Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De vreo 2 saptamani atunci cand apas pedala de frana se aude un zgomot ciudat.parca ar fi fier pe fier.
Am dat jos ambele roti de pe fata si si placutele de frana mai au cam 1 cm carne pe ele si discurile mi-se par in stare destul de buna.
Este ciudat ca acest zgomot nu se aude mereu,cateva zile franeaza normal si nu se aude nimic dupa care iarasi se aude.
Ma gindesc sa ii schimb discurile si placutele de frana de pe fata dar daca aveti ceva pareri in privinta asta va rog sa mi-le impartasiti.
Am mai patiti acelasi lucru asta iarna si m-am dus la service unde mi-sa spus ca din cauza nisipului de pe carosabil care a intrat intre placute si disc se aude acel zgomot,dupa vreo 2 saptamani nu a mai facut zgomotul pana acum 2 saptamani.
Mai este ceva in afara de zgomot simt si o trepidatie foarte usoara in pedala atunci cind calc frana.
Masina este Opel Astra F,motor X16SZR din 1996.
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca simti trepidatie in pedala atunci cand calci frana 90% ai discurile ovalizate. Schimba placutele si discurile si vezi dupa. Uitate si pe spate la tamburi.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@cipickao Am schimbat de curand discuri si placute de frana marca Ferodo; pret 240 lei toate ( 76 lei/bucata discurile si 88 lei set placute).
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am facut azi un drum de vreo 70km si masina s-a comportat normal.Am facut si niste probe acolo unde traficul mi-a permis adica franat la 110-90-70-40 km ora si a franat absolut normal fara caraituri iar oprirea sa facut fara probleme.

stefan_pn , simt o mica trepidatie cand apas pedala de frana dar nu pare ca ar fi discurile (am un prieten cu un opel astra care are discurile ovalizate si la el cand pun frana se simte foarte puternic la mine parca m-a gadila in talpa)

In urma cu vreo doua saptamani cand a inceput sa faca chestia asta am dat toate rotile jos si m-am uitat la toate discurile si placute,ferodourile si am si cerut parerea unui mecanic care mi-a zis ca tot ce tine de partea de franare este ok....ciudat este ca azi de exemplu nu mi-a mai facut deloc...daca discurile sant ovalizate nu ar trebui sa faca de fiecare data cind pun frana?
Skip ads

  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa faca tot timpul. Daca mergi rar cu masina toate simtomele de mai sus se adeveresc Very Happy
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Merg zilnic cu masina cam 30-40 de km,azi am bagat-o in probe si am franat de vreo 30 de ori la diferite viteze si nu am mai auzit zgomotul decit o singura data.
Franele tin foarte bine iar zgomotul se aude ca si cum ar scapa un arc, o caraiala pe care o simt si in pedala atunci cand apas pedala de frana.
Am fost si la un service si am luat un mecanic cu mine in masina dar cat am mers cu el nu a mai facut zgomotul... Sad ...o fi zis ala ca sint nebun.
Am dat iarasi toate rotile jos si m-am uitat si la placute si la ferodouri si totul pare ok.
Am pus masina pe butuci si am acelerat si franat cu rotile in aer si nu a scos nici un zgomot....
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai servo frana? Daca da, lichidul e ok? Pompa e buna?
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am servo frana dar nu functioneaza de ceva timp,lichidul este ok si cred ca si pompa este buna pentru ca altfel nu tinea frana,ori la mine ingheata masina atunci cind pun frana...doar ca se aude zgomotul acela ca si cind ar scapa un arc...
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sa nu fie de la coloana amortizor, asa am si eu un scartait cand pun frana parca freaca ceva, si eu am discurile schimbate de 1 an, pot fi flansele amortizor, incearca cu masina oprita si bagata in treapta 1, fara frina de mana si incearca sa impingi in fata si spate de roata si sa auzi daca scartaie,atunci e de la coloana amortizor,sa ne ti la curent.
  • radu-opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cipickao a scris:De vreo 2 saptamani atunci cand apas pedala de frana se aude un zgomot ciudat.parca ar fi fier pe fier.
Am dat jos ambele roti de pe fata si si placutele de frana mai au cam 1 cm carne pe ele si discurile mi-se par in stare destul de buna.
Este ciudat ca acest zgomot nu se aude mereu,cateva zile franeaza normal si nu se aude nimic dupa care iarasi se aude.
Ma gindesc sa ii schimb discurile si placutele de frana de pe fata dar daca aveti ceva pareri in privinta asta va rog sa mi-le impartasiti.
Am mai patiti acelasi lucru asta iarna si m-am dus la service unde mi-sa spus ca din cauza nisipului de pe carosabil care a intrat intre placute si disc se aude acel zgomot,dupa vreo 2 saptamani nu a mai facut zgomotul pana acum 2 saptamani.
Mai este ceva in afara de zgomot simt si o trepidatie foarte usoara in pedala atunci cind calc frana.
Masina este Opel Astra F,motor X16SZR din 1996.

vreau sa te intreb daca ai abs.daca ai abs ti rupt inelul abs care se afla pe capul de planetara,partea cu roata.
Acelasi defect il am si eu.Mi rupt inelul ABS partea dreapta.
  • radu-opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Fiind inelul ABS rupt,intra haotic ABS-ul.
  • radu-opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Inelul ABS nu se gaseste separat, doar cu tot cu capul de planetara spre roata.
Skip ads

  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
masina mea are ABS dar nu mi-a mers de cand am luat-o,mi-a si spus fostul propietar ca nu functioneaza.Adevarul este ca nici nu mi-am dat seama daca ABS-ul functioneaza sau nu pentru ca folosesc foarte mult frana de motor.
Nu ma deranjeaza ca nu merge ABS-ul atata timp cat franeaza asa cu trebuie dar caraitul ala de arc care scapa ma enerveaza destul de rau...daca dau roata jos sau daca urc masina pe rampa se poate vedea inelul de la ABS?Inelul asta este pe o singura roata sau pe ambele?
Ma gandesc sa anulez de tot ABS-ul pana dispun de ceva fonduri sa il pun la punct...momentan trebuie sa o incalt de iarna Sad
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am dat azi ambele roti de pe fata jos si m-am uitat la inelele ABS.Pe partea dreapta era ok dar pe partea stanga inelul era ruginit si rupt.Am vorbit la un magazin de piese auto si intradevar inelele ABS nu vin decit cu capetele de planetara.
Pana o sa dau de ceva bani o sa dau jos senzorii ABS care calca pe inelele alea macar sa nu mai am caraitul ala suparator.
Oricum multumesc mult pentru rezolvarea problemei Radu! Very Happy
  • radu-opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Caraitul ala de arc de care zici tu,este din cauza inelului ABS.Practic senzorul il vede intrerupt.Acelasi defect il am si eu,caraitul provine de la motorasul abs fiind intrerupt inelul abs-ul nu lucreaza corespunzator.
In legatura cu franele si la mine funct. normal atat franele cat si abs-ul,dar caraitul ala este deranjant.
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am scos mufele de la senzorul ABS de pe ambele parti si de vreo 3 zile nu am mai avut caraitul ala la franare,daca totusi mai face o sa ii demontez senzorul care vine langa inelul ABS ca sa nu mai faca zgomot....
tu mergi asa cu el ?
  • radu-opel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da deocamdata,fiinca mi-a promis cineva doua inele.
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
iei de la dezmembrari sau noi?eu am un prieten bun care are magazin de piese auto si imi cauta de vreo cateva zile dar nu a gasit decat cu cap de planatara cu tot...
daca gasesti noi de cumparat da-mi si mie de veste te rog de unde le-ai luat sa iau si eu...Merci
  • Jymmy002

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la frane dupa ce se incalzesc discurile scartie cand calc pe frana... de la ce e asta? si cum pot sa scap de problema asta.
  • direx

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cipickao a scris:iei de la dezmembrari sau noi?eu am un prieten bun care are magazin de piese auto si imi cauta de vreo cateva zile dar nu a gasit decat cu cap de planatara cu tot...
daca gasesti noi de cumparat da-mi si mie de veste te rog de unde le-ai luat sa iau si eu...Merci


ai gasit inelele separat ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR