Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • iglu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Unde sunt situate motorasul aerotermei si blocul de rezistente? La inceput mergea doar pe viteza a 4-a, acum nu mai merge deloc...

10x
Skip ads

  • iglu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Rezolvat cu ajutorul unei siguranțe termice.
  • cristinaplay100

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2013

  • Mesaj Privat
am problem cu aeroterma ,motorasul de la aeroterma este mort .Ce as putea face ?am incercat sal demontez dar nu stiu cum sa o fac.am inteles ca trebuie sa demontez bordul ca sa pot ajunge la motoras!?astept un sfat de la cei care au intimpinat astfel de probleme
  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dai jos stergatoarele, deschizi capota, scoti plasticul de sub stergatoare, acolo ai aeroterma. montare in ordine inversa.
Skip ads

  • iglu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
@cristinaplay100

Nu e motorasul defect. La fel a fost si la mine, la blocul de rezistente se arsese siguranta termica. Cum te uiti la motor, spre stergatoare, e o aparatoare de plastic. O ridici si sub ea se gaseste turbina si motorasul aerotermei. Privind din fata masinii, in partea stanga se gaseste blocul de rezistente, o chestie verde pe un suport de plastic alb. Se coste mufa electrica si se apasa pe clamele de plastic alb exact ca la un carlig de rufe, tragi in sus si ai scos blocul de rezistente de pe papucii de contact ai motorasului. Daca reusesti, te ghidez mai departe ce trebuie sa faci. Daca e siguranta termica, gasesti sa cumperi alta la 2 lei/buc. Succes!
  • cristinaplay100

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salut, in primul rand vreau sa multumesc pt sfaturi in special lui ,,IGLU'' findca datorita lui am scapat de o munk in plus si anume sa dau motorasul jos.Am pus doua fire de la baterie si am probat motorasul si am vazut ca merge ,acum nu ramane decat sa schimb rezistenta aia verde [sper ca din cauza ei nu mergea aeroterma]Inca o data va multumesc mult!
  • iglu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Rezistenta aia verde e buna. Pe ea este o siguranta termica, arata ca o rezistenta, dioda, cum vrei tu sa-i spui. Rolul ei este de a se arde atunci cand se supraincalzeste. Sunt calibrate pe temperaturi: 142 gr., 174 gr., 192 gr. etc. Te duci la magazinele de piese electronice (Maica Domnului) iti iei vreo 2 buc. (prima se poate arde daca o supraincalzesti la lipit). Siguranta termica e pozitionata ca un fel de strap, daca a mai fost reparata anterior de "mesteri" e posibil sa fi pus doar o sarma in locul ei. Pune niste poze cu blocul tau de sigurante si iti spun ce ai si unde vine.

Poti cumpara si blocul de sigurante cu totul de la dezmembrari cca. 50 lei, dar poti scapa cu 5 lei si putina manopera. Nu mai vorbesc de satisfactia personala...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR