Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • teodor bogdan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut posesori de vectra c!
Am o vectra c din 2005 1.9 CDTI si datorita exploziei preturilor la pompa a carburantilor, ma face sa ma candesc am cauta si alte surse de unde as putea sa-mi procur motorina.

Intrebarea mea este urmatoarea: Motorina pe care o folosesc tirurile, camioanele de toate tipurile ar putea fi folosita si pentru masinile mici?

Adica motorul comorei pe care il are masina mea ar putea avea de suferit? sa-ar strica ceva la el? Pentru ca multi mi-au spus ca motorul comorei este un pic mai pretentios si nu merege cu orice fel de diesel ca in cazul TDI-urilor.
Din ceea ce stiu eu multi spun ca sortimentul de motorina poate varia de la camioane la cel pentru masinile normale.
Astept raspunsuri pentru a ma lamuri daca merita sau nu sa-i pun diesel de camion.
Skip ads

  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Injectoarele pe 1.9 CDTI sunt foarte bune,TDI sunt mult mai pretentioase.Filtrul de motorina schimbat la timp si nu ar trebui sa ai probleme.In plus,si motorina folosita pe tiruri e tot din comert.In teorie nu ar avea cu ce sa fie mai proasta.Totusi incearca sa o filtrezi putin,asigura-te ca e doar motorina si nu e si altceva acolo,si ar trebui sa fie totul ok.Personal insa,as lua doar de la persoane in care am incredere 100%.E pacat sa risti sa strici asa masina pentru 15 lei la 100 km.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In Romania nici aia de la pompa nu este buna.Asa caaa.... tragi singur concluziile.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
toata motorina este buna daca o tii la decantat ; nici nu mai ai nevoie de filtru ; asta daca stai la curte sau ai unde s-o depozitezi
Skip ads

  • herculescu007

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2012

  • Mesaj Privat
eu am tot folosit motorina luata de la tiristi si nu numai ,
si nu am avut niciun fel de problema ,
asta fac de multi ani ! am folosit si la un peugeot 307 2.0 hdi ,si tot la fel nicio problema " timp de 4 ani ."
doar sa fii atent ca unii tiristi mai folosesc si gazolina in loc de motorina ,(pretul ei fiind mult mai mic),doar ca stau si ei cu frica ! Shocked si cu o gramada de filtre ;; le tot schimba la 5-6ooo de km. Arrow
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ce tip de motorina ar fi ok pentru vectra c 2005 1.9 CDTI?
...Cea mai scumpa !

CristianTM.
  • costin36

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
........ aveti grija de unde bagati , pentru ca o sa deschideti aici topicuri de pompe de injectie si injectoare si o sa constatati ca economia care ati facut-o alimentand motorina de unde gasiti, o sa o dati pe reparat sau inlocuit pompe si injectoare.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Motorina de la tiristi e buna ,daca ai incredere 100% in persoana de la care cumperi si stii si sursa de unde alimenteaza.Oricum nu o turna din prima in rezervor,las-o o perioada de timp la decantat ,macar cateva zile,dar ai grija si in ce vase o pui.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
La motorina actuala de ce mai e nevoie de decantare? stiu ca se lasa la decantat pentru a se separa parafina, dar acum cand majoritatea motorinei de la pompa numai are parafina?
Personal alimentez cu rompetrol efix sau lukoil euro diesel L (asta de la lukoil cica nu are biodiesel)

Adi G.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
No, daca tot decantam, merge bine si cu titei Laughing

Tehnic, motorina de la noi, ar trebui sa fie toata tara de o calitate superioara, E5, problema de baza ce se pune fiind ce pateste de la statie pana la tine. Cel care o aduce poate sa mai puna niste titei, ulei ars, gazolina sa fie mai multa. Tot cel de la care o cumperi, poate sa o aduca in vase murdare.

La noi in zona se vinde cu 4-5 lei, ceea ce nu duce la un mare castig, implicit merita doar in situatia in care o iei fara absolut nici un risc.
  • roonie7769

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Super euro diesel de la Petrom este ok. Eu alimentez de cativa ani asa ceva si nu am avut niciodata probleme.
  • LEO B-L-A.

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu tot 1.9 cdti am si chiar am bagat de toate in ea si am constatat ca cea de la tiruri se consuma mai greu si avea ceva grasime mai multa
Pentru economie va mai trebuie o palnie prin care nici apa nu trece sa fiti mai siguri.
Si pe la noi se gasea candva la 35 acum a sarit la 40.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR