Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Da jos ochelarii, poate mai vezi si altceva.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pe o parte sunt de acord cu cei ce au semnat acest tratat.Motivul ar fi simplu,se fura mult!Ganditi-va in felul urmator.Sunteti producatori de muzica sa zicem,si scoateti un album.Cat de bine v-ati simti daca albumul vostru ar aparea pe internet si voi ati vinde doar vreo 200 de cd`uri,iar toti ceilalti l-ar lua de pe internet ?Am un fost coleg de liceu care a patit asa ceva...Si sunt multi la fel cu programe.Mai spunea cineva in legatura cu soft`ul legal,nici 25% nu avem soft legal.
Pe celalta parte nu sunt de acord pentru ca vor interzice o multime de lucruri,unele fara rost:de exemplu o banala poza de pe google.
Si chestia cu opritul pe strada si verificatul telefonului,cred ca e putin trasa de par...Daca sti ca exista un astfel de tratat te cumintesti si nu iei toate lucrurile de pe internet,si daca sti ca esti curat nu esti stresat.Cred ca toti suntem soferi(fiind un astfel de forum),si te opreste politia pentru un cotrol,gata este motiv sa te panichezi ?este dreptul lor.Esti nelinistit daca ai ceva in neregula,dar daca sti ca totul este in ordine,mai esti stresat ?
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
las ca vedem noi atunci
nu vedeti oameni buni ca suntem ingraditi din ce in ce mai mult ca niste oi bete la fel ca in tarla ne inchid in strunga apoi ne mulg si ne dau s amancam doar cat vor ei
multi dintre colegi nu o sa inteleaga cele spuse de mine mai sus dar cei care cunosc or sa faca legatura
o sa fim manati de la spate precum animalele care stiu doar sa manance si sa produca foloase omului asa v-om fi noi doar sa muncim fara sa gandim sau s aavem drepturi
nu sunt offtopic dar si acest acord ACTA la fel face ingradeste dreptul omului
cine are salariu bastan isi permite sa cumpere un film sau un cd cu muzica cu drepturi de autor dar majoritatea abea ne ducem traiul de pe o zi pe alta ca la vremea buna am fost destepti de ne-am bagat in rate,abonamente telefonice/TV,internet si alte cele si acum sta masina in fata portii cu rezervorul gol (aici ma refer la mine).
acum sa nu radeti si s ama luati la misto pentru ca pe vremea cand am facut cele de mai sus alta valoare avea salariul de bugetar

eu propun ca cei care sunt de acord sa ne spuna si ce salariu au sau ma rog ce resurse financiare
de exemplu eu ca bugetar nu imi permit sa cumpar lunar 5-10 filme noi la preturile care le au,in schimb daca vine vreun coleg care de exemplu detine o firma cu profit de 100 milioane lei vechi lunar se cam schimba treburile
sanatate si toate cele bune ca nu prea ne vad bine pe zi ce trece
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:Pe o parte sunt de acord cu cei ce au semnat acest tratat.Motivul ar fi simplu,se fura mult!Ganditi-va in felul urmator.Sunteti producatori de muzica sa zicem,si scoateti un album.Cat de bine v-ati simti daca albumul vostru ar aparea pe internet si voi ati vinde doar vreo 200 de cd`uri,iar toti ceilalti l-ar lua de pe internet ?Am un fost coleg de liceu care a patit asa ceva...Si sunt multi la fel cu programe.Mai spunea cineva in legatura cu soft`ul legal,nici 25% nu avem soft legal.
Pe celalta parte nu sunt de acord pentru ca vor interzice o multime de lucruri,unele fara rost:de exemplu o banala poza de pe google.
Si chestia cu opritul pe strada si verificatul telefonului,cred ca e putin trasa de par...Daca sti ca exista un astfel de tratat te cumintesti si nu iei toate lucrurile de pe internet,si daca sti ca esti curat nu esti stresat.Cred ca toti suntem soferi(fiind un astfel de forum),si te opreste politia pentru un cotrol,gata este motiv sa te panichezi ?este dreptul lor.Esti nelinistit daca ai ceva in neregula,dar daca sti ca totul este in ordine,mai esti stresat ?

Probabil tu esti tipul de om care are licenta platita si la WinRar.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Winrar e shareware. Merge legal si fara licenta Laughing
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Winrar e shareware. Merge legal si fara licenta Laughing

Am fost ironic.
Vreau sa scot altceva in evidenta si anume numarul de programe cu licenta pe care le are in PC.
Cine poate face un calcul cu suma de plata pentru licentele programele utile dintr-un PC homework, incepand cu sistemul de operare? Macar cu aproximatie. Programele pe care le avem majoritatea dintre noi...
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat tony.
El-Garby,de ce vrei sa ne certam ? Wink Unii produc acele soft-uri in speranta de a le vinde,pentru a castiga bani.Ti se pare normal ca tu sa le iei pe gratis din moment ce in dezvoltarea si realizarea lor au fost nevoie de sume mari de bani ?Ti s-ar parea normal ca tu sa lucrezi pe gratis ?Sunt sigur ca nu.La fel si lor,nu le convine sa lucreze pe nimic.
Repet,sunt unele lucruri care sunt absurde in acest tratat,dar sunt si unele necesare.
Cat despre programele cu licenta,am spus "nu avem",deci ma includ si pe mine.Pe laptop am windows cu licenta + tot ce tine de microsoft cu licenta,doar pentru ca le-am primit de la facultate(un program in parteneriat cu microsoft),dar pe desktop e alta poveste.Daca as avea bani crede-ma ca mi-as cumpara.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:Adevarat tony.
El-Garby,de ce vrei sa ne certam ? Wink Unii produc acele soft-uri in speranta de a le vinde,pentru a castiga bani.Ti se pare normal ca tu sa le iei pe gratis din moment ce in dezvoltarea si realizarea lor au fost nevoie de sume mari de bani ?Ti s-ar parea normal ca tu sa lucrezi pe gratis ?Sunt sigur ca nu.La fel si lor,nu le convine sa lucreze pe nimic.
Repet,sunt unele lucruri care sunt absurde in acest tratat,dar sunt si unele necesare.

Nu cred ca ai inteles ideea de ACTA. Pana si diplomatii romani care au semnat, cred ca nu au inteles nimic, semnand in impulsul efectului de turma.
Am spus de la inceput ca ideea de furt intelectual imi repugna.
Doar ca, avand acest tratat in spate, se pot face multe abuzuri.
Nu vreau sa ne certam, e dreptul fiecaruia sa aiba o opinie proprie si personala. Totusi, citeste prin link-urile alea puse de mine, sau altele de pe Google. Citeste si unele comentarii, nu toate sunt aberatii.
Stima.
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:Pe o parte sunt de acord cu cei ce au semnat acest tratat.Motivul ar fi simplu,se fura mult!Ganditi-va in felul urmator.Sunteti producatori de muzica sa zicem,si scoateti un album.Cat de bine v-ati simti daca albumul vostru ar aparea pe internet si voi ati vinde doar vreo 200 de cd`uri,iar toti ceilalti l-ar lua de pe internet ?Am un fost coleg de liceu care a patit asa ceva...Si sunt multi la fel cu programe.Mai spunea cineva in legatura cu soft`ul legal,nici 25% nu avem soft legal.
Pe celalta parte nu sunt de acord pentru ca vor interzice o multime de lucruri,unele fara rost:de exemplu o banala poza de pe google.
Si chestia cu opritul pe strada si verificatul telefonului,cred ca e putin trasa de par...Daca sti ca exista un astfel de tratat te cumintesti si nu iei toate lucrurile de pe internet,si daca sti ca esti curat nu esti stresat.Cred ca toti suntem soferi(fiind un astfel de forum),si te opreste politia pentru un cotrol,gata este motiv sa te panichezi ?este dreptul lor.Esti nelinistit daca ai ceva in neregula,dar daca sti ca totul este in ordine,mai esti stresat ?



Hai sa-ti spun un lucru cu opritul ca sofer pentru un ,,control de rutina". Am circulat cam in toata Europa, si esti oprit de politie doar DACA AI COMIS O CONTRAVENIE si au PROBE! Iar pentru acel control , nu trebuie sa le arati portbagajul, asa cum au militienii bunul obicei. Dar ce sa-i faci, am ramas cu reflexe comuniste, cind parea normal acel control. Iar acum nu mai conteaza ca pot intra in casa fara mandat. Nu sustin pirateria sau furtul de proprietate intelectuala, care si acum e condamnat, dar legea deschide poarta abuzurilor, adica sa intre in casa fara MANDAT DE PERCHEZITIE de la judecator. Aici e marea buba care nu vreti sa o sesizati!
Dar fiecare cu parerea lui! Bafta si drumuri bune!
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Claudiu,deja suntem cam off-topic.Adevarat e ca am experienta mica ca si sofer,dar vreau sa iti spun ce am patit in aceasta perioada.In Romania,cu exceptia cazurilor in care am primit amenda(pe buna dreptate),am fost oprit,mi s-au cerut actele.S-a legat politistul doar de faptul ca semnul de incepator(la inceput) de pe luneta cazuse.M-a rugat sa il pun la loc,si la revedere,m-a lasat sa plec.
In Budapesta,am fost oprit,actele la fel,si m-au pus sa le deschid portbagajul si sa le arat ce am acolo...
Si repet,sunt de acord cu ACTA doar pentru ca asta e cea mai buna metoda de a preveni pirateria.Si m-a repet iarasi,cu acest acord sunt multe lucruri exagerate.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:sunt de acord cu ACTA doar pentru ca asta e cea mai buna metoda de a preveni pirateria.Si m-a repet iarasi,cu acest acord sunt multe lucruri exagerate.

Deci, cu toate ca stii ca se vor face abuzuri, tu esti de acord cu acest pact?
http://www.capital.ro/detal...rente-160508.html
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am motive sa fiu de acord si motive sa nu fiu de acord.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu sunt de acord. Poate mai imi trebuia un gunoi de progam sau ceva muzica.
Dar voi supravietui Laughing

Legea e facuta sa loveasca in cei mari, in cei ce faceau bani din file sharing. Nu in utilizatorul final. Asta e doar victima conexa (nu mai are accesul FACIL din ultima vreme Laughing )
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:Am motive sa fiu de acord si motive sa nu fiu de acord.

Asta inseamna ca daca mergi la referendum, pe buletinul de vot il desenezi pe Bugs Bunny.
Sa decida altii...
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu,eu consider ca in orice decizie ai argumente pro si contra,acum depinde care dintre ele sunt mai multe si mai importante pentru tine.In momentul de fata,sunt de acord.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta e altceva. Acum ai o opinie. Apreciez.
Eu am motive sa cred ca repercusiunile negative asupra noastra le vor depasi pe cele pozitive, de asta sunt impotriva ACTA.
Acum urmaresc sa vad ce mai fac baietii de la Anonymous...
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Puneti si voi maneaua aceea in care spune : stati mascatilor , nu va alarmati , nu vreau pe mama mea sa o speriati Smile) . ps : imi cer scuze pentru poluarea de mai devreme Very Happy.
Acum vreo 2 ani un tip din Bucuresti venea pe la mine (inca mai vine) sa-l ajut si mi-a spus ca vom avea probleme cu internetul, ca "va fi inchis" in scurt timp . Uite ca atunci nu l-am crezut si mi s-a parut ciudat ca el credea cu atata tarie si isi facea provizii la greu !Sper sa nu se ajunga acolo .
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Petitia anti-ACTA, poate fi semnata aici:
http://www.avaaz.org/en/eu_...kMNKcb&pv=310
Dati traducere la acel articol si cititi-l.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si eu le spun multe celor din jur si la fel ma cred nebun dar o sa ajunga la aceeasi concluzie la care ai ajuns si tu @Casspy
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/inte...ian-vreme-9203847
http://www.gandul.info/news...de-pe-net-9193312
http://oasteadigitala.com/2...rii-internetului/
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR