Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • xuser

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o nelamurire cu aceste unitati multimedia aftermarket si as vrea sa apelez la toti care detin o astfel de unitate sa ne lumineze si pe noi, nu de alta da vreau sa stiu exact ce cumpar mai ales ca intentionez sa imi cumpar o asemenea unitate.

Mentionez ca am o Astra H 2008 1.9 CDTI 120cp.

Pentru inceput sa prezentam un exemplu de astfel de unitate ca sa nu vb povesti si sa stie toata lumea despre ce vb. Mai jos am adaugat cateva poze ale unor asemenea unitati (oricum marca e relevanta in foarte mica masura cam toate fiind facute in china si sunt cam aceeasi mancare de peste de la functii pana la design si soft-ul folosit)

-------------------------------------




-------------------------------------

Capitolul 1 ( A/C Automat [ Climatronic] si unitatea multimedia)

Din cate am citit despre ele exista 2 versiuni, cele care suporta afisajul pe GID al climei (datorita 2 way CANBUS) si cele care nu (adica numai dumnezeu stie cate grade am setat).
Daca cineva are in posesie o astfel de unitate pe o Astra H cu A/C automat il rog se ne dea mai multe detalii.
O alta intrebare ar fi daca aceste unitati suporta si afisarea pe CID (Colour info display).

Capitolul 2. (Iesirile Audio)

De exemplu masina mea are 7 difuzoare (cel putin asa stiu eu, oricum 6 are sigur) iar aceasta unitate are 4 iesiri (FL , FR , RL , RR). Intrebarea ar fi ce se intampla cu difuzoarele de inalte de la oglinda si cel de joase din bord, vor fi pe post de elemente decorative sau vor functiona pe acelasi cana ca cele din usa fata.

Capitolul 3. (BC si notificariile)

Din cate am aflat aceste unitati suporta functiile BC fie prin volan cu afisare pe GID/[CID?] fie prin intermediul meniului de BC din unitate.
Intrebare ! ce se intampla cu celelalte notificari (Ice Warning!, Light check, Please refuel ..... ) ? am intrebat un asemenea producator si mi-a raspun sec fara alte detalii (suporta toate functiile BC Wink ). OK sa presupunem ca le suporta si le va afisa pe GID, cum fac sa scap de notificare!? din cate am vazut nu mai am un buton OK ca pe unitatiile originale, oare o fi ceva in soft ! ?

Capitolul 4. (achizitia)

Am hotarat ca daca e sa imi cumpar o asemenea unitate nu o sa dau 2500~2700 de lei la firmele Romanesti care au preturi de "Romania" si o sa imi import eu direct. Plus ca SOCC firmele romanesti nu comercializeaza decat modele pe acel Gry inchis si Piano Noir iar mie imi trebuie acel Stone Silver.

Am discutat cu un asemenea producator ( nu este secret site-ul este http://www.co-puma.com/ ) si mi-a dat si un link catre magazinul lor virtual pe Aliexpress unde se poate platii si prin Escrow (adica virez banii la Escrow iar acesta deblocheaza banii doar dupa ce am primit produsul si am dat ok-ul). O asemenea unitate este la pretul de ~380 UDS + transport (50 - 60 USD) adica in total undeva in jur de ~1500 Lei (sa nu mai specificam ca firmele au un pret mai mic la producator ca nu cumpara decat o unitate).


Acestea fiind spuse astept raspuns-uri la intrebari si poate se gaseste cineva sa ne lumineze si pe noi ! Oare?
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am avut asa ceva pe masina instalat. Ce pot sa iti spun :

Capitol 1 - Unitatea este plug&play asa ca tot ce ai pe GID ramane la fel ca si la CID sau BID. Unitatea are butoane "BC" si "Settings" ( pe display ), la fel ca unitatea CD30MP3 sau alta din fabrica ca sa poti accesa meniul ascunse.
Capitol 2 - Suporta semnal audio pentru 7 difuzoare pe care le ai instalate pe masina, se conecteaza la fel de usor ca si unitatea din fabrica la mufa principala.
Capitol 3 - notificari (Ice Warning!, Light check, Please refuel ..... ) raman si poti la fel de usor sa apesi tasta OK de pe ecran.
P.S suporta toate comenzile de pe volan fara nicio problema.
+ ai modul de telefon Bluetooth incorporat cu microfon !

Capitolul 4 - (achizitia) - pretul este de 1.950 lei pe culoarea SILVER NAVD-8919S ! Cu o garantie 2 ani parca, si fara bataie de cap ! ( daca vrei iti trimit link pe PM cu firma )

Am scapat ceva ? Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de vlad-OPC la Vin 13 Jan, 2012 10:45 pm
  • xuser

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multam fain ! mai mult decat de ajutor .... astept link-ul Very Happy
  • xuser

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez : chiar m-am interesat si am dat cel putin 7 telefoane la firme din romania si nici una nu avea pe silver ( in afara de modelul zentec parca .. care era 40 si de Mil) de asemenea cel mai mic pret era de 2200 Lei dar era modelul de unitatea care avea trasa o dunga (adancitura orizontala) in partea de sus, asta nu mi-am explicat dc ca nu avea nici o legatura cu design-ul bord-ului.


Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Acest model din ultima poza este un pic vechi, si are rezolutia de 800*480 . Ce ai in prima poza este un model NAVD-8919S si are Rezolutie HD 800x480 mult mai buna
  • xuser

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Dupa o scurta vizualizare a site-ului dat de tine am dat de o sectiune la termeni si conditii (numai acolo scrie): ATENTIE: Preturile afisate nu contin TVA. Very Happy ... ma miram eu sa fie la 1950 Lei
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
" Apropo de NAVI .. nu de fabrica ! .. DVD dedicat aftermarket (stii doar tu m-ai ajutat ) cel din fabrica costa mult si nu vad functionalitatea.
Ecranul CID - > o gramada de bani sa vezi consumul color.
Navi -> "un fel" de GPS care nu cred ca are toate hartile updatate si pe deasupra mai stai si schimbi intr-un cd-urile cand intri in alta tara. "

Totusi merita banii, citeste si DVD-uri cu filme, tot ce e legat de GPS se face cu un card de momorie, si poti sa iti schimbi orice harta in 10 minute cu ajutorul unui calculator sau laptop. Cel din fabrica nu citeste DVD. Nu are ecran la fel de bun si rezolutia la fel de mare. Ideia este ca culoarea sa fie potrivita...
  • justrzv

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
si sa-l gasesti la bani buni Smile
asa, un zemtec ajunge la 1000 eur mai mult sau mai putin ... pfff
Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ce spuneti de 'divace-ul' asta..?
Cam bun pretul, nu credeti ?

http://www.cargpsnavi.com/d...1j3uasflptfce1kj4


  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Divaice-ul ala atata dai, atata face. Sunt niste modele din epoca pionieratului unitatilor multimedia dedicate, un pic "spalate" ca sa zic asa.
Nu scrie nicaieri ca ar sti ceva de PIP.
Scrie ca nu cunoaste Dual-zone.
Foloseste WinCE 5.0, exact ce era pe la inceputuri.
Free shipingul ala e suspect, nu cred eu ca se complica ei cu trimisul tocmai in Ro mocca, ar trebui sa te interesezi.
Nu o sa mai ai informatii pe CID dupa ce il instalezi.
Nu este disponibil cardul cu navigatia.
In functie de cum te descurci cu vama cand o sa il primesti s-ar putea sa platesti sau nu TVA-ul la divaice.
Daca vrei sa faci o investitie buna iti recomand si tie si celor interesati http://www.navigatii-dedica...r-navd-8919s.html
Eu de la respectivul am cumparat unitatea pt Mondeo, garantez pentru seriozitatea lor, (tipul activeaza de multi ani pe clubford), de acolo il stiu.
Unitatea din link stie sa faca multe, scrie acolo tot ce stie sa faca si chiar face, pe clubford suntem multi care avem asa ceva pe masini. Mai sunt unii care au si Zenec-uri, ultimele modele de la chinezi se cam bat de la egal la egal cu ele.
Eu am o unitate similara montata pe masina de mai mult de 2 ani, am mai pus si camera de marsarier plus tetiere cu monitoare, functioneaza fara probleme de atunci. Nu sunt probleme de calitate la screen, vopsea, etc.
Rog moderatorii sa nu considere linkul reclama, vreau doar sa ajut colegii cu sfaturi din experienta personala.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@forbidden27 ms. fr. pt. feed-back.
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cam la ce functii trebuie sa te mai uiti la alegerea unui dvd ? Ma intereseaza un sistem la care sa ii pun si display-uri pe spate si daca ar exista posibilitatea sa vad si pe display-ul bordului ce se vede pe dvd fara sa pierd functiile afisate de acesta .adica o comutare din cand in cand ceva de genul asta .....
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand unitatea ar trebui sa aiba functia dual-zone. Aceasta functie iti permite ca in timp ce "soriceii" din spate se delecteaza cu filme, tu poti viziona pe ecranul masinii navigatia. Nu stiu exact daca poti accesa si alte meniuri in afara de navigatie pe ecranul din bord, teoretic ar trebui. Practic, nu am incercat niciodata asta, am folosit doar GPS-ul pe ecranul principal. Nici nu sunt in tara sa pot sa testez pe masina, vin acasa luna viitoare.
Cauta nr de telefon la contact in linkul postat de mine mai sus, suna si iti vor da ei mai multe detalii.
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mersi pentru feedback ne vom auzi
  • bogdantoma

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, si-a montat cineva un astfel de sistem?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ceva noutati ? si-a mai montat cineva asa ceva? Mai ales pe vectra C !
  • bogdantoma

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut, si eu caut pentru vectra C, problema in momentul de fata e ca nu se gasesc pe piata decat pentru astra (cu muchie pe mijloc). De vorbit am vorbit cu 2 pers care sunt foarte multumiti.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dar nu stii cum s-ar vedea pe vectra c cu dunga aia?
  • bogdantoma

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pun si aici o poza, ti-am dat pe PM link-ul unde am gasit. Eu unu n-as pune asa ceva pe vectra.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu de aici o sa iau.... http://www.dhgate.com/whole...p;catalog=#search
Gasiti si cu "freeshipping" si fara,iar ca pret sunt toate cam la fel,adica in jur de 450-500$.DAR,pentru ca e si un mare DAR,am vazut in romania niste unitati din astea dedicate,ce e drept cu vreo 200$mai scumpe(in jur de 2000-2200 lei),care au si 3G si wifi pe ele si iti asigura si ultima varianta de soft.
La chinezoi,cu toti cu care am vb pe chat nici unul nu avea 3G sau wifi pe ele!
Stau eu si ma gandesc,daca iau unul de la "galbejiti" si il aduc aici,iar apoi sun la aia care le vand pe cele cu 3G la noi,oare nu mi-o putea actualiza sau schimba softul.Oricum nu cred ca o sa ma coste 200$ cat e diferenta intre ele....
Ca model sau mai bine zis ca si constructie toate sunt la fel!
Si inca ceva,am vazut la unul dintre cele prezentate aici(cel de 300 si ceva de $) ca daca il pui se anuleaza displayul masinii(scria cu rosu).La cele chinezesti toate functiile se pastreaza,comenzile pe volan la fel....Nu stiu daca au meniu si pentru BC,dar banuiesc ca au!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR