Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Ei, se mai intampla .........au fost cazuri in care prin mijlocul conflictului pur si simplu intamplator au nimerit si femei cu copii sau omul trecea cu nevasta de mana si s -au retras usor intr -un colt si nu au facut miscari necontrolate iar jandarmii i -au evitat ba chiar i -au scos din zona de conflict constienti fiind ca aia nu aveau nici o treaba acolo.Dar au fost si cazuri cand omul fiind singur speriat chiar daca nu era cu aia in gasca a luat -o la fuga si a fost prins in ambuscada si a luat bataie nevinovat. E greu pt toti la deastea ala da cu pietre sau cu ce are, jandarmul da si el cu toata dotarea, e bn totusi ca nu se mai moare pe la proteste ca acum 27 de ani.Am un var stelist acum s -a potolit dar in trecut era ultras mare, lua bataie toata ziua, mereu se plangea masa ca il bat jandarmii degeaba ca el e cuminte rau.Il intrebam mereu dc m....i lui face mereu scandal, imi raspundea ca ii place sa se bata cu fortele de ordine si ca e fericit daca da si el macar un pumn intr -un jandarm, chiar daca dupa aceia ia inapoi 10.
-Domle am prins si eu de am dat intr -un jandarm tu -l in gura avea vizeta trasa pe ochi si nu nu a simtit cand am dat.
Insa el avea ambii ochi vineti si pe tot corpul numai semne de baston, dar era bucuros nevoie mare in timp ce masa plangea.
Skip ads

  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Degeaba iese lumea in strada sau sta acasa ... ordonanta e data asteptam eliberarile. Ca si paranteza am iesit o seara in strada iar acum am febra 40 tusesc ca un ogar si nu sunt bun nici sa ma duc la wc daramite la munca .... si pentru ce?
Am editat pentru ca am aflat si raspunsul la intrebare : pentru ca ei sa stea acasa in fotoliu la caldura, sa se uite la tv la fraierii din strada sa rada si sa dea un telefon cu ordin sa intre jandarmii sa ii disperseze pe oamenii care in ultimile 4 ore au inghetat de frig. Pe langa asta mai sunt si grupurile de "smecheri" care ei inteleg protestul prin a vandaliza orasul si eventual a ranii jandarmii care sunt la munca. Ma intreb catora dintre noi le-ar convenii sa vina la munca sa isi faca treaba si sa se trezeasca ca vine altul de pe strada si il pocneste doar pentru ca lui nu ii place guvernul?
O aparitie tv cu niste motivatii clare pt aceasta ordonanta ar lamurii tot balamucul dar ... e mai bine asa
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
B64ZTV...Sa dat explicatie pe mai multe posturi TV referitor la modficarile legilor dn codul penal....Se stie ce modifcari s au facut si se stiu benefciarii. PSD ul nu o sa vina cu lamuriri clare, pt ca sunt mult prea parsivi si nenorociti ca sa recunoasca ceva. Ca ''unii'' ... care sunt ''alesi''...au motivatia legala...ca sunt alesi prin vot, zic ca pot fae ce doresc...legal. Pai legea alegerilor ...e stramba din start desi e legala....
32% este mai putin decat 68%...(procent care n au votat)....Acum pot face ce dresc ''alesii''.... Pana nu fac modificari la legea electorala... o sa iasa si ...partidul nazist...si partidul pacalicilor, orce partid nou inventat, daca strang 32% procente legale pt validare a alegerilor. Pt asta e vinovat tot Dragnea (care a scazut procentul prin care se valideaza niste aegeri...de orcare ar f ele)...
Exista 2 variante...ori vot obigatoriu, ori validarea votului cu un prcent de cel putin 40%... 50%.... Sa stim o treaba....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@B64ZTV imi pare rau sa aflu ca ai dat-o in febra. Eu am iesit si marti, si ieri, da' am iesit pregatit (in echipament de ski) si am scapat Smile

De ce sa iesim (sau nu) in strada? Eu cred ca fiecare trebuie sa isi raspunda individual la intrebarea asta. Eu v-am zis care e motivatia mea, chiar daca, fiind un optimist convins (sunt convins ca se poate si mai rau de atata) nu sunt convins ca vom rezolva ceva.

Legat de motivatie: au fost cateva aparitii la tv, insa motivatia de baza nu poate fi spusa in gura mare, si nu au reusit sa ne minta frumos. Nu au reusit sa ne convinga legat de caracterul de urgenta, cand puteau baga lege in parlament, unde oricum au majoritate... Aia cu aplicarea in termen a deciziilor CCR e o mare minciuna, pana acuma s-au aplicat legile discretionar, acuma brusc vrem sa fim mai catolici decat papa. Va amintit de scandalul de asta vara, cu taximetristii in aeroport, ca trebuiau sa aiba portbagaj de nustiucat, si bla? Am citit acum vreo luna un articol scris de cineva din minister, toata vanzoleala a aparut pentru ca un secretar de stat si-a amintit ca e o lege de prin 2006, si s-a apucat sa o aplice. Deci legea aia a putut sta in vigoare si fara sa fie aplicata 10 ani, da' niste decizii ale CCR nu mai puteau astepta 2 saptamani.
In fine.

Metionez in final ca sunt constient, asta e parerea mea, nu adevarul absolut, si altii pot vedea lucrurile diferit. Haideti sa convenim ca fiecare are dreptul la o opinie, putem sa nu fim de acord cu ea, insa asta nu inseamna ca e neaparat gresita. Deci (simt nevoia sa fac aceasta mentiune, pentru ca subiectul e delicat, si cu risc de scandal) atentie sa nu incepeti cu atacuri la persoana! Nu as vrea sa fie nevoie sa ne sfadim.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rhiydn...am o nelamurire. Daca poti sa mi spui si nu ti cer prea mult, te rog.
Ministerul, respectiv spui ca CAS ul... aloca fndur pt unitatile spitalicesti. Ok...pan aici e clar. Ce nu inteleg eu... Nu se poate trimite din partea unitatilor spitalicesti o estimare de cheltuieli(la sfarsitul anului) pt anul urmator ? In asa fel ca cei care "au banii"...sa poata aloca fondul necesar, inacat sa nu mai fie pus in situatii la limita legii, sdministratorii unitatilor spitalicesti ?
Ce este asa greu de inteles un mecaism clar...transparent. Adica ...alocam 2% pt aparare.... Alocam 4% pt sanatate ...confrm rapoartelor estimate trimise de toti administratorii unitatilor spitalicesti. E greu sa fim corecti si clari ?
Daca dorim sa pastram un cod comercial/fiscal abiguu....se lasa loc de interpretari si implict nereguli, furt, etc...
Daca vedem ca legile comerciale/fiscale functioneaza bine in Germania ...hai sa le luam cu "copy"-''paste''... Daca se vrea... Ce mare lucru...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Remember 90's atunci cind ciuma rosie FSN; PDSR;.... si mai nou PSD, taiau si spinzurau, dadeau ordonante de urgenta cu dedicatie si cu valabilitate 2-3saptamini?
Nemernicii incearca sa'si scoata din puscarie si de sub incidenta legii marii fruntasi PSD'isti care au spoliat tara ani si ani de'a rindul fara pic de jena. Acum ca a mai dat justitia cu legea peste ei au inceput sa tipe ca niste boarfe virgine ca din gura de sarpe. Oare nu le este rusine hotilor nenorociti care stau si se ascund dupa nu's ce imunitate sa'si acorde miseleste si dreptul la jaf cu acte in regula? Pina la urma fura din banii nostril, fac gauri in buget pe care tot noi le acoperim prin impozite, taxe si preturi marite. Mari nenorociti acesti barbati "destoinici" care ne conduc si ne fura cu zimbetul pe buze!
Singura noastra vina este ca ne lasam condusi de acesti politruci nemernici. Am mai zis p'aci, in tara asta pina n'o sa curga pe strada singe spurcat de politruc n'or sa se linisteasca cu shmenurile si hotiile pe care le fac! Personal ii acuz pe acesti nenorociti de politruci ca mi'au furat 28 de ani din viata Exclamation
Huuuo PSD Exclamation
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat


Cum spuneam, acum sub acoperirea legii primarul de la mine din sat comaseazã doua licee pe care evident ca le va renova. Probabil prin renovare va fura doar 199000 lei. Nu mai vorbesc ca școala ce se va desființa are un poligon auto cu mult teren de care se va alege praful pentru comunitate.
Știu, o sa ziceți ca e bine ca face ceva, însã a mai vrut desființarea câtorva școli anul trecut însã era primar interimar și a evitat astfel un scandal ce i-ar fi adus pierderea alegerilor...
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Terminati cu prostiile astea gen varsare de sange.Pretindem ca suntem oameni si vrem sa traim in democratie, ca vrem sa fie si la noi bn. Vorbele astea nu isi mai au locul acum, ai o parere iesi in strada si protesteaza pt ea, e dreptul tau, fa asta pasnic si te admir pt lucrul asta.Dar nu instiga la violenta si varsare de sange.Daca si jandarmul ar avea ordin sa foloseasca ak 47 cu munitie de razboi ai mai fi atat de convins ca vrei asta ?Gandeste de inca doua ori inainte sa vb prosti de genul asta. Si nu mai procedati precum minerii in ani 90, lasati omul de buna credinta sa protesteze pasnic si liber.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Protestam degeaba. Ãștia de la PSD desființeazã doua scoli cu acceptul ISJ care e galben la culoare. Din punctul meu de vedere ar trebui împușcați toți, auzi tu, în loc sa ajuți doua scoli sa formeze oamenii te gândești la cat de profitabil va fi sa desființezi pe aceea cu mult teren și sa zugrãvești pe aia care rãmâne.
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@DB77AAA - nu ai gandit ca un adevarat primar si imi pare rau sa fiu eu cel care iti spune asta. Un adevarat primar gandeste cum sa comaseze cele doua licee in minim 2 etape astfel incat la fiecare etapa sa castige intre 199998 si 199999 de lei. Iarasi nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste varsarea de sange si am sa explic si de ce.
1. Daca se ajunge la asa ceva 89 se repeta si nu in sensul 8989. Eu personal nu am sa ies in strada pentru asa ceva si nici nu am sa particip la un astfel de macel din simplu fapt ca la sfarsit tot ei vor castiga. Ca vrei ca nu vrei tot ce inseamna forta armata este obligata sa ii protejeze prin juramant indiferent daca le convine sau nu. Stiu si cei din armata sunt oameni dar ei sunt in armata pentru ca au crezut si cred in respectivul juramant.
2. Ies in strada la "macel" in maxim 30 de minute sunt la spital in cel mai fericit caz daca nu probabil undeva pe caldaram rugandu-ma sa mor mai repede si cautand sprijin in amintirea familiei mele (se spune ca atunci iti aduci cel mai bine aminte de toti)
3. Cu ce mi-au gresit persoanele care ma iubesc sa le lipsesc de prezenta mea in momentele bune sau rele care vor urma din viata lor?
Asa ca DA, daca maine ma simt putin mai bine am sa ma duc sa ragusesc iarasi ca boul la un gard in timp ce "alesii" vor rade la televizor. Pentru ca asta simt ... simt nevoia sa urlu dar intr-o maniera civilizata nu intr-una desprinsa din cartea junglei.
@ iso - am sa iti spun finalul filmului asta : OUG va trece de noi. Va dura 1 luna in care vor iesii din puscarii toti finantatorii din umbra si apoi se va face alt OUG care sa il anuleze pe asta cu titlul "ce nu facem noi pentru poporul nostru, ne cerem scuze recunoastem si indreptam".
@ jE - putin mai bine sa ma simt maine si daca vrei sa ma cunosti voi fi ala cu clapari si skyuri in picioare.
@ alex giani - aia sunt o mana de handicapati a caror copilarie a fost privata de cei 7 ani de acasa si de batuta parinteasca.
@ ALL - Noapte buna febra isi face simtita prezenta iarasi
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
viforel a scris:Rhiydn...am o nelamurire. Daca poti sa mi spui si nu ti cer prea mult, te rog.
Ministerul, respectiv spui ca CAS ul... aloca fndur pt unitatile spitalicesti. Ok...pan aici e clar. Ce nu inteleg eu... Nu se poate trimite din partea unitatilor spitalicesti o estimare de cheltuieli(la sfarsitul anului) pt anul urmator ? In asa fel ca cei care "au banii"...sa poata aloca fondul necesar, inacat sa nu mai fie pus in situatii la limita legii, sdministratorii unitatilor spitalicesti ?
Ce este asa greu de inteles un mecaism clar...transparent. Adica ...alocam 2% pt aparare.... Alocam 4% pt sanatate ...confrm rapoartelor estimate trimise de toti administratorii unitatilor spitalicesti. E greu sa fim corecti si clari ?
Daca dorim sa pastram un cod comercial/fiscal abiguu....se lasa loc de interpretari si implict nereguli, furt, etc...
Daca vedem ca legile comerciale/fiscale functioneaza bine in Germania ...hai sa le luam cu "copy"-''paste''... Daca se vrea... Ce mare lucru...

eu am 2 finantari, CAS si MS. Intr-un cuvant tot bugetul de stat.
La sfarsitul anului, prin luna noiembrie fac un proiect plan achizitii. Il termin de centralizat (si nu e usor te rog sa ma crezi). Dau proiectul catre conducere. Conducerea in baza proiectului solicita finantarea si catre MS si catre CAS. Supriza vine in momentul in care esti chemat sa semnezi contractul la CAS, afli (deja este obisnuinta) ca defapt, ei iti mai taie din paturi, iti mai taie din servicii, si iti mai taie din bani, si nu iti aloca mai mult de 1/12 din anul trecut. Cu ministerul sanatatii sta altfel problema, sunt mai promti, ei iti cer consumul din anul precedent, il impart la 12 si il inmultesc cu un coeficient. Deci ei iti dau mai mult, doar ca finantarea MS este doar pentru UPU iar acolo nu primesc bani pe toate articolele bugetare.
Eu acum am terminat achizitionarea medicamentelor si a materialelor sanitare pt luna februarie dar stau cu comenzile pe birou pentru ca inca nu am primit bugetul ala nenorocit si nici nu pot sa fac angajamente bugetare.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rhydin.... Acum am inteles in ce pericol ne aflam, cu totii. Banuiam ca e asa, dar multumesc ca mi ai confirmat. Paaai nu stiu cum sa spun, dar daca dam obligatoriu 2% din buget pt aparare....Eu cred ca trebuie sa alocam intre 4%-6% din buget pt sanatate) pt ca tot de aparare nationala trebuie sa fie si sanatatea. Daca intra o pandemie in populatie si moare jumate sau mai mult...putem sa ne kkm pe ea de armata, ca nu mai are ce sa apere. Ce nu inteleg ...de ce sa te finantezi din 2 surse ... Dintr o sursa sigura nu se poate...? Niste cretini...cei care au facut legea.
Sunt indignat si cred ca nenorocitii...de la orice partid ar fi ei, special lasa zone ambigue in legi si au moduri alambicate de interpretare, ca sa dam posibilitate la greseli, neintentionate sau intentionate. De aici pana la abuz, e doar un pas...si hai sa l dezincriminam. Paaaai ... (Imi vine sa i injur, dar ma abtin si dau cu ... Biiip)... Nu e mai bine sa fie legea clara si sa nu se ajunga la greseli sau abuzuri in servici. Ar fi cel mai simplu si pt administratorii obiectivelor si ar fi o oarecare armonie...Mda...mi se face sila. Iti urez nervi de fier...siii daca nu mai poti...schimba macazul, orienteaza te catre altceva. In sensul ca avea tata o vorba...''nu poti indrepta lumea cu umarul''....ti l rupi.
O seara buna !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
viforel, nu depinde de el din ce surse se finanteaza. Ti-a explicat, banii pentru UPU vin direct de la minister, restul (sectii, cabinete de ambulator, laborator, etc) sunt finantate tot de minister, dar prin intermediul CAS.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
O singura sursa....O SINGURA SURSA...nu prin alte subsurse chiar daca tot din sacul ala sunt. E mai simplu. Si la sfarsitul anului ...un control justificativ de comun acord cu un reprezentant al ANAF...pt ca e singura autortate care poate da gira si eventual recomada Ministerului Sanatatii ...suplimetatrea (cu X% ) daca este cazul sau diminuarea cu un procet. Nu cred ca exista transparenta...si omul este intr o permaenta capcana...iar noi beneficarii finali avem nesiguranta ca exista medcaente sa materiale saitare destule pt anul respectiv. E un fel de ''scarpinatul urechii stangi, cu maa dreapta''...daca intelegeti ce vreau sa spun. Este ca intr o casnicie.... Cad ai un fond...incepi saimparti...x% pentru macare, x% cheltuieli administrarea casei, x% pt haine, x% pt ... Nu stm cati bai avem in sac(buget) ...si apoi sa i mpartim ? Sau nu suntem capabili pt ca acolo avem politicieni care nu au nimic de a face cu sistemul administrativ. Nu stiu ce sa zic...dar parerea mea este ca avem niste balbaiti pe post de ministrii...si ati balbaiti care au faut niste legi ambigue. E greu...hai fratilor sa vedem cum procedeaza vecinii nostrii...ungurii, nemtii, belgienii, francezii, spaniolii, si hai sa luam legile de la ei...le copiem...si le aplicam. Ca la noi e un scadal continuu, ca nu s bani, ca nu i impartim bine, ca ii cheltuim inutl....samd...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pai si atunci angajatii CAS de unde isi mai iau leafa? cei de la D.S.P ? Pai sa iti mai zic ca pentru fiecare Program National fie el de Diabet, Screening, Diabet ,Oncologie ssmd ai finantare separata. La mine in plan, tot o singura finantare am, Bugetul de stat (la mine pentru licitatii toate se fac cumulate) doar daca as fi avut proiecte cu finantari externe, atunci acolo lucram efectiv separate.
Si aici nu este vina mea sau a conducerii. Asta cere ministerul, pentru o mai buna transparenta. Am citit si eu din curiozitate oug 13/2017 sa vad pentru ce iasa lumea in strada, in cazul meu este bine ca nu mai pot sa fiu incriminat si facut dosar penal pentru o greseala (zic greseala) deoarece din lipsa de buget cum ti-am spus nu am putut pune in practica procedura de licitatie deschisa si atunci am pus in aplicare un articol din lege. Dar de unde stiu ca eu ca cel de la Curtea de conturi nu intelege altfel acel articol? Nu sunt eu incriminat? Ca io nu iau banii acasa, totul ce fac se vede in SEAP, nu cumpar de la 1 furnizor, cumpar de la cel putin 30 de furnizori criteriul fiind pretul cel mai mic. Doar ca pragul respective consider si eu ca este cam mare, eu zic ca mergea un 20.000 lei hai hai cu exagerari de 50.000 lei. Si clar nu sunt de acord cu OUG date noaptea si publicate in M.O la fel noaptea, cand si eu dau spre publicare spre MO anunturi si astept cateva zile pana la publicarea lor. Nu aruncati cu pietre, este parerea mea.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@rhydin, nu vrei sa ne inrudim? Iei tu 199999 lei, ii plasezi la mine, eu nu patesc nimic, tu primesti amenda si apoi ii impartim Laughing .

Doamna mea lucreaza in acelasi domeniu ca si tine, insa in partea asta de educatie. Primeste bani de la Primarie, ISJ si Minister. Mai se adauga diverse proiecte. Lucrurile au devenit asa intortocheate incat mi se pare extrem de mult de munca fara un rezultat satisfacator.

Oricum, am senzatia ca nu vei beneficia de legea care dezincrimineaza functionarul public, voi nefiind functionari publici..... O sa va dea in bobarnace auditul si curtea de conturi indiferent cat de bine faci treaba.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ce ma intereseasa pe mine de unde sunt patiti angajatii CAS si DSP...inglobati in Ministerul Sanatatii.... Inerc sa ii dau dreptate lu' Ceausescu (in anumite cazuri).... Neam de tampiti(unii), in afara de noi(niste genii)...si modesti, pe deasupra. Razz...
Dar acum serios vorbind...se poate mai simplu...Dar daca i mai complicat, pt noi e mai mine. Avea Doru Octavian Dumitru o scenet, "m i se spune complicatu'"... Very Happy
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
DB77AAA ai perfecta dreptate la oricat incerci sa iti faci de bine treaba ei tot iti cauta nod in papura. Vezi legile sunt interpretabile, daca citesti motamo asa este, furi !
Daca citesti corect articolele cu modificarile (aici strict la partea oug 17) se cam leaga. Dar tot exista loc de interpretare. Dar pentru asta sunt judecatori.
ART 7 Alin 5 din legea 98 " Autoritatea contractantã are dreptul de a achiziþiona direct produse sau servicii în cazul în
care valoarea estimatã a achiziþiei, fãrã TVA, este mai micã decât 132.519 lei". Am vazut aici o gramada de primarii ca au intocmit planurile de achizitii pe anumite servicii exact in pragul asta de 132519 cu specificarea Achizite directa (sa fiu explicit, achizitia directa nu este procedura). Eh aici tampitii care au intocmit planul asta nu stiu ca in lege este specificat termenul MAI MARE SAU EGAL. Deci aici nu mai este o greseala, este voita treaba.
Eu zic ca se incadreaza perfect aici "Alineatul (1) al articolului 301 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(1) Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, a indeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-au obtinut, direct sau indirect, foloase patrimoniale, pentru sine, pentru sotul sau, pentru o ruda ori pentru un afin pana la gradul II inclusiv se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica."
deasemenea "Alineatul (1) al articolului 308 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(1) Dispozitiile art. 289-292, 295, 297, 299, 300 si 304 privitoare la functionarii publici se aplica in mod corespunzator si faptelor savarsite de catre sau in legatura cu persoanele care exercita, permanent ori temporar, cu sau fara o remuneratie, o insarcinare de orice natura in serviciul unei persoane fizice dintre cele prevazute la art. 175 alin. (2) ori in cadrul oricarei persoane juridice."
Nu sunt specialist, nu am studii in drept dar asa inteleg eu. Poate un jurist intelege altfel.

Oricum cel mai bun lucru din oug-ul ala este Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste ,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda
Efectiv nu ai ce cauta la volan odata ce ai consumat alcool.

PS: ai dreptate legata de treaba functionarilor publici, eu sunt contractual, dar cand Boc a taiat salariile atunci au considerat ca sunt functionar Smile

viforel a scris:Ce ma intereseasa pe mine de unde sunt patiti angajatii CAS si DSP...inglobati in Ministerul Sanatatii.... Inerc sa ii dau dreptate lu' Ceausescu (in anumite cazuri).... Neam de tampiti(unii), in afara de noi(niste genii)...si modesti, pe deasupra. Razz...
Dar acum serios vorbind...se poate mai simplu...Dar daca i mai complicat, pt noi e mai mine. Avea Doru Octavian Dumitru o scenet, "m i se spune complicatu'"... Very Happy

Ei primesc banii din fondurile CAS care CAS este finantat de Minister. DSP daca nu gresesc primesc banii de la prefectura (aici nu sunt sigur)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg de ce va agitati...
modificarea asta a fost facuta cu dedicatie pentru cativa condamnabili...
dupa ce scapa astia, garantat se va modifica inapoi...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai asta este, banditii nu trebuie sa scape! Evil or Very Mad Au furat destul 28 de ani, e timpul sa plateasca Exclamation
Poi daca tot e veselie/fericire sa se dea liber si pentru "civili" la furat, sa fie bre' democratie d'asta de circumstanta pentru tot poporul, nu Question Si'n biblie scrie sa nu furi dar tot asa pina'n 40.oooEuro. Laughing Al'de DracNea ar fi in stare sa modifice si biblia, mare barbat, mare nenorocit! Vad ca PSD continua seria mituirilor in masa prin reduceri de taxe si bani dati aiurea pentru tot felul de prostii, ca doar nu dau de la ei.... si poate populimea pune botu' la suta de lei alu' ne'a Nicu ramasa restanta din "89 si lasa ciocu' mic, sesizati asemanarea de "ideologie" comunista?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR