Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.....
Sunt proaspat posesor de opel astra h si as avea cateva intrebari,poate ma puteti ajuta....Inainte de toate vreau sa va spun ca am citit cam tot ce se putea legat de ceea ce vreau sa va intreb,dar tot mai am cateva nelemuriri....
Deci,masina in cauza e o astra H,1.7 cdti, 101 cp,fabricatie 10-2006....Masina e cam cheala(am doar senzori de ploaie si lumini) si as vrea sa schimb acest lucru si nu prea inteleg cateva lucruri.
1)volanul e din plastic fara comenzi si am gasit in mai multe locuri volane noi sau sh din piele cu comenzi la preturi acceptabile si as vrea sa il schimb cu asa ceva.Acum tot citind,am vazut ca unii spun ca se schimba cim daca pui comenzi,altii ca nu se umbla la nimic,doar se monteaza volanul si se activeaza...Cum e pana la urma?Cineva intreba pe un vanzator care vindea doar un covrig simplu daca are si firele de airbag! Cum adica firele de airbag?Airbagul nu are firele pe el?
Si daca eu as vrea sa schimb doar covrigul(asta in cazul in care e prea complicat cu comenzile) la ce trebuie sa ma uit?Ce trebuie sa mai aibe covrigul?
2)la pilotul automat am inteles ca doar cumpar maneta,ca switchurile cica le-as avea fiind diesel masina, si se activeaza apoi cu op-com sau tech 2.Mai trebuie si altceva?Ma gandesc ca poate am omis eu ceva...
3)nu am cotiera,si as vrea sa-i montez una originala(cele de la armster arata ca un pelican).Pe langa cotiera propriu-zisa ce ar mai trebui?Prinderi,surubaraie?Am vazut unele mai subtirele pentru astra h,dar nu stiu cat de inalte sunt?
4)si in ultimul rand vreau niste proiectoare...Ceva recomandari ca la astea chiar sunt paralel.Am gasit sh originale la preturi acceptabile sau noi "cu licenta""(ce-o insemna asta nu stiu,probabil pe producator aftermarket,dar care sa fie pentru astra h)Dar nicaieri nu am gasit ce mai trebuie pe langa proiectoarele propriu-zise.Bloc de lumini,cablaraie?unele modele de masini au instalatia trasa doar ca nu au proiectoarele....
Si mai dati-mi si voi idei de ce as mai putea adauga,binenteles nu foarte scump...

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am facut aiurea topicul,dar e foarte greu sa pui cap la cap zeci de informatii de pe "n" topicuri unde fiecare are alta parere.
p.s: am pus si o poza cu un interior identic cu al meu...ca idee!

Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Va salut.....
Sunt proaspat posesor de opel astra h si as avea cateva intrebari,poate ma puteti ajuta....Inainte de toate vreau sa va spun ca am citit cam tot ce se putea legat de ceea ce vreau sa va intreb,dar tot mai am cateva nelemuriri....
Deci,masina in cauza e o astra H,1.7 cdti, 101 cp,fabricatie 10-2006....Masina e cam cheala(am doar senzori de ploaie si lumini) si as vrea sa schimb acest lucru si nu prea inteleg cateva lucruri.
1)volanul e din plastic fara comenzi si am gasit in mai multe locuri volane noi sau sh din piele cu comenzi la preturi acceptabile si as vrea sa il schimb cu asa ceva.Acum tot citind,am vazut ca unii spun ca se schimba cim daca pui comenzi,altii ca nu se umbla la nimic,doar se monteaza volanul si se activeaza...Cum e pana la urma?Cineva intreba pe un vanzator care vindea doar un covrig simplu daca are si firele de airbag! Cum adica firele de airbag?Airbagul nu are firele pe el?
Si daca eu as vrea sa schimb doar covrigul(asta in cazul in care e prea complicat cu comenzile) la ce trebuie sa ma uit?Ce trebuie sa mai aibe covrigul?
2)la pilotul automat am inteles ca doar cumpar maneta,ca switchurile cica le-as avea fiind diesel masina, si se activeaza apoi cu op-com sau tech 2.Mai trebuie si altceva?Ma gandesc ca poate am omis eu ceva...
3)nu am cotiera,si as vrea sa-i montez una originala(cele de la armster arata ca un pelican).Pe langa cotiera propriu-zisa ce ar mai trebui?Prinderi,surubaraie?Am vazut unele mai subtirele pentru astra h,dar nu stiu cat de inalte sunt?
4)si in ultimul rand vreau niste proiectoare...Ceva recomandari ca la astea chiar sunt paralel.Am gasit sh originale la preturi acceptabile sau noi "cu licenta""(ce-o insemna asta nu stiu,probabil pe producator aftermarket,dar care sa fie pentru astra h)Dar nicaieri nu am gasit ce mai trebuie pe langa proiectoarele propriu-zise.Bloc de lumini,cablaraie?unele modele de masini au instalatia trasa doar ca nu au proiectoarele....
Si mai dati-mi si voi idei de ce as mai putea adauga,binenteles nu foarte scump...

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am facut aiurea topicul,dar e foarte greu sa pui cap la cap zeci de informatii de pe "n" topicuri unde fiecare are alta parere.
p.s: am pus si o poza cu un interior identic cu al meu...ca idee!




la ce pret ai gasit proiectoarele?
pt a le putea monta este nevoie sa parcurgi mai multi pasi. pentru ca deja exista un topic, iti zic in mare ceea ce trebuie parcurs, in rest dai un serach cu "info montare proiectoare astra h" si o sa gasesti acolo in detaliu :
1. trebuie sa verifici daca ai UEC si daca acesta suporta functia de proiectoare
2. trebuie sa adugi releu si siguranta in el
3. trebuie trase firele electrice de la proiectoare
4. bloc de lumii cu buton de proiectoare
5. trebuie activata functia

bafta!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la treaba cu volanul stiu sa ti raspund, functia se activeaza cu tech 2 si nu ai nevoie de alt cim. trebuie doar sa te conectezi la mufele aferente de sub air bag!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru pilot automat trebuie sa cumperi doar maneta si sa faci activarea cu Op-Com sau Tech2 Wink
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- volanu': plug'n'play+activare
2- maneta; piesa, activare
3- cotiera: cred ca vei gasi mai greu una originala, vezi ca cea originala nu are picior, ci se monteaza pe laterala scaunului soferului. presupun ca sasiul scaunului are deja gaurile date, si va trebui doar sa "spargi" tapiteria acolo unde trebuie, si sa prinzi cotiera
4- proiectoare: pentru? eu am, si nu le folosesc pururi, decat ca sa ii enervez pe altii. nu mi se par a fi utile. Mai bine scimbi BID-ul cu un GID
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
completari de la colegu jE...

5. spaltor faruri
6. incalzire in scaune
7. senzori parcare
8. lumini ambientale
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri....
Ideea e ca e foarte tocit covrigul la volanul asta care il am,plus ca daca tot am de gand sa ii fac ceva ma gandeam sa-i pun si comenzi.Dar tot citind pe unde am gasit legat de problema asta unii ziceau ca trebuie schimbat si cim....Si decat sa ma incurc cu modificari la final ma gandeam doar sa schimb covrigul cu unul de piele.Si cineva(nu mai stiu unde am citit) zicea ca mai trebuie sa aibe si nu stiu ce fire covrigul,de-aia eram nedumerit.Ca banuiesc ca airbagul e la fel...Dar daca ati spus ca e doar plug-n-play o sa iau unul de piele cu comenzi si gata....
Senzori de parcare am gasit pe un site la chinezi cu 49$(transport inclus) si era cu 8 senzori+ afisaj (fata-spate).O sa dau comanda acolo sii ii iau pe aia...
Cu cotiera am mai intrebat si cat de cat am o idee,si ma gandesc la final sa schimb scaunul cu totul cu unul cu cotiera si suport lombar.Cat sa fie unul?Eventual il dau pe al meu la schimb + diferenta.....Daca nu am gasit pe 4tuning un tip de cotiera gen cea originala(ma refer subtire),cu picior care arata chiar bine..
La proiectoare gasisem unele pe okazii(nu mai stiu in momentul asta pretul,dar era oricum intre 200-300 lei cu tot cu grile).Si ma gandeam sa le leg pe butonul de ceata.Si asa nu le aprind decat cand e ceata....De trebuit mie chiar imi sunt folositoare.Stau la marginea bucurestiului si dimineta,mai ales cand e mai frig,se lasa o ceata de o tai cu cutitu...
Inca o data va multumesc pentru raspunsuri....
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Va multumesc pentru raspunsuri....
Ideea e ca e foarte tocit covrigul la volanul asta care il am,plus ca daca tot am de gand sa ii fac ceva ma gandeam sa-i pun si comenzi.Dar tot citind pe unde am gasit legat de problema asta unii ziceau ca trebuie schimbat si cim....Si decat sa ma incurc cu modificari la final ma gandeam doar sa schimb covrigul cu unul de piele.Si cineva(nu mai stiu unde am citit) zicea ca mai trebuie sa aibe si nu stiu ce fire covrigul,de-aia eram nedumerit.Ca banuiesc ca airbagul e la fel...Dar daca ati spus ca e doar plug-n-play o sa iau unul de piele cu comenzi si gata....
Senzori de parcare am gasit pe un site la chinezi cu 49$(transport inclus) si era cu 8 senzori+ afisaj (fata-spate).O sa dau comanda acolo sii ii iau pe aia...
Cu cotiera am mai intrebat si cat de cat am o idee,si ma gandesc la final sa schimb scaunul cu totul cu unul cu cotiera si suport lombar.Cat sa fie unul?Eventual il dau pe al meu la schimb + diferenta.....Daca nu am gasit pe 4tuning un tip de cotiera gen cea originala(ma refer subtire),cu picior care arata chiar bine..
La proiectoare gasisem unele pe okazii(nu mai stiu in momentul asta pretul,dar era oricum intre 200-300 lei cu tot cu grile).Si ma gandeam sa le leg pe butonul de ceata.Si asa nu le aprind decat cand e ceata....De trebuit mie chiar imi sunt folositoare.Stau la marginea bucurestiului si dimineta,mai ales cand e mai frig,se lasa o ceata de o tai cu cutitu...
Inca o data va multumesc pentru raspunsuri....



poaaa....iti dau un sfat. nu ierta proiectoarele a pretul ala. eu am cautat pe okazii mult tip si nu am gasit. intr.un final s.a rezolvat problema cu unele sh dar arata ca noi direct de pe raft. am luat instalatia cu totul dar la alt pret mult mai mare.
bafta!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alibaba, nu mai cita mesajul anterior, te rog
george, de principiu CIM-ul stie comenzi volan, si poti pune comenzi inclusiv pe volanul tau, insa trebuie sa schimbi si placa (placa fiind un suport in interiorul volanului, pe care sunt legate firele pentru airbag si comenzi).
Daca gasesti volan gata echipat, e mai bine. Atentie, daca tin bine minte, sunt 2 modele de volan, si difera nitel forma airbag-ului, asa ca documenteaza-te cu atentie
Spalatorul de faruri e util, indeed.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:alibaba, nu mai cita mesajul anterior, te rog
george, de principiu CIM-ul stie comenzi volan, si poti pune comenzi inclusiv pe volanul tau, insa trebuie sa schimbi si placa (placa fiind un suport in interiorul volanului, pe care sunt legate firele pentru airbag si comenzi).
Daca gasesti volan gata echipat, e mai bine. Atentie, daca tin bine minte, sunt 2 modele de volan, si difera nitel forma airbag-ului, asa ca documenteaza-te cu atentie
Spalatorul de faruri e util, indeed.
Poti sa fii un pic mai explicit??Am vazut ca se gaseste doar covrigul cu comenzi fara airbag si as iesi mai ieftin asa, ca airbagul meu e bun...Poti sa pui vreo poza cu ce zici tu(covrigul cu placa si ce fire trebuie sa aibe) ca sa stiu la ce sa ma uit....Multumesc mult!
  • adi oarga

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Va salut.....
Sunt proaspat posesor de opel astra h si as avea cateva intrebari,poate ma puteti ajuta....Inainte de toate vreau sa va spun ca am citit cam tot ce se putea legat de ceea ce vreau sa va intreb,dar tot mai am cateva nelemuriri....
Deci,masina in cauza e o astra H,1.7 cdti, 101 cp,fabricatie 10-2006....Masina e cam cheala(am doar senzori de ploaie si lumini) si as vrea sa schimb acest lucru si nu prea inteleg cateva lucruri.
1)volanul e din plastic fara comenzi si am gasit in mai multe locuri volane noi sau sh din piele cu comenzi la preturi acceptabile si as vrea sa il schimb cu asa ceva.Acum tot citind,am vazut ca unii spun ca se schimba cim daca pui comenzi,altii ca nu se umbla la nimic,doar se monteaza volanul si se activeaza...Cum e pana la urma?Cineva intreba pe un vanzator care vindea doar un covrig simplu daca are si firele de airbag! Cum adica firele de airbag?Airbagul nu are firele pe el?
Si daca eu as vrea sa schimb doar covrigul(asta in cazul in care e prea complicat cu comenzile) la ce trebuie sa ma uit?Ce trebuie sa mai aibe covrigul?
2)la pilotul automat am inteles ca doar cumpar maneta,ca switchurile cica le-as avea fiind diesel masina, si se activeaza apoi cu op-com sau tech 2.Mai trebuie si altceva?Ma gandesc ca poate am omis eu ceva...
3)nu am cotiera,si as vrea sa-i montez una originala(cele de la armster arata ca un pelican).Pe langa cotiera propriu-zisa ce ar mai trebui?Prinderi,surubaraie?Am vazut unele mai subtirele pentru astra h,dar nu stiu cat de inalte sunt?
4)si in ultimul rand vreau niste proiectoare...Ceva recomandari ca la astea chiar sunt paralel.Am gasit sh originale la preturi acceptabile sau noi "cu licenta""(ce-o insemna asta nu stiu,probabil pe producator aftermarket,dar care sa fie pentru astra h)Dar nicaieri nu am gasit ce mai trebuie pe langa proiectoarele propriu-zise.Bloc de lumini,cablaraie?unele modele de masini au instalatia trasa doar ca nu au proiectoarele....
Si mai dati-mi si voi idei de ce as mai putea adauga,binenteles nu foarte scump...

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am facut aiurea topicul,dar e foarte greu sa pui cap la cap zeci de informatii de pe "n" topicuri unde fiecare are alta parere.
p.s: am pus si o poza cu un interior identic cu al meu...ca idee!


salut
eu am adaugat cruise control la un an dupa ce am luat masina(m-a costat vreo 600RON in service, masina era inca in garantie), dar parerea mea ca nu merita banii, adica l-am incercat pe autostrada in austria, si am ajuns la concluzia ca, masina consuma mai mult in regim cuise control decat normal
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dar nu pentru consum e facuta aceasta optiune....e facuta sa ti odihnesti picioarele cand conduci mult! el in romania nu il vad util ...dar in afara pe autostrazi e odihnitor! numai bine
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.....Faza e ca pentru 200 lei cat e o maneta sh + activat chiar merita,mai ales ca eu merg si mult in afara bucurestiului.Daca era ceva de genul 2-300e poate mi se parea mult,da asa....
Acum in alta ordine de idei vreau sa imi explicati ceva:vreau sa schimb covrigul cu unul de piele cu comenzi si chiar nu stiu ce trebuie sa contina volanul care trebuie sa-l iau!Citeam acum pe net cam ce am nevoie si ma uitam dupa volane si am gasit un anunt pe un forum in care respectivul cumparator il intreba pe vanzator: "are placuta pentru activare comenzi ? ca altfel il tin degaba nu merg comenzile" Asa ca va rog lamuriti-ma si pe mine ce trebuie sa aibe covrigul ala! Ca airbag o sa-l pun pe cel actual!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
te duci frumos la masina si scoti airbag ul sofer si vezi exact ce fel de mufe ai inauntru. operatiunea nu dureaza mai mult de 5 minute..... ai 2 gauri pe dosul volanului mai jos de spitele laterale si cu 2 surubelnite normale declipsesi sarma airbag ului! te bagi?

intradevar sunt 2 modele de volan. eu am avut un medel de volan si comenzile diferite. firele le am inadit.. am eliminat mufa. !
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De bagat ma bag eu,da umbland la airbag mi-e sa nu ma trezesc cu erori prin bord sa stau sa umblu dupa diagnoze...Intai o sa caut poze sa vad diferentele.Da spune-mi si mie te rog care-i treaba cu placuta aia....Deci eu am bordul si volanul identic cu cel din prima poza.Masina respectiva si a mea sunt din acelasi lot de fabricatie,spun asta pentru ca stiu masina.Asta in idea in care ziceai ca sunt 2 feluri de volane.Multumesc oricum de ajutor!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ideriorul e diferit. nu forma volanului in sine. aici ai ceva exemple!pana nu dai jos sa vezi ce model ai nu stiu cum ar trebui sa faci! daca nu scoti mufa de la airbag nu apar erori. doar il scoti si tragi cu ochiul .
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In sfarsit o poza sa stiu si eu dupa ce sa ma uit....Multam mult de tot!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu uiti sa scoti bornele de pe baterie cu vro 10-15 min inainte sa te apuci de treaba ! Smile
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Vezi sa nu uiti sa scoti bornele de pe baterie cu vro 10-15 min inainte sa te apuci de treaba ! Smile
Multam de sfat,da nu uit...
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu un astra h 1.4 benzina din 2007, se poate monta pilot automat? imi trebuie doar maneta+ activare?
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR