Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
astazi am fost implicat intr-un mic incident la un semafor
aflandu-ma in coloana de masini, cel din fata mea vrand sa iese din coloana a dat cu spatele fara sa se asigure, lovindu-ma in partea fata a masinii.
avariile mele : bara infundata, capota nu se mai inchide si este si putin deformata, panoul din spatele barii - cel de tine farurile este indoit.
avariile lui : 0 barat - o simpla zgarietura pe una din usile spate
masina mea : opel astra f
masina lui : peugeot partner
cei de la asigurari au fost destul de antipatici, scarbosi chiar : ''Bara nu o despagubim ca nu are nimic, iar capota nu o vopsim ca nu are vopseaua sarita''.
ASTRA asigurari
Cum or vrea sa se indrepte capota aia fara sa sara vopseaua de pe ea, nu stiu !

acum vazand aceste lucruri m-am dus la politie unde mi s-a facut o constatare cat de cat acceptabila.
intr-un tarziu a venit si respectivul vinovat la politie, recunoscandu-si fapta si dandu-mi copie de pe asigurare, insa cu o aroganta uimitoare pe care insa i-am diminuat-o rapid.
mai ales cand si-a mai luat si o amenda

intrebarea este :
Dupa ce am obtinut autorizatia de reparatie de la politie si copia de pe asigurare mai este necesar sa merg din nou la asigurari sau ma duc direct in service ?
Astept un raspuns de la cei care au mai fost in situatia mea

O seara buna
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa ajungi la asigurator ca sa-ti deschida dosar de dauna. incearca la mai multi brokeri(reprezentanti ai firmei de asigurari), daca politisul ti-a trecut in procesul verbal, daunele (bara,capota ...) pe acelea le poti avaria mai serios tu, ca sa fii sigur ca le schimba asiguratorul.
Ps: vezi ca bara trebuie sa fie crapata/sparta/fisurata sau sa aiba vre-o prindere/ureche rupta ca sa ti-o schimbe. La fel si cu capota, poti sa o "cosmetizezi" putin u incat sa aiba vopseaua sarita .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dosarul ti-l deschide inspectorul de daune nu broker-ul. Fara el nu-ti repara service-ul masina. Daca nu vrea sa-ti repare si bara, faci plangere la CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor)
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astept pana maine sa vad daca mai dau de vreun loc de constatare a daunelor
In Craiova pana acum nu am gasit centrul de constatare decat la service Poiana, fiind destul de scarbosi.
La Politie nu mi-a trecut ca dauna si bara intrucat o aveam un pic fisurata mai demult.
A trecut decat daune vizibile, considerand ca decat capota este dauna + altele la demontare.
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
greseala mea ca m-am expirmat gresit colegul tonytm are dreptate. inspectorul de daune iti deschide dosarul de dauna .
bafta !
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am fost astazi la asigurari, le-am explicat situatia si am mai completat si acolo o declaratie.
mi s-au facut poze la masina
acum insa nu dau de respectivul vinovat care nu imi mai raspunde la telefon
trebuie sa vina si el sa i se faca poze pt a mi se elibera certif de daune.
a ramas ca il cauta ei la firma unde lucreaza, insa ...
nu stiu cum sa procedez mai departe
sa il reclam la Politie ?
ce ma sfatuiti ?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu nu am auzit asa ceva.
Anul trecut m-a lovit unu un spate de mi-a indoit portbagajul si bara spate a scapat putin sifonata. Am fost la politie unde am primit copia de la asigurarea vinovatului si dovada de reparatie. Cu actele in brate m-am dus la inspectorul de daune al asiguratorului care m-a lovit........si cam ata. Nu a fost nevoie de prezenta celui care a provocat dauna. Tipul care m-a lovit avea masina inscrisa in TM si accidentul a fost in bucuresti . Nu ai nicio treaba cu cel care te-a lovit daca ai primit o copie dupa asigurare, o copie dupa procesul verbal si dovada de reparatie de la politie
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut un mic incident saptamana trecuta! Am fost lovit in spate. Asiguratorul ei era tot Astra si a decurs totul bine! Am facut chiar constatare amiabila la inspectorul de daune. E drept, am fost impreuna cu vinovatul. De acolo am luat hartiile care trebuiau, m-am dus la service iar sambata am scos si masina. Acum e OK, s-a facut bine! Pentru detalii vezi in link-ul meu cu Vectra din semnatura - ultima pagina.
Inspectorul de daune chiar nu a facut figuri. E drept ca nici la mine nu trebuia schimbat vreun element. Dar daca era nevoie, sigur nu era nici o problema.
Acuma stii cum e! Sunt inspectori si inspectori. Unii isi dau aere, ba chiar fac si abuz. In acest caz trebuie facuta plangere la CSA.
Eu zic ca certificatul de daune ar putea sa ti-l dea chiar daca nu vine respectivul. Pe el e treaba lor sa-l gaseasca! Mai ales ca ai trecut prin politie si ai hartiile de la ei. Prezenta amandurora trebuie la constatarea amiabila!
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
asa m-am gandit si eu
dar am zis sa nu incep inainte de vreme sa fac tambalau
oricum m-a sunat vinovatul si a zis ca a trecut pe acolo dar ca nu a avut masina la firma si ca va trece maine pe la ei.
acum astept pana maine.
ce am uitat eu sa fac este faptul ca i-am dat copia de pe asigurare agentului constatator fara a-mi face si eu o copie in prealabil, dar i-o voi cere maine. sper sa nu faca figuri.
merci
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Marius, vinovatul nu mai are treaba cu tine daca ati fost la politie si s-a incheiat procesul verbal plus declaratiile. Asta inseamna ca politia a constatat vinovatia aluia, asadar nu ai de ce mergi cu el de mana la asigurator. Asta se intampla daca faceati amiabila.
Ai toate hartiile pentru a deschide dosarul de dauna, iar apoi, pentru a repara masina.
Sfat: un agent constatator cu bun simt ajuta mult (dpvd stres, timp, bani). Cauta un service bun cu decontare directa sau intereseaza-te cati bani ai putea primi pentru reparatii, in ideea ca o repari in regim propriu. Succes.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Probabil cei de la Astra copiaza modelul Carpatica, trebui prezenti ambii conducatori cat si masinile, stiu ca am trecut prin asta. Dar vad ca doar unii de la Astra fac asa, am mai vazut cazuri in care vinovatul nu avea nici o treaba si altele in care vinovatul era mai stresat ca accidentatul Smile)

Bafta!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se feresc de tepari in cazul asta.La cate si-au luat.
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai bine este sa mergi la un service agreat de catre societatea de asigurare,sunt anumite servisuri care au si inspector de daune,mergi acolo iti face constatarea,se apuca de masina,vede tinichigiul daca mai sunt si alte daune,eventual se face reconstatare tot in cadrul servisului,se ia acceptul de plata si se apuca de masina,iar de treaba cu sa vina si cel vinovat,eu nu am mai auzit,omul poate este din alta tara sau oras ce face vine din alta tara sa i se faca si lui constatarea?din acest motiv sa si facut constatul amiabil.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
protect a scris:Cred ca cel mai bine este sa mergi la un service agreat de catre societatea de asigurare,sunt anumite servsuri care au si inspector de daune,mergi acolo iti face constatarea,se apuca de masina,vede tinichigiul daca mai sunt si alte daune,eventual se face reconstatare tot in cadrul servisului,se ia acceptul de plata si se apuca de masina,iar de treaba cu sa vina si cel vinovat,eu nu am mai auzit,omul poate este din alta tara sau oras ce face vine din alta tara sa i se faca si lui constatarea?din acest motiv sa si facut constul amiabil.


La carpatica asa este de exemplu, cand am avut eu accident, ne-a chemat pe amandoi sa mergem la locul accidentului, care s-a intamplat departe de bucuresti.. + masinile lasate asa pana sa vina ei sa se uita la ele daca se pupa loviturile, initial vroiau sa le ducem noi la ei, dar dupa multe injuraturi si telefoane au observat ca masinile sunt inapte de se deplasa si au venit ei...Asta este trag si ei din ce in ce mai mult ca sa numai despagubeasca. Daca a inceput si astra sa cheme si vinovatul...inseamna ca si astra este pe duca...
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cand am avut accidentul (s-a intamplat intr-o Duminica), am mers luni dimineata la asigurari cu pagubitul. Masina mea nu se mai putea deplasa, deoarece avea radiatorul spart..Am convenit cu agentul sa ii fac cateva poze cu din diverse unghiuri pentru a-mi putea da acordul de reparatie (nu stiu cum se numeste exact) si apoi am plecat la service .
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sunt niste tepari nenorocitii astia de la Astra. Feriti-va de Astra ca de necuratul.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai dezvolta si tu! Eu am avut accident usor acum aproximativ o luna, am fost lovit in spate, si am facut masina pe asigurarea Astra. Nu am avut nici o problema!
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am avut accident de paguba totala aproape. Nu vroiau sa-mi bage niste piese la inceput, a trebuit sa ma cert cu ei, intarzieri peste intarzieri la dosar si lista continua.


/mai am un prieten cu un e60 525d cu Casco de la ei, si de 6 luni se chinuie cu ei sa scoata niste bani. Si-a gasit masina in parcare cu X si 0 jucat pe capota si hayon, portierele zgariate in stilul unei cardiograme. Nu le-a scapat absolut nici o parte a masinii de zgariat, inclusiv capacele oglinzilor. Cauciucurile taiate + stergatoare indoite. Paguba e de vreo 2000 euro.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Au fost foarte multe fraude, de aceea inspectorii cheama ambele masini. Eu am fost implicat si vinovat in doua accidente usoare si in ambele am fost chemat pt. "reconstituire" desi semnasem toate actele, imi dadusem toate acordurile si copii dupa toate actele. Atentie, chiar daca una din masini nu are nici un fel de dauna (cazul meu), in P.V. sau amiabila trebuie trecut ceva gen: urme, vopsea stearsa etc. Daca apare ca una din masini n-are daune si mai e si a vinovatului e nasol: suspect de frauda.
Dar din cate stiu, inspectorii de daune nu mai tin de societatile de asigurari tocmai ca sa inlature fraudele.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR