Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Farul este xenon fara AFL.
In urma unui impact nefericit, becul de la xenon a inceput sa bata doar in jos (noaptea e cumplit, vad la maxim 3-4m; este cel din stanga), si in plus de asta, se stinge si se aprinde imediat (uneori mai rar, alteori mai des). Nu am reglare electronica pe inaltime; am incercat reglarea manuala, dar dupa oprirea farurilor si reaprinderea lor, farul a revenit la pozitia de jos.
Nu stiu ce are si este ingrozitor de enervant. Ceva sugestii?
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
motorasul de reglaj cel mai probabil... de ce nu ti-ai facut reglajul electric la el, daca e fara AFL? nu ai gasit discutia asta: https://www.clubopel.com/vie...p?p=584719#584719 ?
  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu mi-am facut reglaj electric pentru ca nu am avit nevoie si nici nu ma pricep. In 4 ani si ceva nu m-a deranjat nimic.
Discutia aia o citisem toata, dar nu m-am lamurit cu nimic. Eu nu incerc sa montez faruri noi pe masina, le am pe cele originale si sunt foarte multumit de ele. Incerc doar sa aflu ce trebuie schimbat/reparat/etc, pentru ca de la vreo 10 "meseriasi" am auzit 10 variante diferite (de la schimbat farul cu totul si pana la probleme serioase in calculatorul masinii).
Sunt foarte curios mai ales in legatura cu acea "clipire" a becului xenon.
  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor, este nepretuit. Mai ales schimbarea titlului topicului, asta a fost geniala.

Reglarea farurilor xenon originale se face automat (nici eu nu stiam), asta explica si lipsa butonului din bord.
"Clipirea" descrisa de mine mai sus nu este generata de motorasul de reglare.
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai atunci inseamna ca ai AFL... Cele fara AFL au "rotita" in blocul de lumini Wink

Inseamna ca titlul va fi schimbat si nu mai e nevoie de o alta aroganta
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salutare opelisti ! detin un Vectra b2 x20dth cu faruri autoreglabile xenon din fabrica!opresc motorul scot cheile din contact si se aude in faruri cum motorasele vibreaza sau se misca non-stop! asa mi-au mancat bateria aseara! azi am scos sigurantele nr.6 si 24 care apartin de reglarea farurilor (dupa manual) si degeaba! motorasele se chinuie in sus si in jos fara oprire pana imi termina bateria!(care nu am deconectat-o pt a nu pierde codul casetofonului) stie cineva de unde poate venii problema ?caut dar nu gasesc schema releelor pe nicaieri!ma gandeam ca e vreun releu de inlocuit ......multumesc anticipat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR