Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
de curand am montat mid pe masina mea si am gasit la un coleg o maneta de omega cu temporizator la stergatoare. as vrea sa o cumpar dar cum nu stiu exact ce modificari implica as dori mai intai sa fiu sigur inainte de a o cumpara. acum parerile sant impartite unii zic ca trebuie modificata instalatia iar altii ca se monteaza numai un releu si ar trebui sa mearga temporizarea. deorece santem mai multe persoane intersate si na am gasit nimic concret am deschis acest subiect ca sa vedem cum au procedat cei care au montat aceasta maneta
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
http://translate.googleuser...Ki2Mn6APm8C_6xxeQ

Este pentru corsa b dar sigur merge si pe astra g .
Scuze cu traducerea . Very Happy
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci daca am inteles bine se monteaza maneta noua in locul celei vechi. la maneta noua sant 5 fire din care 3 pt mid si 2 pt temporizare<respectiv negru-alb si negru-maro>. se taie firele de aceeasi culoare de la mufa din care am scos maneta veche si se leaga cu acestea de la maneta. se schimba releul negru cu unul galben cod 09148291 si ar trebui sa mearga. multumesc
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Firele din cate vad eu sunt negru - galben si negru - alb de la noua maneta si negru - galben din instalatia masinii .
Skip ads

  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
scuza ma dar eu le vad de aceleasi culori unde sant chestiile alea care le-a folosit sa faca legatura<am uitat cum se numesc- parca riglete la electricieni>
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La astra g trebuie sa duci niste fire de la maneta la releu, implicit trebuie schimbat releul. Vorbeste cu Kay si te va lamuri: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La Astra G nu este atat de simplu. Astra G are Multitimer iar Omega si Corsa B nu au. Functiile temporizate de pe Astra G le da Multitimer-ul pe cand la modelele mai vechi decat Astra G / Vectra B /Zafira A aceste functii sunt facute de relee.

Releul de Astra are 5 pini cel de Omega 6. Nu se potriveste plug and play in tablou pe care trebuie sa il modifici.

Cauta pe net tutorial pentru Vectra B (care este similara la instalatie cu Astra G) sa iti faci o idee despre ce modificari ai de facut.

LE:

Am cautat eu pentru tine: http://www.z22se.co.uk/guid...ittent_wipers.pdf
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am mai cautat pe net dar am o nelamurire. de ce pe omega b din 2002 era montat un releu albastru cu 5 picioruse 90 240 092 , si functiona iar pe astra g trebuie releu cu 6 picioruse?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR