Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ultima bomba.Mashina mea e in Ungaria de 10 zile.Eu am achitat prdusul integral dar desteapta de la Opel m-a anuntat ca tva-ul e 24%.In contract nu scrie nimic de asa ceva.La Porsche Romania am inteles ca e stipulat in contrcte ca daca statul modifica legislatia clientul trebuie sa se comformeze.La mine nu scrie asa ceva.spunet-mi ce sa fac?mashina nu e in tara inca.Eu am facut contractul cu tva 19% si am platit toata suma.Nu mai dau 1000 de Euro.Bag...
Crying or Very sad
Skip ads

  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
aiurea rau citeste contractu bine si daca nu e trecut dute cu scandal odata ce ai achitat produsu integral ai factura nu are cum sa iti dea la pretul cu tva marit, contacteaza un avocat si dute cu scandal ca alfel daca nu esti tare in gura iti mai ia si vro penalizare, ca asa e in romaniaca lu base si boc
OF TOPIC vedeti sa nu ne puna sa platim si apa de ploaie ca am beli..... astia sunt mai rau ca turci pe vreme lu Stefan cel Mare [SE NUMEAU BIRURI PARCA]
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca ai factura este in regula, daca factura se face la primirea autoturismului (deci dupa 1.07.2010) esti obligat sa platesti TVA la valoarea din data facturarii. Mai exista varianta ca firma de la care cumperi sa suporte diferenta de TVA insa sansele sunt mici.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
L-am citit de 10 ori crede-ma.Nu scrie niciunde ca trebuie sa suport eventuale costuri(mariri.modificari de legislatie).Scrie ca trebuie sa platesc avansul si cand ma anunta ca masina e in Ungaria trebuie sa platesc integral.Am platit in urma cu 9 zile si n-am primit nimic.In schimb m-au anuntat ca s-a marit TVA-ul.Eu nu am mai pomenit nici faza cu plata integral inainte sa primesti produsul.Tata a comandat Skoda Octavia si a platit avans 3000.Restul 16000 cand a primit masina.Eu am fost mai fraier.Am platit 11500 avans pe 29 aprilie.Restul acum 10 zile.Ca ei sa ma anunte ca mai am de platit.No way.Ii amenint cu judecata desi vina e a guvernului.Daca nu pierd 500 de euro si le las masina lor.Sa vad cui au sa o vanda?TARA DE C.C.T
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca in contractul tau nu se stipuleaza nimic ori daca este trecut 19% si plata este deja facuta integral, este doar problema celor de la care ai cumparat-o! Daca fac gargara baietii, te dai cu tupeu la ei si ii amenti cu instanta de judecata! Vei avea castig in doua ori!
1. Masina a fost achitata integral inainte de marirea TVA si ordonanta nu are legitimitate retroactiva!
2. Ordonanta prin care TVA-ul s-a marit este complect nula, deoarece numai o lege organica (votata de parlament) ii poate schimba cuantumul acestei taxe!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 01 Jul, 2010 5:40 pm, modificat de 2 ori in total
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din moment ce masina e achitata e deja a ta. Daca ai factura si chitanta ce mai conteaza ce e in contract? Mai ales daca nu e trecut in contract nici o stipulare de genul cum e la Porsche... Ca sa nu te complici cu avocat poti incepe cu opc-ul sau cu politia depinde cum sunt trecute conditiile de livrare in contract.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu are cum sa iti ceara sa mai platesti diferenta, tot ce se factureaza incepand cu 1 iulie se factureaza cu 24% tu ai achitat integral inainte de data de 1 iulie, pai ce eu miam luat o plasma pe 28 si sa ma puna aia la magazin sa dau dif ca sa marit tva hahaha ce tara imi vine sa fug sa emigrez dar astept un copil si asta ma tine aici dar dupa u luna PLEC PE MARTE FRATE!
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Factura finala nu o am pt. ca n-am primit masina.Dar de ce n-am primit masina inainte de1 iulie daca eu le-am dat toti banii pe 22 iunie?Oare eu sunt de vina?De ce nu au scris ca cei de la Porsche Romania ca orice modificari de legislatie le suporta clientul?Ei nu au scris asa ceva.Eu cand am cumparat masina mi-am facut niste calcule.Daca mai aveam 1000 de euro puneam optionale sau alegeam alt motor.Daca nu o sa se rezolve am sa renunt si gata.Nu vreau sa contribui cu inca 1000 de euro la bugetul secatuit de niste incompetenti.
Skip ads

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
vali B 44 PIV a scris:
OF TOPIC vedeti sa nu ne puna sa platim si apa de ploaie ca am beli.....

Apa de ploaie se plateste in romania .Cel putin cei care stau la case, eu platesc apa de ploaie,in factura raja se trece la canalizare, meteo si reprezinta jumatate din suma care o platesti pentru canalizare.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
PAI IN CE BAza ai dat bani ? nu ai un contract ceva?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ciocanitoarea de la Ecomax Cluj a zis ca nu a putut face factura pt. ca masina nu a trecut inca granita si nu am primit-o.Dar ei au stiut primii toti banii.Dupa ce le-am dat avans 11500 sa le ajungaEu cu ce sunt de vina.Am sa fac scandal.Am toate chitantele si contractul.am sa merg fara avocat intai dar cand ma anunta ca a venit masina.Iii amenint cu judecata, daca nu sa vad ce-or face cu masina? Sad
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am contractul ca re spune de avans 11500 si de 3 vouchere si de restul sumei ce am platit-o pe 22 iunie.Mai am si chitantele.pe avans, pe vouchere si pe restul.Sper sa nu ma coco...nu am factura finala pt ca masina nu a venit.
Skip ads

  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si in contract nu scrie cat reprezinta tva ?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In contract scrie : "Pretul DDP (cu TVA inclus) al produsului ce face obiectul prezentului contract este de: 19.876 EUR". Exact asa scrie.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dute la "ciocanitoare" si spune-i sa faca o factura cu data de ieri pe care sa scrie suma si ce reprezinta, inclusiv tva, in baza chitantei pe care o ai cu suma achitata si acea factura sa o pastreze pana cand vei primi masina.
  • Ctl.madeinheaven

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
si daca nu rezolvi nimic asa ...apelezi la un avocat, sunt banii tai.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am sunat-o chiar acum dar nu raspunde.Probabil s-a speriat...
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru sprijin.De cand a aparut mi-am dorit Insignia si cand sa mi se indeplineasca visul astia imi baga bete in roate.am sa le arat eu lor.Va multumesc inca o data.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai platit integral erau obligati sa iti elibereze factura fiscala ( finala ) cel mai tarziu in momentul in care banii au intrat in cont.
In monentul de fata ei au incasat niste bani si nu au emis factura.
Factura fiscala este dovada faptului ca ai platit, nu are legatura cu alte documente.
Iti dau un sfat, ia contractul si dovada platii integrale si fa o vizita la OPC,dar repede.
Bafta!
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am sa incerc si asta.sa vedem ce o sa iasa Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR