Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Am cautat peste tot si nu am gasit nimic concret.Ce motorizari au Astra Bertone(diesel si benzina)? Si cati cai au?Si care ar fi cel mai bun si fiabil.Mersi!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.6-Benzina
1.8-Benzina
2.0-Benzina Turbo
2.2-Benzina

Daca veri consum mic il iei pe cel de 1.8.
Daca vrei forta si te gandesti la un upgrade serios atunci 2.0-turbo e cel mai bun.


Ultima modificare facuta de cangri la Mar 24 Jan, 2012 10:44 am
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
+ 2,2 diesel. y22dth. foarte rare.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si motorul 2.0 benzina turbo cam ce consum are?
(asta ii cel de 200cp nu?)
Skip ads

  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Prin vara daca iau bacul si intru la facultate mi-a promis tata ca-mi da bani sa-mi iau o masina a mea.Si ma gandeam fie la o Tigra de 1.6 16v fie un Bertone G coupe.Si as vrea sa stiu unu bun si la performante si la consum.Probabil acel 2.2 DTI ar fi potrivit avand in vedere ca merg foarte mult cu masina.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai de gand sa mergi cu ea la facultate, si asta ma refer la faptul ca o sa mergi dintr-un oras in altu ai face bine sa renunti la ideea de masina sport si sa te orientezi la una mai in 4 portiere si la un consum mai redus, si chiar daca nu o sa mergi dintr-un oras in altul tot la una cu un consum mai redus, ceva diesel!
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
viseaza saracutu mititel. Can o vedea el cat ii ia 2,2 in Bucuresti si cum sare motorina de 6 lei... N-o sa-i mai trebuiasca facultate
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:viseaza saracutu mititel. Can o vedea el cat ii ia 2,2 in Bucuresti si cum sare motorina de 6 lei... N-o sa-i mai trebuiasca facultate


Visez nu?Oare cum de scoate un BMW 318D cu motor de 2.0 5-6 % in oras ?Si nu e Opel retine faptul asta.Eu am pus o intrebare ipotetica.Si astept niste raspunsuri mai serioase.Dar mersi de incurajare!Sa nu bagi prea multa motorina/benzina de la ucrainieni sau moldoveni.Nu de alta dar iti poti strica filtrele si masina inutil.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ DeejayB BMW`ul ala scoate la relanti 5-6% in oras sau cum?Tras de alta masina.Altfel nu vad.
Daca gasesti un Bertone 2.2 diezel te felicit.Sunt foarte rare.
Iar 2.0 turbo o sa pape cel putin 15 in Oras.Ca doar nu o sa conduci sub 2000RPM.
1.8 papa si el pe la 8-10 in oras.
1.6 deja nu prea mai e Bertone.Ca nu are nici forta si consuma si mult fata de ce ofera.
Ah si la 2.2 ai si un impozit pe masura ~850RON/an.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
as avea si eu o intrebare:
bertone de 2.0turbo benzina...se inmatriculeaza ca o masina obisnuita cu motor de 2.0 benzina?sau daca este coupe este mai scump de inmatriculat?
multumesc....
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@ DeejayB BMW`ul ala scoate la relanti 5-6% in oras sau cum?Tras de alta masina.Altfel nu vad.
Daca gasesti un Bertone 2.2 diezel te felicit.Sunt foarte rare.
Iar 2.0 turbo o sa pape cel putin 15 in Oras.Ca doar nu o sa conduci sub 2000RPM.
1.8 papa si el pe la 8-10 in oras.
1.6 deja nu prea mai e Bertone.Ca nu are nici forta si consuma si mult fata de ce ofera.
Ah si la 2.2 ai si un impozit pe masura ~850RON/an.


BMW`ul cu mine a scos 5-6% si mers tare.Maxim a sarit la 7 calcat..
2.2 in germania.Iar 2.0 turbo deja ma lesina la 15...
Iar faza cu impozitul...exista mii si mii de modalitati sa prostesti statul roman si sa platesti 0 impozit.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tine cont ca tu vorbesti de un diesel de 2 litri, aici e vb de un benzinar de 2 litri care diferenta e de vreo 2 ori mai mare la consum! Intradevar un BMW de 2 litri diesel cam asa ia dar un opel sau un bmw de 2 litri benzina ia si 15 la traficul din Bucuresti!
Skip ads

  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Asa ca prefer un 2.2 DTI.Cat poate sa consume? Un Y17DT suge in jur de 4-5 maxim 6 in trafic de bara la bar.2.2 mai mult de 9-10 nu cred ca ia.Si are in jur de 150 de cai ce am auzit.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mult succes in achizitionarea unui bertone de 2.2 diesel! Sa nu uiti sa il prezinti, dar mai mult de atat, pune mana si invata pentru BAC, apropo multa bafta!
  • andrey foitas

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut,am si eu un bertone 2.0turbo 242cp...am o problema cu el,in timp ce merg se opreste motorul dupa ce se incalzeste el cred..apoi trebuie sa o las aprox 20 min..apoi merge si la fel...se opreste. imi puteti da o idee de la ce ar putea fi?multumesc
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poate sa fie de la vreun senzor sau de pe la vreun injector ceva! Pe tester ai pus-o?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de unde iei tu consumurile astea? 5-6 oras la motor de 2000 diesel? in bucuresti? in care vis umed. y17dt in oras suge si 8.macar ai permis?
nu crede tot ce spun samsarii care vand masinii de la babe de 90 ani din germania.

succes sa gasesti bertone cu 2,2 diesel. cred ca nu e vreunu in ro.
daca vrei neapart bertone ia z18xe. e printre cele mai ok motoare de la opel.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Lovrin a scris:Mult succes in achizitionarea unui bertone de 2.2 diesel! Sa nu uiti sa il prezinti, dar mai mult de atat, pune mana si invata pentru BAC, apropo multa bafta!


Mersi!O sa ma apuc de invatat pt BAC si pe urma caut un 2.2 dieselache.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ma, tu cred ca te plictisesti si vrei sa enervezi lumea. eu am astra 1,7 caravan si mai am doi prieteni cu astra 1,7 si nici unu nu scoatem sub 5 la drum intins. 5,2 - 5,8 la drum intins vara. iarna se duce si la peste 8, apai sa nu mai vorbim in localitate sau can astepti pe la semafoare. Da cred ca tu mai crezi in Mos Craciun asa ca am sa cedez. Cat despre faza cu BeMeVeU de 5 litri/100 bafta la bac!
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:ma, tu cred ca te plictisesti si vrei sa enervezi lumea. eu am astra 1,7 caravan si mai am doi prieteni cu astra 1,7 si nici unu nu scoatem sub 5 la drum intins. 5,2 - 5,8 la drum intins vara. iarna se duce si la peste 8, apai sa nu mai vorbim in localitate sau can astepti pe la semafoare. Da cred ca tu mai crezi in Mos Craciun asa ca am sa cedez. Cat despre faza cu BeMeVeU de 5 litri/100 bafta la bac!

Prietene depinde ce motor ai.Y17DT la proba iti scoate 4 % la drum lung.Si in oras cu 18 litri merg 250-300 de km.Fa un calcul si spune-mi la ce consum ajungi.Iar cu BMW-ul, probeaza si tu.Asta daca ai vreun prieten cu BMW.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR