Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Astazi 19.1.2012 Am fost cu masina la RAR (Voluntari) pentru omologare/autenticitate ! Autovehicul cumparat din Germania !

Opel Corsa 1.2 45CP Motor C12NZ
EURO 2
------------------------------------------------
Omologare = 675.40 RON
Autenticitate = 34.0 RON
Folie Securizare = 1.0 RON
------------------------------------------------
+ TVA 158.65
------------------------------------------------

TOTAL DE PLATA = 819.70 RON

Alte Costuri
Numere Rosii = 40 RON (PLACUTE) + 35 RON (Asigurare 1 LUNA) + 2 Taxe CEC (8lei + 21lei)
Impozit = 48 Lei
Taxa Inmatriculare Aproximativa = 360 Euro (1550 RON)
Skip ads

  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Din cate stiam taxele erau undeva in jur de 500 RON la RAR. Deasemenea Autenticitatea din cate stiu era aprox 100 RON nicidecum 34 RON. Ce inseamna omologare? Iti face Carte de identitate si ITP?
  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
La corsa b an 1999, motor x10xe, de 973 cmc, E2, tot din Germania, am scos al doilea set de nr. roºii cu 40 lei, 13 lei taxa APPS la CEC, 8 lei la Fisc, asigurare ARDAF 28 lei, pe 12.01.2012. Aºa de scumpã poate fi omologarea ºi restul? Stai sã vezi ... am cumpãrat-o cu 1.000 euro iar taxa ruºinii este de 456 euro ! Trebuie sã citesc mai mult sau sã mã interesez ce este deprecierea.
  • allyen88

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am inmatriculat o Corsa B cu x10xe, fabricatie dec98 in ian 2012 si am platit la rar 406 lei, atat este pentru cei ce au codul european, iar fara este dublu. Taxa a fost de 321 eur, binenteles si alte taxe.
Skip ads

  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
allyen88 a scris:Am inmatriculat o Corsa B cu x10xe, fabricatie dec98 in ian 2012 si am platit la rar 406 lei, atat este pentru cei ce au codul european, iar fara este dublu. Taxa a fost de 321 eur, binenteles si alte taxe.

Cod european? Ce este? Iar taxa mediu de 321 euro? ªi RAR-ul 406 lei ?
  • allyen88

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Codul european este scris pe tablita de pe caroserie in fata cum te uit la motor, la mine scrie ceva de genul e1*..... Din cate stiu masinile mai noi au acel cod. Taxa atat a costat, mai exact 1381 lei, fiind din 98 se incadreaza la 13-14 ani vechime. Iti recomand daca masina are prima inmatriculare la inceputul anului 99 sa astepti pana se incadreaza ca vechime in 13-14 ani, astfel taxa scade de la 470 eur la 321eur(cel putin eu asa am facut, am stat cu masina pe dreapta o luna din cauza asta Rolling Eyes )
  • denny_the_one

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Acestea sunt taxele fi-ti cu bagare de seama ca daca va duce-ti acolo si se apuca de masina nu prea mai puteti sa dati inapoi .. Mi-sa precizat faptu ca s-au schimbat taxele ! Diseara o sa atasez factura ! Taxa de inmatriculare ar trebuii sa fie la fel pentru majoritate .. mai vechi de 14 ani -> EURO 2 -> 1195 Cm3 -> 350 Euro .. nu stiu pentru cele de 1000cm3 ..

M-am interesat la RAR si pentru depreciere si ATENTIE Nu se face pentru masini mai vechi de 14 ANI pentru ca se considera automat masina drept DEPRECIATA !

Iar taxa pentru depreciere la (Voluntari) este de : 300 RON ! Nu se stie daca se merita sa face-ti acest pas .. !
  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Sunt hotãrât, mâine voi discuta cu cineva de la RAR. Prea mulþi bani aruncãm, oare unde se duc ?!?
Skip ads

  • doctoru1980

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am fost la RAR Voluntari si suma platita pentru tot (carte identitate+certificat autenticitate+ITP) a fost 406 lei. Tin sa preciziez ca mi-au spus ca nu are numar de omologare european si a trebuit sa mai astept in jur de o ora si jumatate pentru a afla acest numar si pentru a-l trece pe carte insa nu m-a costat nimic in plus Smile.
  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Astãzi la ora 12,00 eram programat pentru omologare ... am reprogramat-o. Este prea frig! Cei de la Tulcea m-au înþeles. Sunt încã foarte curios ce se întâmplã cu taxa de mediu!
  • Katsumoto

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
406 lei taxa la RAR ( carte , omologare , autenticitate , itp si folie securizata ) ... Masina Corsa C 2001 z10xe ....
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cele care sant sub 96, nu au cod european, platesc mai mult cu 170 ron omologarea.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Putin peste 170 omologare GPL la vectra din semnatura.(Si mi-a dat revenire, alti 30-50 lei)
Putin peste 120 lei autenticitate la o Corsa C 2006 Z10XEP.

Taxe platite azi la RAR
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
allyen88 a scris:Am inmatriculat o Corsa B cu x10xe, fabricatie dec98 in ian 2012 si am platit la rar 406 lei, atat este pentru cei ce au codul european, iar fara este dublu. Taxa a fost de 321 eur, binenteles si alte taxe.


Deci eu sunt pararlel... Ce este acel cod european? unde se afla pe motor? cum arate? Niste poze ceva? Din ce an sa implementat acest cod pe masini si la ce marci si modele?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
denny_the_one a scris:Acestea sunt taxele fi-ti cu bagare de seama ca daca va duce-ti acolo si se apuca de masina nu prea mai puteti sa dati inapoi .. Mi-sa precizat faptu ca s-au schimbat taxele ! Diseara o sa atasez factura ! Taxa de inmatriculare ar trebuii sa fie la fel pentru majoritate .. mai vechi de 14 ani -> EURO 2 -> 1195 Cm3 -> 350 Euro .. nu stiu pentru cele de 1000cm3 ..

M-am interesat la RAR si pentru depreciere si ATENTIE Nu se face pentru masini mai vechi de 14 ANI pentru ca se considera automat masina drept DEPRECIATA !

Iar taxa pentru depreciere la (Voluntari) este de : 300 RON ! Nu se stie daca se merita sa face-ti acest pas .. !


Gresit, peste 14 ani se aplica o cota suplimentara de depreciere pana la 18 ani, dupa 18 ani nu se reduce mai mult. Deprecierea se poate face atunci cand taxa depaseste 300-400 euro, sub aceasta suma nu se merita pentru ca trebuie platiti acei 300 lei taxa la rar, tot ce este peste se merita, reducerea ajunge pana la 50 la suta din taxa.

Inca un lucru extrem de important, deprecierea e constituita din 3 elemente:

1. airbag, abs, aer conditionat, oricare dintre ele aduce o reducere a taxei(daca nu este prezenta pe masina)
2. cota suplimentara pentru vechime intre 14-18 ani
3. aspect interior/exterior

Prin urmare, chiar daca aveti punctul 1, se poate face reducere la celelalte.

Inca o reducere supplimentara se poate obtine la finante prin km parcursi, declarandu-se ca masina a facut ppeste 40.000 km/an, din pacate aceasta reducere a fost miscorata prin modificarea coeficientului, scutirea fiind de cateva zeci de euro.
  • opel agila

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
as avea o problema am un opel agila 2001 z10xe care in ultimul tim consuma foarte mult ulei am vrut sa o segmentez dar din pacate pe bloc am avut o fisura si acum trebuie sa cumpar alt motor.am gasit unul dar e x10xe stie cineva cat mar costa omologarea la rar?va multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu este sa suni la RAR si sa intrebi. Gasesti numarul de telefon pe site-ul RAR. Dar sincer nu sunt sigur ca poti omologa motorul x10xe in locul celui z10xe. Daca suni la RAR vei afla sigur. Succes.

P.S. Ti-am modificat titlul si mutat discutia la locul potrivit. Pe viitor te rog sa fii mai atent Wink
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu se poate omologa. Este E2 iar Agila are E4. Nu mai vor acum de cand cu masurarea CO2.
  • opel agila

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
va multumesc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Nu se poate omologa. Este E2 iar Agila are E4. Nu mai vor acum de cand cu masurarea CO2.

Nu iti vor omologa pentru ca X10XE nu merge pe Agila. Iar nu cred ca te avanti la costurile unei omologari individuale.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR