Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Zilele astea am adus si eu masina din Germania, am fost la RAR pentru nota de constatare cu care am mers la vama si am platit vama, care sunt urmatorii pasi de facut in RO pentru inmatriculare definitiva? Sun pentru programare la RAR pentru omologare si...? Numerele de Germania expira in 17 nov 2006, mai pot circula pana atunci cu masina sau trebuie sa iau numere provizorii de RO ?
Multumesc!
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca numerele iti expira numai atunci, nu trebuie numere provizorii (la numerele de Germania ai si asigurare?). Suni la RAR pt programare, faci RAR-ul si dupa o poti inmatricula direct cu numere definitive, cand ai dosarul complet (trebuie achitate taxe pt talon, pt inmatriculare, RCA pe minim 6 luni, verificarea de la RAR etc).
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da, la numerele de Germania am si asigurare ( Versicherungsbescheinigung ) tot pana in 17.11.06
La RAR fac omologarea, ce acte primesc de acolo si in cat timp, unde achit taxe talon, inmatriculare, etc ?
Banuiesc ca trebuie mers in ordine, RAR pt. omologare, fisc pentru luare in evidenta si dupa aceea politie pentru inmatriculare.
E prima experienta de acest gen, am carnet de 3 luni, de aceea intreb!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa traduci si sa legalizezi factura si cartea de identitate(brieful) in 3 exemplare parca, faci rar-ul adica identificarea si inspectia tehnica, iti elibereaza cartea in alb si certificat de autenticitate,faci fisa de inmatriculare la un ghiseu unde se fac acte de v-c ,te duci la financiar si o treci pe numele tau adica iti pune stampila si dupa aia RCA , taxe certificat, taxa numere, imatriculare. Nu uita de rovigneta.
Skip ads

  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mersi mult de info, care din etape dureaza mai mult la eliberarea actelor ca sa nu risc sa depasesc 17.11 ?

Cand am fost la RAR pentru nota de constatare ce am dat-o la vama cand am platit vama, cel de la RAR m-a trimis la un service ca sa dau scutul jos de la motor, probabil acolo e seria de la motor, pierzand randul la RAR ca abia am gasit un service liber!
Cand voi merge iarasi la RAR pentru omologare sa dau iarasi jos scutul motor, din proprie initiativa, sa nu patesc ca data trecuta sau nu se mai uita acolo ?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mergi si tu fara scut pana termini cu rar-ul
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ai dreptate asa am sa fac!
La care din etape dureaza mai mult eliberarea actelor, RAR, fisc, politie ? Ca nu vreau sa depasesc data de 17.11.

L.E. Azi am sunat la RAR pentru programare si am primit 2 programari, in 07oct. pentru omologare si in 08oct. pentru autenticitate, e normal asa? Eu credeam ca va fi 1 programare pentru ambele investigatii!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E bine si asa, la noi poate sa dureze mai mult intre cele doua. numai bine dupa 8 oct depui si dosarul la politie si ai scapat fara zi de stat pe dreapta. bafta
Skip ads

  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cand voi merge maine la RAR pentru omologare/autenticitate, cu ce trebuie dotata masina ca sa fiu in regula: triunghi reflectorizant ( il am pe cel din Germania, e bun ? ), trusa medicala, vesta, stingator, set becuri de rezerva ( trebuie ? ), roata de rezerva, cric ? Mai trebuie si altceva ?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la autentificare nu iti trebuie decat masina si actele.
pt omologare iti trebuie triunghi, trusa, stingator toate omologate in ro deci triunghiul din germania nu e bun, nici trusa.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu chiar am fost picat la RAr pt ca nu aveam trusa stingator si triunghi deci obligatoriu, te duci degeaba daca nu le ai pea astea
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am fost azi la omologare, am platit la casierie taxa de omologare/autenticitate, 2,7 mil, inca nu am primit nici un act, mi-au spus ca maine le primesc cand merg la autenticitate.
Daca am trecut de omologare cred ca ce a fost mai greu a trecut ( vizavi de starea tehnica a masinii ), maine la autenticitate nu mai am de sa-mi fac probleme, sper!
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ba poti sa ai de ce sa-ti faci probleme in cazul in care nu se vede seria la motor, sau daca vreo serie e batuta aiurea pe masina. bafta
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:la autentificare nu iti trebuie decat masina si actele.
pt omologare iti trebuie triunghi, trusa, stingator toate omologate in ro deci triunghiul din germania nu e bun, nici trusa.
eu toate le-am avut din belgia, si n-am avut probleme. de fapt nici nu cred sa le fi verificat...
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Azi am fost la RAR pentru autenticitate, mi-au spus ca peste 2 zile sa merg dupa acte. Nu stiu ce au facut la masina ca m-au trimis la plimbare pentru 30 minute!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai scapat, de acu poti sa o imatriculezi. Te-au trimis la plimbare pt ca au avut treaba, si anume verificat seriile de caroserie( sunt scrise in mai multe locuri) si verificarea daca nu e data furata masina.
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Azi am fost sa scot actele de la RAR, am primit Certificat de Autenticitate (valabil 60 de zile), Cartea de Identitate a Vehiculului, un cartonas anexa la CIV cu data expirarii ITP, si o bulina galbena.
Cand te opreste politia care din aceste acte trebuie sa le ai la tine? Ce fac cu bulina galbena?
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Azi am dat dosarul la politie pentru numere de inmatriculare, mi-au luat aia toate actele originale!!! Sper sa le primesc inapoi ! Luni sunt programat sa merg dupa numere, pana atunci nu mai pot circula cu masina, ca numerele de Germania le-au taiat cu ghilotina!!!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bulina galbena o pui bine (intr-o vreme, cand erau numerele veki, cu 1 b xxxx selipea pe numar, in fatza).
chiar, eu unde am pus bulina mea?Smile)
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu mai vezi nici un act, ai sa primesti inapoi certificat de imatriculare, cartea si asigurarea+ numerele. in rest nik. Si la ce iti trebuie celelalte acte?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR