Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ceva timp incoace ma tot framanta o intrebare: Cati dintr noi ar monta un carlig de remorcare pe masina(cu carlig fix sau detasabil) din motive de securitate, si cat am fi dispusi sa platim pentru asa ceva. Va intreb asta pentru ca eu unul nu prea am chef sa vina unul cu o rabla, sau un Loganez sa imi rupa masina in spate si dupa aia sa stau cvu ea luni intregi prin service. Daca considerati ca acest topic nu este de interes , precum si pole-ul , scrieti si il sterg.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu as monta, astfel:
3 in spate (unul central, 2 pe colturi, la 45 grade)
3 in fata (conform aceleiasi logici)
cate 3 pe fiecare laterala

Si apoi as iesi la vanatoare de dobitoci.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pt "siguranta" masinii merita si mai mult de 400 ron. dar ce te faci cand "meseriasul" ti-o da in lateral de carlig...?Smile
saptamana trecuta am vazut un megane care nu mai avea partea stanga spate. i-a tras-o cineva cu simt de raspundere. putea sa aiba si mama carligului.
carligul e bun doar pt ciocniri la viteza foarte mica si neaparat sa fie centrala.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:De ceva timp incoace ma tot framanta o intrebare: Cati dintr noi ar monta un carlig de remorcare pe masina(cu carlig fix sau detasabil) din motive de securitate, si cat am fi dispusi sa platim pentru asa ceva.


Ar mai trebui o rubrica: nu doresc sa montez asa ceva.
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oricum traversa carligului care se afla sub bara protejeaza mai mult decat fara. Eu unul as monta fara sa ma gandesc. Smile
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt pro, chiar daca ar arata ciudat pe masina mea .
Eu am avut bafta de 2 prosti, care m-au luat central(ar fi fost foarte util acel carlig), un dobitoc in parcare si altul cand eram la un cedeaza oprit .

Dar, desigur e util doar daca lovitura e cat de cat in centru si nu la viteze mari.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dr a scris:
popescu iulian a scris:De ceva timp incoace ma tot framanta o intrebare: Cati dintr noi ar monta un carlig de remorcare pe masina(cu carlig fix sau detasabil) din motive de securitate, si cat am fi dispusi sa platim pentru asa ceva.


Ar mai trebui o rubrica: nu doresc sa montez asa ceva.

Am pus aceasta optiune, dar vad ca nu a aparut, si acum nu mai pot sa modific pole-ul.
@ cozminco- sa stii ca, carligul se poate demonta si astfel ramane numai traversa in spatele spoilerului si nu se vede nimic.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In spiritul celor spuse de je , mi-as monta in fata si in spate doua sine de cale ferata , asa , pentru protectia mea . Si ca in caz ca altul nu respecta prioritatea de trecere , sa poata spune ca " l-a palit trenu' ".
La vechea Dacie , socru-meu montase un carlig cu scopul declarat de protectie .
Degeaba , o cucoana i-a aranjat jumatatea din stanga spate , tocmai pentru ca a tras de volan ca sa se fereasca de carlig .
Si atunci ? .
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sunt pentru... m-a protejat odata, am franat pt a da prioritate si unu cu un golf 2 a derapat si a intrat direct in carligul meu Smile
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eheee carligu, dragul de el ce m-a salvat.
Intr-o zi la semafor cu un .....ARO 244 (masina tatei) su un carlig de remorcare sanatos rau de tot.
In el s-a infit un.........trabantel mic de tot, care a ramas si mai mic dupa impact. Very Happy
A intrat (la propriu) sub masina (cei drep mi-a fisurat rezervorul de combustibil) toata partea din fata a trabantului.
Carligul ferm pe pozitie i-a spart chiloasa si i-a dislocat tot motorul.
Bine Opel-ul este Opel si ARO este ......
As plati pentru un carlig (chiar 2).
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Is curios cati dintre voi ar sari in sus de bucurie cand, dupa ce iti dezlipesti masina de cea din fata, observi minunatie de carlig infipt in blocul tau motor... Rolling Eyes
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Acum ceva ani eram (pasager) intr-un ford scorpio cu un asemnea carlig montat. Masina statea la semafor la baneasa cand a venit un meserias cu o dacie cu viteza destul de mare si a intrat fix in bara spate. Impactul a fost puternic, incat bucati din parbrizul daciei au sarit pe trapa ajungand in masina, casetofonul a sarit din bord ... etc. Carligul acela a protejat enorm (ignorand calitatile dacie in astfel de situatii) si victime au fost doar in dacie.
Eu spun ca ajuta enrom in astfel de cazuri si daca nu conteaza aspectul masinii merita investit peste 400 ron.

@elegance: buna intrebare, dar ce sa cauti cu botul masinii in bara celui din fata ? Din pacate greselile se platesc ...
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@andrei - am permis de 5 ani, si in astia 5 ani am sofat nu am stat pe bara. pan acu nu am avut nici un accident, dar ui ca in iarna asta o secunda de neatentie la ce era pe jos cu toate ca nu parea a fi gheata si m-am proptit in cel din fata, la viteza foarte mica. am fost multumit ca nu avea carlig cu toate ca lui nu i-am facut pagube mai deloc (era un jeep).

p.s. daca tot vreti protectie si siguranta ... go for a jeep. elegance a pus o intrebare foarte buna
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De ce anume se prinde carligul ala? Ma gandesc, ceva tot trebuie sa suporte forta impactului.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am votat suma minima si daca ar fi fost una si mai mica as fi votat-o pe aceea. Avand in vedere faptul ca in ultimii 10 ani s-au facut eforturi ca masinile sa aiba zone deformabile controlat pentru a prelua energiile generate de inpact voi vreti sa le rigidizati? Eu nu as face-o niciodata iar daca imi voi monta carlig, voi monta unul cu nuca de imperechere demontabila tocmai pentru a nu afecta foarte mult structura deformabila a masinii.
Motivul deciziei consta in faptul ca in urma cu mai multi ani am participat la inmormantarea unei cunostinte care, in ideea de avea cat mai putine pagube la un accident, a imbracat lonjeroanele unei dacii cu platbanda de otel. In urma impactului, a lovit volanul cu pieptul atat de violent incat l-a pliat pe bord. A avut sternul tandari iar mai multe sparturi au perforat inima si plamanii. Faptul ca lonjeroanele masinii au ramas neandoite nu stiu cata importanta mai are.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am carlig pliabil din fabrica( acela de se strange sub masina) si nu il folosesc, sta cuminte la locul sub bara.
Daca este sa se intample nenorocirea, vine oricum , cu sau fara carlig.
Cum spunea si jE, ptr idioti as monta carlige fata spate, iar pe laterala tepe bine ascutite, asta asa ptr cei ce ma depasesc si-mi iau oglinda din mers in timpul depasirii. Very Happy
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Topicul asta nu prea mai isi are rostul acumal, deoarece in UE, unde a intrat si RO cu spatele, sunt interzise carligele de remorcare intregi. Sunt permise doar cele insurubabile, care sa foloseasca doar atunci cand remorchezi. Tocmai pentru a nu produce avarii mari. Eu am carlig de remorcare, m-a si ajutat de 2 ori la mici accidente, dar mi-a si facut probleme la unguri.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt perfet de acord ca nu e bine sa pui carligul(in termeni tehnici= rotula) pe masina atunci cand nu o folosesti, dar atelajul de tractare(ca asa ii zice la RAR) cuprinde mai multe componente decat acea rotula. In cazul unui impact rotula face daune masinii care intra dar socul il preia tot traversa montata sub bara si care nu se vede. Aceasta se prinde de lonjeroanele din spate cu 2 brate si in caz de impact bratele sufera indoiri si apoi lonjeronul. Cristi_C exista si alte tipuri de carlige detasabile, nu doar cele insurubabile. Drept exemplu :
http://www.bosal.com/intern...&lang=english
sau
http://www.westfalia-automo....php?id=5&L=1
si multe alte sisteme.
Cel mai tare care mi s-a parut mie(fiinca apare OPEL in prezentare Smile ) e orismatic de la bosal . http://www.bosal.com/oris-m...rismatic_EN.html, dar e scump cu draci.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut! pentru cine e din bucuresti stie cum e traficul eu unu as monta cui ,dar un cui zdravan sa dea toti boi care stau in spatele tau la cativa centimetri chiar dk esti in panta.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Anul trecut un vectra in fata mea a franat brusc deoarece o alta masina a facut o schimbare de banda fara sa se asigure , am pus si eu frana dar degeaba ... m-am tot dus si l-am lovit pe cel cu vetra destul de sanatos. Mare mi-a fost mirarea cand m-am dat jos ca el nu a patit absolut nimic (nici macar julitura) iar eu la fel , mi s-au rupt doar o ureche de prindere a grilei fata. Norocul meu ca nu a avut carlig, deci sunt contra carligului, uite ca si fara carlig nu s-a intamplat nimic Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

carlig de remorcare-Cat esti dispus sa platesti pe asa ceva.
200-300 RON 57%
301 - 400 RON 5%
400 - > 14%
Nu doresc 21%
135 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR