Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
"Reprezentanþii statelor Uniunii Europene au semnat pe 26.01.2012 o rezoluþie de supunere la vot în Parlamentul European a Tratatului ACTA (Acordul de Luptã Împotriva Contrafacerilor), care îºi propune sã protejeze proprietatea intelectualã. Este o formã extinsã a controversatei legi SOPA din Statele Unite.
România se aflã printre semnatarele acestui tratat, alãturi de alte 21 de þãri."

Chiar daca ideea de furt intelectual imi repugna, nu pot sa nu ma gandesc la ce repercusiuni poate avea acest tratat. Poate merge pana la ideea de desfiintare a internetului!
Cateva articole interesante, aici:
http://www.mondonews.ro/ACT...dul+id-44109.html
http://www.gandul.info/poli...riculoasa-9187696
http://www.evz.ro/detalii/s...ricol-963697.html
http://www.evz.ro/detalii/s...video-963701.html

S-a inceput cu inchiderea site-ului http://www.megaupload.com/ si arestarea fondatorului sãu, Kim Dotcom.
Prima tara care a inceput protestul impotriva ACTA, este Polonia.
Noi ce facem? Pareri?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU SUNT deacord cu aceasta lege.Interzice prea multe lucruri pentru care mi se pare normal sa avem drept liber.

Dar cred ca nu o sa realizam nimic.
Ma uit si la Show`ul TV din Piata Universitatii.NU avem sange unde ar trebui sa avem.Nu avem coloana vertebrala sa stam drepti si sa ne impunem(de unde si porecla de "viermi").Suntem o natie de "apatici"(cum am fost catalogati de catre cei din afara cand au vazut protestele)
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu ne place legea, dar cumva au si ei dreptate. furam la greu pe net, de la soft la muzica si filme. altii mai destepti(vezi megauploads) au ajuns multimilionari incalcand proprietatea intelectuala. cati din noi au in calculatoare softuri platite? eu in afara de bitdefender, nici unul. mai am 2 windows-uri vechi ,oem-uri primite la 2 laptopuri.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca vor avea puterea sa te opreasca pe strada pentru verificarea Smartphone-ului?
Eu am inteles ideea cu furtul intelectual, insa odata cu toate astea, vor avea acces la viata noastra privata. Vor putea cere de la provideri liste cu convorbiri, IP-uri, etc. Poate sa se ajunga ca nici tranzactiile bancare online sa nu mai fie sigure, daca ar fi sa ma gandesc mai departe...
Nu cred ca asta e solutia cea mai buna.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
MTV Cribs este singurul motiv pentru care nu-mi fac griji cand descarc "ilegal" o melodie.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai si in prezent daca SRI-ul sau politia vor ,nu iti pot verifica convorbirile? sau sa iti afle IP-ul si tranzactia de la banca?
foarte probabil vor fi vizati doar cei care fac upload/download de sute de giga lunar, nu cel care a descarcat un mp3 sau un film pe zi.

le: un curent de opinie asemanator a fost si cand s-au introdus controalele severe de pe aeroporturi. mi-a placut opinia unui politician din vest care a spus ca pt cei care se opun o sa se infiinteze alte zboruri fara control de securitate ca sa vada cine are curajul sa se urce intr-un astfel de avion.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sever Iulian, SRI iti poate intercepta convorbirile in baza unei HOTARARI LEGALE, nu ca i s-a pus pata organului si are impresia ca in fiecare cetatean zace un infractor. ACTA sare peste necesitatea unei hotarari legale si impune niste reguli care usor pot duce la abuzuri. Sesizezi diferenta?

Ce e mai condamnabil la noi, ca de altfel si prin alte coclauri din Europa, nu s-a supus unei dezbateri publice acest subiect (ca multe altele). E bine sa se explice ce inseamna acest act, ce urmareste el si mai ales care sunt efectele. Un efect sigur, Internetul nu va mai fi ce este astazi.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la ce preturi au filmele, muzica buna si cartile in magazine nu-i de mirare ca sunt atatea download-uri pe internet. De ce nu-i ia si pe vanzatori la intrebari ca sa justifice pretul si cat la suta din pret merge la autor? Va vrea UE sa-si faca formatie si sa incaseze toti banii din dreptul de autor.
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nici eu nu sunt de acord
dar realitatea e crunta cat de curand v-or ajunge sa intre peste tine in casa sa iti ia copilul si tv-ul,sa iti impune fel de fel de reguli fara sa aiba nevoie de vre-o justificare legala sau sa te instiinteze in vreun fel in prealabil
dar asta am vrut democratie avem democratie,am vrut tehnica avansata ne-au dat tehnica avansata acum sa ne iasa pe nas.
eu unul ma pot lipsi la orice ora de internet si calculator asa ca sa se spele pe cap cu tot tratatu' lor si sa faca bors
aveti mai jos cateva linkuri legate de subiect
google si facebook:
http://www.razbointrucuvant...spionajul-nostru/
cum sa ramai anonim pe google:
http://www.capital.ro/detal...odus-motorul.html
despre ACTA:
http://www.razbointrucuvant...testat-in-strada/
http://www.youtube.com/watch?v=IYVB-G_W4LE
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bine ca nu numai "pirateria" este condamnata.
De exemplu sectiunea "Sa ne descretim fruntile trebuie inchisa".
Nu ai voie sa dai share la poze sau texte care nu-ti apartin.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si asta e numai inceputul
multe sectiuni ale forumului v-or trebuii sa fie inchise
ACTA spune ca administratorii de domenii sunt pasibili de inchisoare
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pe CO administratorii avertizeaza ca nu ai voie sa postezi materiale incalcand copyright-ul. hai sa nu transformam legea asta in povestea cu matza si drobul de sare, la nivel individual nimeni nu va fi afectat cu nimic. afirmatii de genul ïnternetul nu va mai fi la fel" nu isi au rostul. a mai fost data o lege in Ro in urma cu cativa ani, am si vazut primul roman condamnat pt piraterie, dar dupa aceea a fost liniste deplina.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ei spun nu ai voie dar copyrigtul tot este incalcat.
Conform ACTA si SOPA cam 99% din situri fie sterg 90% din continut fie se inchid,tinand cont de statuul in care se afla acuma.



  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.adevarul.ro/fina..._0_637136751.html

il cunosc personal pe VV, are o firma IT la onesti unde a lucrat si colegul/nashul meu inginer de sistem. pana sa ajunga ministru avea o vectra C, acum are un A4 model nou. (unul din mebrii CO lucreaza sau a lucrat la el)
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si crezi o boaba din ce zice ministru acolo?
astia sunt in stare sa zica ca si SIDA nu e chiar asa de nociva deci sa nu ne facem griji
ei toti astia de sus care iau decizii pentru noi tot timpul si la toate spun sa nu ne facem griji
voi nu va faceti griji c anoi adica ei avem grija sa facem toate cum vrem noi voi prostilor luati si inghititi
  • xsindaman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:De exemplu sectiunea "Sa ne descretim fruntile trebuie inchisa".
Nu ai voie sa dai share la poze sau texte care nu-ti apartin.


Cat timp o poza a fost facuta publica pe internet.
Se poate da si share. Sunt situatii si situatii.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris: Va vrea UE sa-si faca formatie si sa incaseze toti banii din dreptul de autor.


UE vrea doar impozitul pe venit/profit.
Cam asta e scopul actului. Nu cred ca exista alt scop ascuns (accesul la anumite date personale).

Scopul este cascavalul, si momentan prea mult cascaval se pierde. Ii vor durea fix undeva de pozele de la "Sa ne descretim fruntile"Smile)
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Scopul nu sunt banii, ci a putea intra in orice casa, fara mandat de perchezitie, a putea sa te opresca pe strada si sa te duca pina la politie sa-ti ,,verifice" telefonul, laptopul. Asa ca fiti linistiti vom fi monitorizati si agatati cind nu-i va conveni cuiva de fata ta. Iti dai seama ce placere e sa vina firma care a facut ,,reclamatie" cu citiva haidamaci la tine acasa , sa-ti sperie copilul ca a tras nu stiu ce de pe internet, si asta fara mandat de perchezitie de la judecator. Scopul pare nobil, dar adevarul e cu totul altul in legea asta!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Right, vor autoritatile sa vina in casa sa-ti ia chilotii sau sa te sperie si acum. Rolling Eyes

Daca vor, pot si acum.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cata orbire si incuiere mintala vad ......
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR