Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna, va rog sa ma ajutati! Am un vectra b karavan din 1997 si becurile de la cele trei butoane de ventilatie se aprind doar cand vor sau cand ii trag una Embarassed la bord Smile)! Cum se scot butoanele ca sa le schimb sau sa le strang ca nu fac contact! Si cum sa fac sa se aprinda becul martor de la centuri si de unde stiu daca am ca in bord imi arata ca ar avea! Va multumesc anticipat
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU merge desfacute doar butoanele.
Trebuie sa scoti mai intai scrumiera si apoi consola de aer.
Cauta ca exista turorial aici pe forum.
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Ce fel de clima ai, AC?Daca este AC merge scos capul care este peste cele 3 butoane cu o surubelnita dar grija mare ca se poate rupe, problema este ca nu prea ajungi la cele 3 becuri ca nu iti intra degetele eu le-am scos cu un patent ca si cel din poza si pe varfuri am dat cu banga izolatoare ca sa nu zgari becul sau sa-l sparg.Cum a spus {cangri} am facut si eu cand am scimbat si la briceta becul, dar sa schimbi becul la briceta trebe sa scoti bricheta afara si sa scoti briceta trebe sa desfaci plasticul ala dintre scaune care are 3 suruburi pe margini si un surub sub frana de mana.

Spor la treaba
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da am AC of mi se pare cam complicat si nu prea am inteles nimic ii si prima masina si mi frica sa nu o stric oricum va multumesc
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
snepp a scris:Da am AC of mi se pare cam complicat si nu prea am inteles nimic ii si prima masina si mi frica sa nu o stric oricum va multumesc


Deci capacul ala care este incercuit merge scos cu o surubelnita,iar becurile se scot cu clestele ala dar pe cleste dai cu banda ca sa nu spargi becu, pur si simplu il scoti becu si pui altul iar daca nu merge becul trebuie intors becul si atunci lumineaza.
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca nu trebuie scoase mai intai butoanele de ventilatie ca sa scot masca aia! doar bag surubelnita cu grija pe langa si iasa (jur parca sunt batut in cap) multumesc ssergiiu
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
exact , bagi o surubelnita dreapta , undeva in lateral-ul capacului , si cu grija ai sa il scoti dupa care daca ai degete subtiti poti sa scoti becurile daca nu cum a spus si colegul cu un cleste ca cel din poza dat cu banda pe varf apuci bec-ul si il scoti
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Oky am sa incerc va multumesc
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
snepp ai schimbat becurile ?
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
szian nu le-am schimbat ca nu am apucat inca dar la mine merg doar cand vor ele cred ca nu fac contact bine! revin cu msg cand umblu la ele
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Bine aºtept !
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat azi cele 3 becuri 4,5 lei m-au costat! A fost reletiv usor am scos masca si in partea de sus sub cele 3 butoane de ventilatie sunt becurile! Mentionez ca trebuie montate in diagonala becurile ca asa sunt contactele!
Skip ads

  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru ajutor! Dar becul de la scumiera si de la bricheta cum se schimba!
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
snepp a scris:Va multumesc pentru ajutor! Dar becul de la scumiera si de la bricheta cum se schimba!


Se scot capacele astea si acolo au 2 suruburi le desfaci si incerci sa o scoti, la mine nu a iesit si a trebuit sa desfac si cele 3 suruburi de pe ambele parti ale plasticului dintre scaune si un surub de sub fara de mana si atunci am putut scoate bricheta.Si cred ca ar mai fi o solutie sa dai masca de la cele 3 becuri care le-ai schimbat sa o dai jos desfaci suruburile si vezi daca poti scoate suportul pentru pahare are o sarma care este peste suport, varianta asta nu am incercat-o am dat cu parerea dar prima merge sigur daca nu poti sa o scoti doar prin desfacerea celor 2 suruburi din patratele din imagine.

Becul de la centru nu merge adica la mine nu era si am pus bec nou dar nu se aprinde nu stiu cand se aprinde.
Bafta si as vrea sa stiu daca a fost de folos aceasta explicatie.Multumesc. Smile


  • marius3451

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si eu as dori sa le schimb....si ce model de becuri sunt acolo la butoanele de la ventilatie si la scrumiera?si le pot gasi la magazin piese auto?Va multumesc
  • snepp

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ssergiiu multumesc am gasit si un tutorial cu poze pe tema asta o sa incerc si faza asta intr-o zi dar sa se mai incalzeasca ca mi se pare mult de lucru!

marius3451 desfa masca aia si scoate becul din misloc iese foarte usor cu degetele si fugi repede la cel mai apropiat magazin de piese auto in resita pe 4 becuri am dat 6 lei (unu de rezerva) Smile) iar celelalte din stanga si din dreapta le-am schimbat cu o penseta de la gagica mea Smile))))))))))! Uitate atent cu o lanterna cum sunt contacti in soclul pentru becuri sa nu le montezi ca mine aiurea si sa nu se aprinda! la mine a trebuit sa le montez pe diagonala! Bafta
  • marius3451

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok ...mersi mult
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare , am luat si eu cele 3 becuri de la ventilatie si le am schimbat(vectra b ) . Problema e ca nu merg , sigurantele le am incercat pe toate si degeaba . Unde sa fie buba ? Vad mai sus ca trebuie intr o anumita pozitie ....pai e numai una .
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Intoarce beculetele si o sa se aprinda.
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Rezolvat , becurile au o sarmulita pt contact pe o parte si una pe cealalta asa ca oricum le ai intaoarce tot asa vin , unul din becuri in cazul meu nu era suficient de impins in locasul lui si nu facea contact.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR