele. La fel este si cu locasurile tachetilor in chiulasa de aluminiu, freza dupa care vin ei.
Acum ca a mers fara ungere chiulasa este compromisa total, axele came vor fi balalau si pierde ulei masiv. Locasurile tachetilor sunt si ele afectate. Nu zic ca nu se poate face motorul gen carpeala dar va tacani si va rupe axele came pana la urma.
Cuzinetii (toti) de la vibrochen sunt terminati.
Pe vibrochen si axe came posibil sa fie santuri deja si suprafata decalita.
Culbutorii sar cand se indoaie supapele si fac si ei santuri minunate plus ca din rola va fi trola.
Daca imi aduc bine aminte spunea ca reparatia va fi 850lei Shocked Pai de banii aia nici piese nu poti cumpara, chiar si cu chit in loc de kit.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu conteaza, face "tiuning" stage4 si apoi face bors...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De parca nu este info gratuit pe forum...curata sorb, verifica semicuzineti came, vezi distributia, de ce face spuma pe buson ulei, ce ulei sa pui, ce filtre, pe unde curge ulei, de ce aia si aia etc.
Sincer va spun ca 49% din cei care citesc sunt mecanici depasiti, 49% useri care vor sa faca singuri si 2% cei care vor cucurele gen jante cat casa, led, cc etc dar la chestiuni stringente nici vorba, doar tipete de ajutor ca nu le mere aia si aia, vaya con dyos !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR