Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Eu detin un opel vectra b din 1996 cod motor X16szr cu 185 000 km la bord , iar un prieten vrea sa si cumpere un opel vectra B insa el ar dori varianta de 100 de cai adica cel 16v cod motor X16XEL , insa din ce am citit acel motor e f consumator de ulei ? daca ar fi sa facem o comparatie intre cele 2 ..pareri pro si contra ..care ar fi cel mai bun dpdvdere al costurilor de intretinere , excluzand faptul ca cel de 100 de cai 16v trage mai bine ..asta o stim cu totii..

Eu la masina mea problema majora am avut la caseta de directie ..a trebuit sa o schimb cu una reconditionata pentru ca mi curgea si un furtun retur tot la servo ..in rest doar filtre ulei kit distrib schimbat in 2 ani de zile(aprox 20 000 km facuti).
Si as dori sa intreb .. Y16XE , Z16XE sunt o varianta mai buna decat X16XE ? vad ca sunt ani mai noi ..au si altceva in plus?

PS Stiu ca problemele la aceste 2 motoare sunt expuse ici si colo pe forum, eu doresc o comparatie directa intre ele .. si sa alfu care din motoarele 1.6 benzina este cel mai fiabil .
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Este mai bun motorul cel mai bine intretinut, cu revizii facute la timp si cu piese inlocuite atunci cand a fost nevoie. Poti sa iei un motor de generatie mai veche care sa fi fost intretinut mai bine decat unul de generatie mai noua. Totul tine de cumparator. Probleme au toate motoarele. Nu vei gasi un motor perfect, daca asta cauti.
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Asa e, insa banuiesc ca la modul general ar trebui sa se vada daca unul din ele este mai fiabil sau nefiabil.. X16SZR care il am eu sincer nu a trebuit sa umblu deloc la motor sa schimb nimic ..nici macar o garnitura, ulei nu papa cum se spune de 16XEL ... ..astept si alte pareri .
  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sal eu am x16xel si merge perfect cu o singura problema care o stii u cu uleiu dar toate cele cu 16v au problema asta in special 16.16v model ca al tau nu am vz ce sa zic dar diferenta este mai bine completez 300ml la un schimb si la 120km/h imi permit o depasire in siguranta avand puterea necesara de a o face.motorizare de euro2,3 ,4 adica x z,y pe 16 16vau consum ulei acelasi din cate am vazut pe la prieteni ce detin asa ceva
Skip ads

  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si eu am un x16 xel si sunt foarte multumit de el
am avut foarte mare grija de el (schimb ulei ,filtre etc) si nu am avut nici o problema cu el
intradevar ai mai multa putere si un consum putin mai mare decat x16szr dar unde-s cai puterea creste
imi consuma cam aprox 500 ml la 10000 de km dar asta nu este o tragedie
atentie la alte masini daca vrei sa cumperi pentru ca nu toate motoarele sunt bine intretinute si consuma ulei si sunt praf facute
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu tot X16XEL am si asa cum au zis si colegii de mai sus, daca ai grija de masina(schimb de ulei la timp, filtre si alte consumabile), te vei putea bucura de ea la adevarata sa valoare. Mie imi consuma 500-700ml de ukei la 10000km. In prezent am 200.000 si inca nu s-a umblat la motor. Consumul de benzina intre aceste x16xel si x16szr nu difera, chair ai fi uimit ca o sa consume mai putin XEL-ul.Numai bine!
  • paul25

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sal.eu am masina din semnatura si imi consuma cam 1l la schmb de 10000,si se simt 16v,oricum toata treaba este sa ai noroc..
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ideea este asa, X16SZR si X16XEL au acelasi bloc motor si mai impart o serie de componente (cum ar fi modul de aprindere, senzori rotatie, sonda lambda, ECU este cam acelasi etc.) asa ca fiabilitatea pe partea electrica (si mecanica pana la un punct) e cam aceiasi. Diferenta majora (si implicit problemele) provin de la faptul ca XEL are o chiulasa reproiectata, multisupapa cu care au cam dat-o in bara (consumul de ulei mare se datoreaza acesteia, nu uzurii premature). Daca ai noroc de un model bine intretinut, merita XEL-ul pt. ca totusi pt. caroseria Vectrei si asta e cam putin nu mai zic de SZR...
  • top_gearcs17fra

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut si eu am un vectra x16xel si am numai cuvinte de lauda pt acest motor se simt cei 101 cai chiar si dupa 16 ani si 250.000 de km facuti este un motor bun mie la un schimb imi consuma cam juma de litru de ulei nu te lasa niciodata la greu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR