Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut ,
de curand am luat un motoras de pe o vectra b cu trapa elctrica , eu pe masina am trapa manuala si vrea sa stiu daca se poate sa il pun

ca si suport se potriveste (vine la locul lui acolo ) dar nu am instalatia elctrica pentru el
stie cineva cum trebuie sa ife sau are cineva o schema pentru instalatia la trapa (in autodata nu am gasit)
multumesc mult
Skip ads

  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
se pare ca nu a mai incercat nimeni treaba asta Very Happy azi n-am avut ce face la munca si m-am apucat de treaba , aparate de masura chestii trestii am descoperit urmatoarele
La motoras de trapa
Pin 6 = - masa
Pin 5 = +12V
Pin 4 = ?
Pin 3 = comutator
Pin 2 = comutator
Pin 1 = +12 V

acum nu stiu exact care din ele este cel permanent si care este cel pe contact , banuiesc ca pinul 4 ajunge in modulul confort (cel care inchide trapa singura dupa ce incui masina)
acum poate stiti unde ar trebuii sa leg si pin 4 , ori la confort ori la inhidere , ce am vazut pe buton mai am 2 pini care nu stiu unde ar fii legati
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
maro- masa
rosu- plus permanent
negru- plus pe contact

daca nu pui culoare la culoare si acelasi diametru inseamna ca nu e bine ce faci, cauta in tis de unde se ia curentul de fabrica pentru trapa, daca nu poti sa iei de la geamurile electrice ca au acelasi diametru si aceleasi culori

sau nu ai nici mufele din motor si buton? am eu daca nu le ai si ai culorile pe fire
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
dew a scris:maro- masa
rosu- plus permanent
negru- plus pe contact

daca nu pui culoare la culoare si acelasi diametru inseamna ca nu e bine ce faci, cauta in tis de unde se ia curentul de fabrica pentru trapa, daca nu poti sa iei de la geamurile electrice ca au acelasi diametru si aceleasi culori


nu am cum sa pun culoare la culoare Smile nu stiu ce culori erau Smile mufa am facut-o eu iar firele pana la panoul de sigurante am tras eu , siguranta 29 (cea de contact ) si 30 cea de trapa , masa am luat de pe caroserie in zona prag stanga , acum este montat astfel
pin6 - masa
pin5 - + permanent siguranta 30
pin4 - in aer
pin3 - comutator
pin2 - comutator
pin1 - + pe contact siguranta 29
deocamdata merge vreau sa stiu daca am pus corect , si unde trebuie sa leg pinul 4 si ce ar trebuii sa faca
nu am tis Sad
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pinul 4 nustiu exact unde este legat 100%, la mine este legat undeva, care atunci cand iau contactul, trapa in orice pozitie ar fi revine pe inchis. Nu cand inchid masina din telecomanda, ci cand opresc motorul( iau contactul)...
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com:808...61489_otlbllf.jpg

pin 4 rosu-portocaliu se leaga la rosu-portocaliu din poza de mai sus, adica la modulul de inchidere centralizata de la picioarele pasagerului dreapta si inchide trapa odata cu geamurile cand tii cheia rotita spre dreapta in usa

mai ai un al 3-lea pin la buton care duce tot la masa
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Indicat ar fi sa faci rost de o instalatie electrica originala. Si eu am schimbat la Astra din manuala in electrica, dar nu propriu-zis eu, eu am fost doar proprietarul, mecanicul s-a chinuit ceva pana a reusit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR