Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • brux
  • OP
  • 2 mesaje
  • din 06 Feb 2008
  • Astra 2001 Astra G 1.7 CDTI
  • Botosani
  • brux

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Astra G 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scuze nu cred ca aici trebuia sa postez, insa chiar nu am gasit nicaeri un raspuns.
Am avut un incident soldat cu daune materiale.....an fost la politie de unde ne-au zis sa ne intelegem intre noi(dar nu am cu cine sa discut). Mentionez ca de la politie nu ne-au dat nimic si la asigurari nu se merge, intrebarea e daca pot sa-mi repar masina fara sa am o dovada.

Multumesc
Skip ads

  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fi si tu mai explicit, cel care te-a lovit recunoaste ca e vinovat dar nu vrea sa iti dea asigurarea?
Daca nu recunoste ca e vinovat sau nu vrea sa iti dea asigurarea, te duci la politie in maxim 24h de la producerea accidentului si de aici se ocupa ei . Il cheama pe cel care te-a lovit da si el declaratie si se stabileste daca a fost vinovat sau nu.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adytzule, eu stiam ca sunt 48 de ore, nu 24
brux, politaii incearca sa scape de tine, folosind povestea cu amiabila. Cand mergi la ei, primul raspuns e "daca nu sunt victime, rezolvati pe amiabila" ca atunci ei nu mai trebuie sa isi bata capul
Cine a fost de vina, tu sau celalalt?
De reparat... depinde de avarii. Teoretic cel putin, un mecanic autorizat nu se va atinge de masina ta daca e avariata in urma unui accident, intrucat poate fi vorba de fuga de la locul accidentului, eventual si victime, si el intra la complicitate. Practic... viata bate filmu', afar-i criza si foamea-i mare
  • brux
  • OP
  • 2 mesaje
  • din 06 Feb 2008
  • Astra 2001 Astra G 1.7 CDTI
  • Botosani
  • brux

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Astra G 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Este culpa comuna, dar pe taximetrist(ca, cu unul de asta m-am intersectat) nu pot sa dau de el. L-am inteles caare o pb si trebuie sa plece din localitate dar nu mai vine. Eu ce fac ca nu pot circula cu ea asa, el poate circula mult si bine ca a lui e doar zgariata, a mea e crapata bara si indoita aripa.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Un sfat! Stiu ca poate nu e cel mai bun, dar banii care ii cheltuii, drumurile si timpul pierdut, nu merita! Vezi daca poti sa iti iei de la politie o dovada, si repara-ti masina! Pe asigurare, te doare capu! Multi din cei care am avut nenorocul sa reparam masina pe asigurare, a fost dezastru! Acum 5 ani, mi-a bufnit portiera sofer la dacie, tipul a luat o amnenda, iar eu am ramas cu paguba, trebuia sa contribui la nenea politist, sa imi faca si mie actele! Ma costa mai mult decat reparatia! Anu trecut unu se opreste in masina lui taica-miu, si-a facut masina jumi-juma cu firma de asigurare, si asta dupa nu stiu cate drumuri, interventiii! Acum, tu decizi, oricum te rog, la finalizarea reparatiei, sa ne spui si noua, concluzia ta! Bafta!
  • adytzu_slk

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.4 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a baga masina in service iti trebuia dovada de la politie, sau de la cei de la asigurare daca faceti amiabila. Fiind culpa comuna nu stiu exact cum se procedeaza, normal politistul trebuia sa iti spuna cum procedezi ori faceti amiabila ori declari evenimentul si din cate stiu eu nu mai e 48h e 24h.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Spune in mare ce s-a intamplat. Sunt in domeniu si te pot ajuta oarecum. Daca pe amiabil esti sigur ca iese culpa comuna, politia nu scoate culpa comuna decat ffff rar,Ei conform declaratiilor voastre o sa scoata un vinovat. Chiar daca el nu vrea sa iti dea asigurarea iar politistul scrie ca el e vinovat te duci cu procesul verbal eliberat de politie la societatea lui de asigurari care se afla f usor daca nu vrea el sa zica unde are asigurarea.Spune in mare cum a fsot accidentul.
Daca ii stii nr de la masina mergi la politie , ii explici politistului ca a ramas sa va intalniti la asigurari si nu mai vrea sa vina. Atunci ei o sa iti inregistreze declaratia ta, o sa dea si de taximetrist si o sa te cheme intr-o zi maxim 2 sa iti dea procesul verbal.
Dar sa imi spui in mare cum s-a intamplat sa vedem daca nu te scoate pe tine in totalitate vinovat.

O seara buna
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Daca nu rezolvi pe cont propriu, o sa mai pierzi si la viitoarea polita RCA, o sa fie mai scumpa pentru tine. Si nu doar urmatoarea polita, ci si cele ce vor urma. Chiar daca nu esti tu cel vinovat. O sa intri la clasa "malus", daca ai fost (sau nu) "curat" (adica fara accident, vorbim de pagube materiale) pana la incident.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR