Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tigu_33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am o mare problema: la 49500km mi-a cedat ambreiajul si l-am schimbat cu un kit nou. Dupa 700km a aparut un fenomen inexplicabil ambreiajul patineaza si nu imi dau seama de ce. Colac peste pupaza in mers retrogradarea din viteza a doua intr-a intaia este foarte greoaie. Daca a mai patit cineva ceva de ganul asta sunt deschis la sugestii. Masina este un caravan 2008 1.6 twinport z16 xep.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cutia nu e facuta sa bagi 2->1 cand masina e in miscare, de aia opune rezistenta, are si ea o protectie.
  • tigu_33

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Cutia nu e facuta sa bagi 2->1 cand masina e in miscare, de aia opune rezistenta, are si ea o protectie.
Si cum sa faci pleacarea daca te apropii de intersectie cu a 2 a, franezi, te opresti si vrei sa pleci mai departe?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
un kit nou de ambreiaj are garantie. Te duci la cel care l-a schimbat si-l repari pe garantie. Parerea mea personala este ca nu prea sti sa te "dai" cu masina. Nu are voie sa cada ambreiajul dupa 50.000 de km si al doilea dupa 700. Daca mai pui si schimbatul vitezei din treapta II in treapta I e clar. Colegul aco are dreptate.
No ofence!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cu a 2a poti pleca si de pe loc, dar pentru asta exista a1a. Daca te apropii de intersectie cu a 2a si franezi, bagi inapoi a 2a si accelerezi ajutat de ambreiaj!
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Din cate imi aduc aminte, treapta 1 e pentru plecare de pe loc, odata ce roata se invarte se poate trece la introducerea treptelor superioare! Nu mai da fortat din 2 in 1, abia dupa reducerea puternica a vitezei o sa intre usor! Am dat jos de pe masina kit de ambreiaj dupa circa 30k km, si aproape ca nu se vedea diferenta intre el si cel nou, colegul aiss poate sa confirme, asa ca e cam dubios sa pice la nici 50k km! Acum, ori ai pus ceva de slaba calitate, fie stilul tau de condus nu e adecvat! Bafta!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
toate discutiile despre ambreiaj se vor purta aici:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=49059
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR