Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Separat de discutia cu accesorii auto, insa pe tema importuri in China va spun imediat cum sta treaba, dand un exemplu luat la cunostinta de mine:
- o persoana a cumparat un obiect din China la un pret de 9 milioane, bucurandu-se ca este cu mult mai ieftin decat ce se gaseste pe piata noastra si la aceeasi calitate(ce s-a dovedit a fi adevarat..treaba cu calitatea)
-chinezii au trimis cu vaporul, si apoi a primit un telefon de la vama, probabil firma de curierat, unde a trebuit sa trimita copie de pe buletin si dovada de plata si a mai costat inca 4 milioane si ceva, ajungand bunul acasa la cumparator undeva la 13 milioane si ceva. Cu vama si transportul mai platesti aproape inca jumatate din valoarea produsului.
Se poate rezolva cu bani mai putini daca te descurci cumva cu ei sa treaca un pret mult mai mic fe facturi, pt ca impozitele se iau la valoarea produsului.

Bafta mare si toate cele bune!
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pupak a scris:
Topicul respectiv are 7 pagini dar din pacate n-am gasit nici o rezolvare pentru problema asta.
Atasez o poza cu HU.


Fiindca unintatea audio NU este originala si NU este imperecheata cu masina, dispay-ul intra in "Disable Mode" si probabil repunerea in functiune consta in scoaterea bateriei sau oprirea alimentarii "chinezariei" din cand in cand. Stiu pe cineva care in momentul in care se blocheaza (cum zici o data la doua saptamani) ii intrerupe alimentarea de la un comutator ascuns.

CristianTM.
  • deleted-88280

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de http://www.eonon.com/Car-GP.../Opel/GA5154.html
se trimite din anglia deci fara tva.
oare si acesta o sa dea disable mode

@reddog eu am comandat un huawey honor 6 din china de pe pandawill prin post nl si nu am platit nici o vama. chinezul stie ce sa treaca pe colet, mp4 la 24dolari si fara sa ii cer eu asta.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am luat si eu o pocnitoare din asta aftermarket de aici de pe forum si am dat-o in cateva zile!
Pro:
-se potrivea perfect si la culoare si la tot,de ziceai ca e din fabrica acolo
-o mare varietate de conexiuni (usb,aux,card,cd)
-are navigatie si merg bagate mai multe programe
-touchscreen
-e plug&play,nu mai aveti nevoie de adaptari

Contra:
-sunet foarte slab caliatativ.Se auzea mai prost decat sunetul redat de unitatea mea CD30-MP3
-lipsa unor functii,gen meniul ascuns si cum astra h nu are ceas de apa nu prea se poate vedea temperatura apei.Am vazut pe youtube ca unul reusise sa acceseze meniul ascuns din comenzile de pe volan,dar eu nu am reusit.Oricum asta pentru mine a fost cam cel mai mare minus!
-nu am putut aloca corect comenzile de pe volan.Mergeau butoanele,dar faceau total altceva fata de functiile lor normale.Am stat vreo 2 zile sa ii dau de cap dar nu am reusit.
-si nu in ultimul rand,dar foarte important (cel putin pentru mine) pozitia ei in masina.E foarte greu sa accesezi meniul in mers.Trebuie sa tot lasi capul in jos si sa te uiti exact pe ecran.Asta te distrage cam mult la condus!
Acum nu zic ca toate sunt la fel,dar a mea asa a fost.( despre asta e vorba https://www.clubopel.com/vie...08&highlight= )
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@overspeed, inseamna ca la tine a fost mai ok. La cunostinta mea a fost cum am detaliat, mi-a aratat factura si pretul efectiv al bunului pe net. Posibil sa fie si in functie de firma,
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Eu mi-am luat pana la urma Witson S150 i019 din romania, de aici http://www.dvd-navigatii.ro...ink-model-premium

Nu recomand, omul din spate este un anti profesionist.
Din luna Mai in continuu a evitat sa-mi dea factura si garantie, nici acum nu le am. In prealabil am vrut sa le iau de la acolo sa le pot schimba daca e vreo problema, ceea ce am si facut. Daca le iei din China si nu se potrivesc, cam aia e, dar si pretul este cu 40% mai mic.

In ce priveste Witson S150, sunt multumit de sunet (are procesor DSP) si navi, cu exceptia:
-http://www.youtube.com/watch?v=xTJpcjCZlm4&list=UU39ksXdYyLCEu22zk_VsXXw
-http://www.youtube.com/watch?v=cvp8LOEsCTc&list=UU39ksXdYyLCEu22zk_VsXXw
-http://www.youtube.com/watch?v=6T6zuQQrmYg&list=UU39ksXdYyLCEu22zk_VsXXw

Daca citeam jnainte acest post poate nu luam aceeasi teapa. Din nefericire nu am citit si acum ma chinui la fel. Nu vrea sa dea factura si nici garantie. In plus sistemul este foarte slab si nu corespunde cu descriere? Sunt cateva lucruri care nu se potrivesc cu descrierea de pe site.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Viorel, de la dvd-navigatii.ro este clar un mare tepar. Ma rog de el de 1luna sa -mi dea factura si nu reusesc.
plus ca produsul este departe de ceea ce prezinta pe site. A sfatuiesc sa nu cumparati de acolo. Din propria experienta.
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Nu va pacaliti. Witson W2-D9823L este compatibil doar cu Opel Antara, nu merge deloc cu CAN-ul de la H si nici macar nu se potriveste cochilia de plastic de la display in bordul de H. Cel care le vinde in Romania modelul asta este un incompetent, caci scrie in continuare pe site-ul lui ca este compatibil cu H in timp ce eu i-am demonstrat ca nu se poate.
In plus, fara GID, la astra H nu functioneaza climatizarea in habitaclu caci nu ai cum s-o comanzi.
L-am avut, l-am testat, l-am dat inapoi.
https://www.dropbox.com/s/wi...6_142540.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ge...6_142600.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ge...6_142600.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8a...6_142630.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/s2...28HDR%29.jpg?dl=0


Fiind singura solutie care se monteaza in loc de CID, pastrand cumva fucntiunile masinii si prin look (copiind DVD90 navi), ar fi interesant sa o vedem mergand si pe Astra H / Zafira B. Nu exista ceva adaptor can bus sau ceva sa se poate pune si pe aceste modele? Cu displayul se poate rezolva, ca omul o scoate din acel habitaclu si o pune in ceea de CID sau ceva, dar functionalitatea este marea intrebare.
Sincer eu nu sunt pro a unitatilor care se monteaza in loc de HU. In timpul condusului nu se poate vedea si distrage atentia de tot. Singura solutie acceptabila ar fi un CID multimedia, dar asa ceva nu prea exista (acele kit-uri cu aux in si surse externe nu ofera si navigatie externa de ex.). Primul care ar lega unitatea sa merga la Astra H / Zafira B, ar avea si de castigat cred Smile

MS
Skip ads

  • KytMann

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.
Si daca as cumpara o navigatie android dedicata si sa o pun in locul unde e displayul (se muta in plafon).
Unitatea HU a masini ramane la locul ei.
Astept pareri din partea voastra.
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Simplu: nu ai loc suficient acolo pentru asa ceva.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Era cineva aici pe club care muta display-ul la plafoniera si in loc monta o tableta, evident contra cost. Cauta ca sigur gasesti.
Daca nu https://www.olx.ro/oferta/na...ra-h-IDbhsEk.html
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Sal

Tableta este o chestie, si o unitate intreaga e alta. Cea din urma este mult mai mare ca si dimensiune. Pentru instalare tableta in Astra H / Zafira B gasesti multe informatii pe net - cauta cu Nexus 7 (cea mai buna tableta pt asa ceva).

Pe lange cele ce se gasesc pretutindeni, exista o chinezarie, care se pune in locul unitatii principale, in ea se muta ecranul original, iar in locul celei din urma, se instaleaza displayul unitatii. Exista fimultete cu acestea, reviews, facute de rusi si chinezi.

Nici una dintre cele de mai sus nu comunica cu masina sau iti ofera ceva cu adevarat functional. Chinezariile si tablete sine statatoare au un timp de start cam undeva in jur de 30 de secunde, iar unele mor la temperaturi extreme (+40C / - 10C). Deci nu recomand. Despre calitatea sunetului nici nu mai aduc vorba.

Daca vrei un look cu adevarat OEM dar vrei sa ai si android, vezi "droidoncar" (era droidoncar.com dar vad ca nu mai merge). Pagina vinde niste adaptoare care leaga unitatea ta originala cu orice device android (telefon, tableta). Gasesti clipuri legate si de aceasta pe net.
Ex: http://www.youtube.com/watch?v=4gSIgqDZ9kM

Mai multe nu prea pot sa-ti zic, ca mi-am vandut Opelul si am inghetat proiectul meu, dar cele de mai sus sunt observatii si informatii directe culese pe cand ma ocupa subiectul destul de profund.

Noroc!
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
de ce nu o pui unde monteaza toata lumea radioul in locul celui OEM?
eu am avut double din,dar decat sa stau cu grija toata ziua sa ii scot ecranul,am pus un alpine single din.
telefonul montat magnetic in dreptul CID.
  • KytMann

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Pentru ca acolo in locul displayului ar fi mult mai comod de butonat la unitate. Am mers cu masina unui prieten care are o unitate multimedia in locul HU și sa butonezi trebuie sa sa îți apleci capul și nu mai ai vizibilitate in fata.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
am inteles. dar presupunand ca ai un mobil cu diagonala de 5.5 inch nu ai nevoie de altceva. si daca te intereseaza calitatea sunetului e mai greu sa gasesti o astfel de unitate care sa fie si ieftina si buna.
sunt unitati single din cu ecran de 7 inch,dar nu am vrut nici acel sistem pentru ca iese 2-3 cm din linia bordului si cand e ecranul retractat.
in final alegerea iti apartine.
  • ionut.e

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare

Doresc sa impartasesc solutia adoptata de mine in cazul unei navigatii aftermarket dedicata pentru astra h, poate ajuta pe cineva.
Ce am facut eu de fapt a fost sa mut ecranul din navigatia aftermarket, in locul ecranului GID al masinii.
Pentru aceasta operatie sunt necesare benzi FFC/cabluri panglica atat pentru ecran/display cat si pentru ecranul tactil + conectori pentru benzi FFC pentru a putea face legaturile.
In plus mai este nevoie de o rama adaptoare pentru un ecran de 7 inch, rama printata cu imprimanta 3D.
In locasul ecranului de la navigatie am montat un alt ecran tot de 7 inch achizitionat de pe Aliexpress, pe care urmeaza sa il pun in functiune in curand iar functia lui va fi sa imi afiseze informatiile de pe GID prin intermediul unei camere video (o solutie temporara)
GID-ul momentan l-am lasat in torpedou si am montat o camera pentru a putea vizualiza informatiile de pe GID pana cand o sa primesc adaptorul de la droidoncar.
Am adaugat o imagine (cu scuzele de rigoare pentru claritatea sa) cu rezultatul final, iar daca aveti nevoie de mai multe detalii va stau la dispozitie.

O seara faina



  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Pai daca o sa ai adaptor de la droidoncar nu-ti mai trebuie camera la GID, acesta trebe numa sa existe fizic - chiar si in torpedou.

Eu personal, as merge pe un DVD90 + adaptor droidoncar + tableta android montata in fata ecranului original.
Ca si experienta: un Samsung Galaxy Mega 6.3 se potriveste perfect in rama CID.

Cand iti ajunge adaptorul, sa ne tii la curent! Smile
  • ionut.e

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Da intradevar n-o sa mai am nevoie de camera la GID, dar pana cand vine adaptorul... si asa astept de un an de zile dupa el, poate altii si de mai mult timp.
Dar oricum dupa ce vine adaptorul o sa mut GID-ul din torpedou intr-un alt loc, ca arata ca si un cuib de sobolani in torpedou Smile)
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
bravo ! e destul de hardcore !
pe vremuri as fi facut poate si eu,dar nu folosesc astra asa de frecvent !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR