Ai uitat parola?

• MorbidAngel

• Mesaje scrise: 16
  • Masina: Astra A16XER din 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 05 Nov 2012

• Garaj Mesaj Privat
Am o ASTRA H de 2 ani jumatate luata de noua de la GTT. De obicei la drum intins si cand viteza sare de 60km/h incepe sa se auda un zgomot undeva in spatele soferului sus la geamul usa fata stanga - daca viteza creste si zgomotul devine mai suparator - nu este foarte enervant daca dai drumul la muzica sau in trafic de oras nu il mai auzi - pasagerul din dreapta nu il sesizeaza.
Cam la un an jumatate am fost la GTT in garantie la tinichigerie si dupa ce s-au dat vreo 2 meseriasi cu ea au dat vina pe cauciucurile de iarna ?! chipurile dar si dupa ce am revenit la cele de vara - zgomotul a ramas la fel. (desi eu il localizam undeva in geam sus un pic in spatele soferului la usa stanga fata)
Am banuit ca zgomotul vine de la geam - kederul de sus dar mi l-a dat jos si l-a pus de la tinichigerie si zgomotul a ramas la fel.
Repet nu este ff deranjant dar il remarc la drum lung si este enervant daca muzica este oprita. ('workaround-ul so far' e sa dau drumu la muzica Very Happy )
A mai avut cineva probleme similare ? (mi se pare cam penibil mai ales pentru o masina noua ... )
Multumesc,
  • buggy234

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Vectra Z19DTH din 2008
  • Cont inregistrat in: 22 Apr 2014

• Garaj Mesaj Privat
MorbidAngel am si eu aceeasi problema cu un Opel Vectra C doar ca acel zgomot se produce de pe la aprox 100 km/h, ai gasit rezolvarea la problema asta? Sau stie cineva cum se poate rezolva acel zgomot.
La mine se manifesta ca si un sssait, se aude ca si cum ar scapa aer. Daca pun mana pe garnitura care inbina usa cu carosesiara si o tin apasata sunetul dispare. Atunci dupa mine inseamna ca acea garnitura nu este tocmai ok fixata sau ceva de genu. Stie cineva cum se poate rezolva? La reprezentanta la opel au zis ca nu au ce face.
  • MorbidAngel

• Garaj Mesaj Privat
Nu n-am gasit ... m-am invatat sa dau drumul la CD/mp3 Smile
  • arcticblue

• Mesaje scrise: 39
  • Masina: Vectra Z18XE din 2002
  • Cont inregistrat in: 22 Jul 2014

• Garaj Mesaj Privat
@ MorbidAngel: Usa se inchide corect? Fa o comparatie cu cea a pasagerului, la cum e aliniata. Ar putea fi si de la geam, sa nu se inchida complet, oare? Eu am avut o problema de genul asta la o alta masina, si nu era aliniata bine usa + cheder uzat. Am schimbat chederul si reglat usa putin din balamale si s-a rezolvat. Nu stiu daca asta e si la tine, ca nu ai descris zgomotul mai exact.

@ Buggy: la ce garnitura te referi? Este vorba despre cheder? Ala se poate schimba. Pune o poza.
  • MorbidAngel

• Garaj Mesaj Privat
@arcticblue: usa se inchide corect, geamul se inchide complet - problema e de la cheder care nu sta chiar bine. (l-a mai aset odata un mecanic si parca s-a atenuat zgomotul).

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata