Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor forumistilor!
Am cautat pe forum ceva asemanator a ceea ce mi se intampla si cum nu am gasit, deschid o discutie cu speranta ca voi fi lamurit intr-un fel sa altul.....
Deci avand bataie la un capat de bara, am decis sa schimb buscaraie, pivotaraie pt ca simteam toate denivelarile in volan si troncanit pe stanga. Fara o diacnoza am cumparat capatele de bara, pivotii si bucsile de la bascula si m-am apucat de treaba.
In momentul lucrarii am constatat ca totul era virgin pe aceasta linie si inca functional in afara de acel capat de bara si implicit bieleta de directie de pe aceiasi parte (pe care nu o cumparasem). Prietenul meu mecanic si mult mai priceput decat mine mi-a spus ca ma mai tine lejer pana in vara (avand un f mic joc). Toate bune si frumoase schimbat piesele mentionate, facut 2.000 km cu ea de atunci fara probleme la cauciucuri si la tras stanga sau dreapta (nu am facut geometria)..... si acum problema aparuta: mentionez ca amortizoarele le am praf, adica curse, dar desi nu mai simt denivelarile in volan, atunci cand iau o groapa sau un damb ma fura stanga sau dreapta ( nu mai este ma sina stabila), iar cand o accelerez (ma infig in ea) parca mi se invarte mai mult o roata sau alta (ca pe gheata) si iar am probleme cu directia, nu mai am stabilitatea dinnainte sa fie amortizoarele?, a mai patit cineva asa innainte sa schimbe amortizoarele? Aceasta lucrare este urmatorul pas, dar as vrea sa stiu daca prin asta voi rezolva aceasta problema.....
Skip ads

  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Numai eu am probleme la directie? Sad
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu sunt telescoapele mai de graba sunt rotile din cauza ca nu ai facut geometria rotilor chiar daca nu se vad cauciucurile uzate tu le ai strambe
asa am patit eu dupa ce am schimbat capetele de bara am facut unghiu de fuga la ochi si cu toate ca nu tragea dreapta sau stanga la fel la accelerari nu aveam stabilitate mergea masia stanga dreapta
mergi fa unghiul de fuga si nu o sa mai ai probleme
si schimba si telescoapele daca spui ca le ai praf numai ca ai in vedere ca dupa schimbarea telescoapelor unghiul de fuga trebuie refacut
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ok, merci pt raspuns, vroiam sa stiu daca este numai din cauza amortizoarelor, asha mi se intampla cum spui tu..., trage de nebuna dintr-o data stanga sau dreapta la unele frane, accelerari sau denivelari, ..... deci sa inteleg ca ii trebuie o geometrie.....
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
binenteles fa geometria si o sa revii cu raspuns pozitiv pe forum
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare din nou! Revin dupa atat timp pt. k trebuia sa ii schimb shi bieletele de directie shi nu puteam face geometria de 2 ori intr-o luna (costuri). Acum este ok, dar am avut de furca cu bieleta stanga pana am scos-o......rabdare shi tutun....
  • frenki19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
sunt posesor nou de Tigra 1.6 16v...Aceeasi problema am si eu am pus gumele de vara pe niste jante ATS CUP 15 cu anvelope 195.50.15 si am probleme la demarari imi joaca directia stg/drpt si la franari la fel imi fuge in ambele directi + am un joc in volan si un zgomot ciudat...am observat ca jos unde intra axul volanului de intra in podea are un burete plin de ulei...aveti vreo idee? va multumesc
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ai jantele dezechilibrate sau de la unghiul de fuga mai poate fi
ai umblat la directie de curand?
aceasta insemnand capete de bari schimbate?
  • frenki19

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2014

  • Mesaj Privat
nu am pus doar cauciucuri de vara unde am si echilibrat jantele ...am inteles ca mi ar trebui niste inele de centrare...pentru jante ...ramane un gol mic intre butucul tamburului si gaura jantei...
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu e asta problema am avut si eu jante cu diametrul gaurii mai mare decat butucul si o perioada am mers cu ele asa si nu aveam probleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR