Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Revoltele nu se fac numai cu gulere scrobite! Pe de alta parte, eu cred ca oamenilor de teapa lui Base le este mai frica de "bordura" lansata de nicaieri decat de cei care protesteaza pasnic, plus ca cei care or sa vina dupa sa nu credeti ca sunt "fete mari" si ca o sa asculte de vocea suava a intelectualitatii, trebuie sa fie invatare de minte si pentru ei.
Skip ads

  • Bodo.vectra

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat


pentru un rahat de brad au iesit toti disperatii ,pt. Romania va ascundeti dupa deget !
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Huliganii din galeriile de fotbal au anuntat public ca se vor strange in aceasta seara in Piata Universitatii! Fac pariu pe doua baxuri de Tuborg ca nu vor fi izolati de jandarmi, ci vor fi lasati sa intre in multime de unde sa inceapa atacul ca in serile precedente. E jenant ca fortele de ordine nu au reusit sa prinda la mijloc niste grupuri de huligani dupa ce nu fusesera in stare sa-i impiedice sa se amestece cu multimea! La meciurile de fotbal se bateau cu caramida in piept ca au servicii de informatii care ii anunta ce mai pregatesc huliganii, iar la acest protest politic subit n-au informatii si nici nu sunt in stare sa izoleze si sa aresteze huliganii. Conform declaratiilor ministrului Igas au fost prezenti 2000 de jandarmi. Desi erau superiori numeric rezultatele lor au fost ridicole. Asa ca apare o intrebare legitima: Actiunile huliganice nu sunt initiate tocmai de catre institutiile statului pentru a decredibiliza manifestantii pasnici? Prea seamana cu scenariul din '89 si cu mineriada din '99.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Metodele de protest pasnice precum greva foamei, dansul pinguinului sau aruncatul caschetei nu ajuta la nimic. Sunt 100% ineficiente, demonstrat. Sunt o FRECTIE! In Romania, se pare ca tot ce se mai poate obtine se va obtine pe cai violente. Deci, se impune second level. Jegul politic de la noi (putere+opozitie) se pare ca stie doar de frica bolovanului de caldaram. Poate ca dau un exemplu prost, dar amintiti-va de mineriade (in special a doua).

Nu mai dezavuati violenta! Face parte din natura umana. In plus violente de strada se intampla si la cei, poate, mai civilizati ca noi: UK, Franta, New York, Grecia. Mie, sincer, mi-era ciuda ca la ei se intampla si la noi nu. Noi nu mai avem nici o imagine de aparat. Oricum suntem vazuti prost prin ceea ce facem si ceea ce suntem, adica niste smecheri, hoti sau lasi. Se pare ca romanul, fie el "ultras", "caine", sau cetatean onest ori pensionar lesinat de foame, inca mai stie ceva lupta de strada chiar daca e pauza in liga lu' Mitica, sunt filme seara la TV sau afara-i frig de crapa pietrele. Asta ma bucura nespus! Vreau anarhie! Vreau se se aleaga prafu'! Nu am pretentia sa scapam de coruptie, pentru ca se pare ca e genetica, e o meteahna globalizata. Sigur nu vom scapa nici de furaciune, dar, macar, vorba lu' Badea... "sa fure astia cu 50% mai putin". Poate ca niste bolovani "plasati" corect in palatul Victoria va provoca atata frica incat de maine vor incepe sa fure doar jumatate din cat fura acum. Cine stie?! Eu zic ca merita incercat. Cu siguranta nu exista alternativa la actuala clasa politica... dar, eu zic ca frica fata de masele revoltate violent poate schimba ceva.

Astept cu interes viitoarele asasinate politice asa cum erau ele pe vremea legionarilor.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Vreu ca cineva de pe forumul asta sa-mi spuna cu argumente, ce se poate realiza prin manifestatie pasnica? Si ce vor face manifestantii pasnici prin 30 01 2012? Vor mai fi afara in strada sau prin 17.01.2012 se retrag toti la viata de zi cu zi plictisiti ca nu au fost bagati in seama si cineva rade ca am vrut si noi ceva? Sa fie bine inteles: nu sunt adeptul violentei, dar nu vad alta iesire. Si mai pun aici: nici eu nu cred ca alti o fi mai cu doua perechi dar cum a zis Badea "sa fure cu 50% mai putin." Da domnilor, partea mai sadica din mine vrea sa-l vada pe unu si pe altu scos afara, tras de cravata. Evil or Very Mad
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
a facut greva foamei d. invatatoare, de nu mai stiu unde, intro asa pace si liniste , de n-a bagat-o nimeni in seama, tot asa o sa se-ntample si cu manifestarile prea pasnice.
cand nu te baga nimeni in seama, cum vrei sa reactionezi?
asa cum ai avut sange sa zici "ghici ghicitoarea mea", acum de ce nu ai sange sa spui ceva.
tara bananiera daca se-ntampla si violente, poate provocate si aste? dar Franta, Marea Britanie unde au avut loc astfel de manifestari, tot tari bananiere sunt?
am fi fost tara bananiera daca taceam malc sa ne f... astia cum ar fi vrut ei, asa le dati, si le dau si cei din celelalte orase unde au avut loc proteste o lectie si puterii si opozitiei, ca atunci cand vor vrea sa mai faca cine stie ce matrapalzacuri sa se gandeasca de doua ori.
si chiar in fata strainilor vom fi vazuti cu alti ochi, nu sunt romanii singura natie care tace si inghite tot ce vor mai marii.
eu zic sa lasam deoparte simpatiile politice si sa judecam apolitic evenimentele de acum.
eu nu pot sa spun decat BRAVO! dati-i inainte baieti, puneti-i pe ganduri pe puliticenii nostri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se pot face si cu manifestatii pasnice, dar doar daca participa foarte multi oameni. In Franta au iesit 2milioane de oameni in strada si s-a cunoscut.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da asa este. Doar ca noi nu suntem in stare. Sa pierdem serialul de seara?


Ultima modificare facuta de Lotg la Lun 16 Jan, 2012 4:25 pm
Skip ads

  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Vreu ca cineva de pe forumul asta sa-mi spuna cu argumente, ce se poate realiza prin manifestatie pasnica?

Eu stiam ca daca ies mai multi oameni in strada (parca vreo 5 milioane) sunt obligati sa faca alegeri anticipate. Intrebarea este cine ii numara. Sa speram ca Anastase si Cotoi.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu ies oameni Pandelica. Avem (nu zic 22 ani ) ultimii 10 in care ce am facut? Am rabdat eroic. Acum s-a umplut paharul, dar si de data asta o sa ne scoata ochii cu ceva. Daca nu se intampla ceva, in week end am si uitat manifestatiile astea. De ar fi vara, am fi la gratar la padure.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai de data asta ne scot ochii cu huliganii!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
http://www.tvr.ro/articol.php?id=117017

Evident, huliganii sunt de vina si de data asta... Smile
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Indiferent ce se spune, romanii, din ce in ce mai multi, incep sa prinda din zbor ce inseamna demos si kratos. Personal ma bucur de aceasta "desteptare", vazand ca in pietele oraselor se strang din nou oameni indreptatiti sa-si ceara dreptul la o viata decenta, la preturi corecte, la taxe decente, etc.
Cred ca orice om face o disociere intre demonstrantii pasnici si vandalii manipulati politic sau de cercuri de interese! Adevarat ca acesti vandali fac partte din gastile stadioanelor, "adevarati" profesionisti" in tehnica de hartuire si lupta cu jandarmii, multi dintre ei fiind frustati si ciomagiti ai luptelor trecute de pe stadioane! Acum este nevoie de lideri vocali, alesi de multime, care sa sintetizeze si sa expuna clar doleantele oamenilor! In plus trebuie trimis un mesaj dur si clar, catre orice fel de politician al puterii sau opozitiei actuale, sa nu incerce a se impauna cu suferinta multimilor si binenteles orice aparitie a lor sa fie imediat sanctionata dur de catre multime, la fel cum a patit-o si maimutoiul de Columbeanu aseara! Va plangeti de taxe, de preturi mari la combustibil, de salarii mici si aveti mare dreptate! Toti, mai mult sau mai putin, resimtim acesti 22 de ani de "democratie originala"! Si atunci ma intreb si va intreb: Pentru care motiv nu suntem democratic si pasnic in strada? Pentru a-i zdruncina pe politrucii astia nenorociti, de la Iliescu la Basescu, este acum nevoie de multa lume in piete! Cu toate ca nu ma afecteaza prea tare criza asta, ies pentru a doua oara in strada, gandindu-ma la cei care sunt in sapa de lemn, adica a majoritarilor din aceasta tara! Cu siguranta aveti fiecare cunoscuti, prieteni sau membrii de familie de diferite grade, care sufera opresiunile politicienilor si viata asta mizerabila! Puteti sa-i ajutati acum!
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Se inmulteste lumea din Piata Universitatii. Oare si in seara asta cateva mii de jandarmi nu vor reusi sa calareasca o suta sau doua de huligani? Jandarmii aia care in 20-30 minute goleau tribunele unui stadion si apoi in strada ii tocau marunt pe cei cateva mii de suporteri. Oare de ce nu se intampla asa si in cazul vandalilor de la Universitate? La protestele de aseara au fost ciomagiti mai mult batrani, ziaristi sau artisti decat vandali. Tot acestia din primele categorii au si fost ridicati si amendati ca sa iasa bine statisticile.

Am inteles ca Basescu se pregateste de baia de multime. Acum isi cauta un gel de dus, dupa care il va trimite pe Boc sa se strecoare printre picioarele manifestantilor si sa-i muste de oua. Twisted Evil Cica e obisnuit sa lucreze in acele zone.
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La fel, si eu am 20 de ani. Desi probabil nu ar trebui sa ma deranjeze/intereseze chestiile astea etc., sunt scarbit pana peste cap de coruptia, aroganta si ignoranta puterii. Desi sunt foarte tanar si pe mine ma afecteaza destul de mult. In ce fel? Iata unul din motive:
Studiez pentru a deveni topograf. Guvernul , nu de multa vreme a anuntat ca lucrarile cadastrale vor fi executate de o firma coreeana. Asta inseamna ca dupa facultate, imi va fi extrem de greu sa gasesc de lucru. De asemenea, somajul va fi in crestere, in sensul ca multi care lucreaza in acest domeniu isi vor pierde locul de munca. Cine stie ce ''plic'' gros a primit Boc sau Base de la corporatia aia? Asta nu cumva inseamna subminarea economiei nationale?!?
O serie de alte motive:
-Pensia si-asa mica a bunicii mele, care a mai fost si taiata. Medicamente foarte scumpe.
-Licitatiile dubioase ale Ancai Boagiu pentru constructia autostrazilor. (cel mai scump km din Europa)
-Rosia Montana.
-Defrisarea padurilor in Parang.(PENTRU GONDOLELE ELENEI!) Si altele, tot de la Udrea, cum ar fi ''celebrul'' bazin olimpic de la Campina.
-Inchiderea multor spitale.
-Taxa auto.
-Salariile scad, taxele cresc.
-Nu toti oamenii sunt tratati cu egalitate. De exemplu, arestarile se fac selectiv. Daca nu ai vreun neam de-al tau cu o functie ''babana'' in stat sau mazgalit in portocaliu, esti puricat de autoritati. (vezi Traian Andronie cum a scapat, de-a dreptul revoltator)
Ar mai fi inca altele, nu-mi vin in minte acum.
Astea fiind spuse, o sa fiu prezent azi in Cluj la protest.
  • eug_99

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Vorbe doar vorbe !
Eu am 32 ani iar la revolutie eram clasa a-4-a .Acum am doi copii ,fiul meu are exact varsta care o aveam eu la revolutie .
In decembrie ii povesteam ce s-a intamplat atunci .
Decat sa tot vorbim pe net m-ai bine mergem fiecare acolo macar jumatate de ora in fiecare seara .
Eu sunt gata sa merg voi?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cipri19 a scris:
-Licitatiile dubioase ale Ancai Boagiu pentru constructia autostrazilor. (cel mai scump km din Europa)


De unde ai auzit asta? Avem pret/ km mai mic ca ungaria. Daca esti viitor topograf mai intra pe skyscraper city si documenteaza-te.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eug_99 a scris:Vorbe doar vorbe !
Eu am 32 ani iar la revolutie eram clasa a-4-a .Acum am doi copii ,fiul meu are exact varsta care o aveam eu la revolutie .
In decembrie ii povesteam ce s-a intamplat atunci .
Decat sa tot vorbim pe net m-ai bine mergem fiecare acolo macar jumatate de ora in fiecare seara .
Eu sunt gata sa merg voi?



ce vremuri, ah ce vremuri......
La revolutie eram in armata, aveam arma in mana si credeam ca am ajutat la un trai mai bun.. M-am inselat......
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Chiar ai ajutat la un trai mai bun. Ti se pare ca cei care ne guverneaza traiesc rau?
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca esti foarte mandru de asta tony dar spune-mi in care portiune din ungaria costul unui kilometru de autostrada ajunge 80 mil de euro?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR