Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • tamtaru

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. De curand am schimbat led-urile din bord la cineva culoare alb-rosu. S-a schimbat complet iluminarea bordului dandu-i un aer sportiv. Persoana care mi-a schimbat led-urile inainte de a incepe sa decupleze bordul, a scos mufele de la baterie spunand ca asa e cel mai bine. A desfacut bagheta nichelata din partea stanga si dreapta, cutia cu manete de la volan si bordul. Dupa ce a schimbat SMD-urile, a montat totul la fel ca inainte si a cuplat bateria. Surpriza: martorul de air-bag a ramas aprins....A mai verificat o data daca le-a pus pe toate la locul lor, dar nu a gasit vreo problema. Martorul a ramas aprins in continuare Crying or Very sad De curand am pus-o la cineva pe tester crezand ca putem sa stergem eroarea, dar fara succes. Codul de eroare nu l-am retinut, dar se referea la air-bag-ul de la scaunul de copil! Ma gandesc ca acaeasta eroare a aparut la decuplarea / cuplarea bateriei, dar nu mi se pare normal sa se intample asa! A mai patit cineva problema aceasta? Poate sa ma dumireasca cineva cum as putea scapa de eroarea enervanta de air-bag din bord? Sad . Multumesc anticipat!
  • tamtaru

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai ajuta nimeni? Crying or Very sad Crying or Very sad
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ia din nou mesajul de eroare si vezi unde a aparut.
In scaun sau in bord.Verifica toate firele si mufele din volan si de sub scaun.Apoi incearca sa stergi emsajul de eroare.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ideea este asa: nu exista airbag pt. scaunul de copil, ideea este ca airbagul frontal aferent locului din dreapta se poate decupla la unele masini cand se pune un scaun de copil pe acel loc (la cele la care nu se poate decupla exista avertismente sa nu se puna scaune de copii acolo). Daca la masina ta exista posibilitatea de decuplare a airbagului (de obiciei din torpedou) s-ar putea ca mufa de la acel contact sa fi fost scoasa pe parcursul operatiunii. Alta cauza posibila ar putea fi chiar mufa de la airbagul frontal pt. pasager care sa nu fie prinsa bine.
  • valy cl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 1.9 cdti z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut, am aceiasi problema ca si ,, tamtaru,, 100% indentica, il rog pe aceasta cale sa.mi spuna si mie rezolvarea.... Bineinteles daca a reusit sa o rezolve, tin sa precizez ca nu s.a umblat absolut deloc in zona torpedoului sau a scaunului pasagerului ci strict la ceasurile de bord. Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR