Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • MorbidAngel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am o ASTRA H de 2 ani jumatate luata de noua de la GTT. De obicei la drum intins si cand viteza sare de 60km/h incepe sa se auda un zgomot undeva in spatele soferului sus la geamul usa fata stanga - daca viteza creste si zgomotul devine mai suparator - nu este foarte enervant daca dai drumul la muzica sau in trafic de oras nu il mai auzi - pasagerul din dreapta nu il sesizeaza.
Cam la un an jumatate am fost la GTT in garantie la tinichigerie si dupa ce s-au dat vreo 2 meseriasi cu ea au dat vina pe cauciucurile de iarna ?! chipurile dar si dupa ce am revenit la cele de vara - zgomotul a ramas la fel. (desi eu il localizam undeva in geam sus un pic in spatele soferului la usa stanga fata)
Am banuit ca zgomotul vine de la geam - kederul de sus dar mi l-a dat jos si l-a pus de la tinichigerie si zgomotul a ramas la fel.
Repet nu este ff deranjant dar il remarc la drum lung si este enervant daca muzica este oprita. ('workaround-ul so far' e sa dau drumu la muzica Very Happy )
A mai avut cineva probleme similare ? (mi se pare cam penibil mai ales pentru o masina noua ... )
Multumesc,
Skip ads

  • buggy234

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2014

  • Mesaj Privat
MorbidAngel am si eu aceeasi problema cu un Opel Vectra C doar ca acel zgomot se produce de pe la aprox 100 km/h, ai gasit rezolvarea la problema asta? Sau stie cineva cum se poate rezolva acel zgomot.
La mine se manifesta ca si un sssait, se aude ca si cum ar scapa aer. Daca pun mana pe garnitura care inbina usa cu carosesiara si o tin apasata sunetul dispare. Atunci dupa mine inseamna ca acea garnitura nu este tocmai ok fixata sau ceva de genu. Stie cineva cum se poate rezolva? La reprezentanta la opel au zis ca nu au ce face.
  • MorbidAngel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu n-am gasit ... m-am invatat sa dau drumul la CD/mp3 Smile
  • arcticblue

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2014

  • Mesaj Privat
@ MorbidAngel: Usa se inchide corect? Fa o comparatie cu cea a pasagerului, la cum e aliniata. Ar putea fi si de la geam, sa nu se inchida complet, oare? Eu am avut o problema de genul asta la o alta masina, si nu era aliniata bine usa + cheder uzat. Am schimbat chederul si reglat usa putin din balamale si s-a rezolvat. Nu stiu daca asta e si la tine, ca nu ai descris zgomotul mai exact.

@ Buggy: la ce garnitura te referi? Este vorba despre cheder? Ala se poate schimba. Pune o poza.
Skip ads

  • MorbidAngel

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@arcticblue: usa se inchide corect, geamul se inchide complet - problema e de la cheder care nu sta chiar bine. (l-a mai aset odata un mecanic si parca s-a atenuat zgomotul).
  • sorinmusoiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut bãieți!
Sunt membru nou , am si eu un opel astra H benzinã, in timpul mersului in stâlpii din partea dreapta mijloc, se aude un scartait (tacanit) care este destul de deranjant. Nu stiu de unde ar putea fi. Precizez ca zgomotul apare la plecarea de pe loc , incet cat si la franare.
Multumesc!
  • VBira

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
am o bataie la stalpu din dreapta fata
  • VBira

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
si nu stiu de unde vine
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pe bune VBira ?!?!? Noi nu stim urmatoarele:
- ce masina ai (in afara de faptul ca e Opel, ca atat scrie la profilul tau);
- ce fel de sunet se aude (mai ascutit, mai gros, troncaneala, zgomot fier pe fier ...);
- in ce conditii apare sunetul (drum denivelat; stat pe loc; drum drept);
- ce ai facut pana acuma sa descoperi cauza sunetului;
- de unde esti (poate iti recomandam un mecanic bun in zona ta);
Globul de cristal nu mai functioneaza cam de multisor aici pe forum, asa ca fara informatii concrete nu te putem ajuta.
O zi minunata iti doresc.

PS: Un raspuns corect (la cate informatii ai dat) este: Bataia vine din stalpul dreapta fata.
  • VBira

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2018

  • Mesaj Privat
opel zafira a 2004
zgomot fier pe fier
numai la denivelari
am schimbat pe fata tot
de la pivot pina sus la rulment
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea trebuie sa verifici:
- bucse bara stabilizatoare (antiruliu);
- bieleta de directie (daca nu ai schimbat-o);
- sa nu aiba joc etrierul de frana (am patit la alta marca de masina si trancanea de numa` numa`);
- tampoane motor (mai ales ala din zona capacului de distributie);
- poti verifica chiar si jocul la balamaua usii dreapta fata;
Momentan nu imi imaginez altceva.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aș puncta:
-bucșe barã stabilizatoare;
-bielete antiruliu, dacã ai uitat sã le schimbi;
-prinderi jug motor(cred cã e o boalã cunoscutã la platforma asta și la vârsta ei);
-în zona etrier, plãcuțele joacã în suporți: la apariția zgomotului, acționarea frânei face ca zgomotul sã disparã sau se atenueze/schimbe tonalitatea;
-suporți motor și/sau cutie vitezã(mai puțin probabil, dar nu exclus, ținând cont de vârstã);
-suporți evacuare(tubulatura/ tobele bat(e) în caroserie, cel mai probabil, sau în alte componente ale motorului/cv, de aici zgomotul metalic);
-sugerez balamaua ușii, dar invers: la șofer;
-caseta de direcție: uzurã internã avansatã, mai ales dacã este mecanicã, asistatã hidraulic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR