Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o problema cu un zgomot metalic la o Astra G cu motor diesel Z17DTL.
Zgomorul a aparut imediat dupa inlocuirea distributiei la 120k. Inlocuirea distributiei a fost facuta in service-ul Gold&Platin din Bacau (reprezentanta Opel).
Zgomotul se manifesta undeva intre 950 - 1000 de ture. La reprezentanta mi s-a spus ca nu este o problema de distributie ci ar fi o problema a pompei de servodirectie.
Mie personal mi se pare cam trasa de par aceasta constatare deoarece din cate mi s-a explicat pompa de servo ar trebui sa se auda doar cand stau pe loc si misc volanul la maxim dintr-o parte in alta dar zgomotul se aude indiferent daca sunt in mers sau stationez, chiar si fara sa ma ating de volan.

S-a mai intalnit cineva cu o problema de genul acesta?
Ce verificari a-si mai putea face inainte de a inlocui pompa?
Defectiunea pompei nu ar trebui sa se vada undeva in OPCOM?

Multumesc!
Skip ads

  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
de ce nu anulezi provizoriu pompa de servo ca sa iti iasa din griji?,sa vezi daca zgomotul persista sau nu?
  • c.andrei

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca asa am patit-o si eu. E de la cureaua de distributie. Daca cei care au montat-o nu au detenzionat-o cum trebuie atunci iti vibreaza la turatia de 900-1000 rpm si se manifesta ca un zgomot metalic. Eu am patit-o la DiBas. Dupa ce m-am certat cu ei m-am dus la niste mecanici buni si am rezolvat. Daca ti-au strans cureaua prea tare atunci se poate rupe cand ti-e lumea mai draga si atunci sa vezi veselie....
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cureaua de distributie este intinsa prea tare, am patit-o personal cu acelasi zgomot metalic
Skip ads

  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
O sa merg pana la ei sa vad daca se rezolva ceva.
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la ei si a ramas sa revin sa desfaca din nou distributia. Totusi referitor zomotul metalic, din cate stiu la motorul pe care il am distributia este pe curea si nu pe lant. Respectiva curea poate fi responsabila de un zgomot metalic? Din ce am mai citit rola intanzatoare pentru reglare se blocheaza la maxim o tura si apoi se slabeste si se lasa in arcul ei liber. Este o posibilitate de reglare a fortei de intandere a rolei?
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cand ai luat masina in primire dupa schimbarea distributiei se auzea acel zgomot?
daca era pompa servo trebuia sa se auda si inainte si dupa schimbarea distributiei
a schimba distributia nu inseamna umblatul la servodirectie Shocked
din pacate cred ca trebuie sa iti cauti alt service
  • casper_1707

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
insignia a scris:cand ai luat masina in primire dupa schimbarea distributiei se auzea acel zgomot?
daca era pompa servo trebuia sa se auda si inainte si dupa schimbarea distributiei
a schimba distributia nu inseamna umblatul la servodirectie Shocked
din pacate cred ca trebuie sa iti cauti alt service

Imediat dupa inlocuirea distributiei a aparut zgomotul.
Din pacate am garantie la distributie la ei si o pierd daca merg in alta parte.
Skip ads

  • c.andrei

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2007

  • Mesaj Privat
casper_1707 a scris:Am fost la ei si a ramas sa revin sa desfaca din nou distributia. Totusi referitor zomotul metalic, din cate stiu la motorul pe care il am distributia este pe curea si nu pe lant. Respectiva curea poate fi responsabila de un zgomot metalic? Din ce am mai citit rola intanzatoare pentru reglare se blocheaza la maxim o tura si apoi se slabeste si se lasa in arcul ei liber. Este o posibilitate de reglare a fortei de intandere a rolei?
we

E sigur de la curea. Si eu am curea si nu lant si la fel se aude daca e intinsa prea tare. Daca e prea slaba poate sa iti sara de pe role la descelerare daca e prea intinsa vibreaza scotand acel zgomot metalic si se poate rupe. In ambele situatii daca motorul nu se opreste se duce dreaq. Eu acum am curea contitech si totusi chiar daca e tesionata destul de bine (insemnand nici prea prea nici foarte foarte Smile ) tot vibreaza un pic si cateodata aud acel zgomot. Am avut curea bosh si de la opel. Cu astea din urma n-am avut probleme.
Daca cei la service te duc cu vorba ca asa tre' sa se auda (cei de la DiBas asa imi spuneau Shocked ) lasa-i in pace si du-te la niste mecanici buni.
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nici unul din noi nu am auzit acel ciudat zgomot >>>>>metalic<<<<< care dinc cite stiu eu nu prea are leg cu itinderea curelei,cel mai probabil,distributia nu este bine sincronizata sau rolele ,de ghidaj sau chiar cea intinzatoare,au probleme ,sau un fapt conccret care si mie mia dat batai de cap,ar fi ne stringerea suficienta a fuliei ,am patito si eu si nu imi venea sa cred ,ce zgomote confuze genera.nu iti recomand sa schimbi mecanicul pierzi garantia si poate fi destul de grav .stai pe capul lor sa-ti rezolve problema.
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
casper_1707 a scris:
insignia a scris:cand ai luat masina in primire dupa schimbarea distributiei se auzea acel zgomot?
daca era pompa servo trebuia sa se auda si inainte si dupa schimbarea distributiei
a schimba distributia nu inseamna umblatul la servodirectie Shocked
din pacate cred ca trebuie sa iti cauti alt service

Imediat dupa inlocuirea distributiei a aparut zgomotul.
Din pacate am garantie la distributie la ei si o pierd daca merg in alta parte.


atunci este clar ca acel mecanic nu a terminat treaba pana la capat.....
nu a mai avut chef sa verifice la final daca este totul in regula...
eu zic sa ii calci pe batatura sa remedieze problema
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
http://youtu.be/bfLXF9ijx68 zgomotul tau suna ca acesta? Am problema asta si nu imi dau seama exact ce poate fi.Cuzineti, distributie..
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@KAPP . Eu am avut aceasta problema cand nu functiona DELOC 1 injector. Si facea acelasi zgomot, doar ca era din cauza injectorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR