Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • BogdanB9

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Sunt un nou posesor al unui Opel Vectra B din 1997 motor 16xel
Folosesc ulei Castrol Magnatec 10w40 si am observat un consum de 7/800 g/1000km
In cartea tehnica este trecut un consum aproximativ la fel!


Am mai facut un topic si a fost mutat iar acum nu-l mai gasesc,de aceea am creat un nou topic!


Legat de imagine,este posibil?Nu e cam mare consumul?
Astept niste raspunsuri!
Multumesc!
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu stiu germana dar in conditiile aste tu nu ar trebui sa mai faci schimbul de ulei ca la cat ar trebui sa complectezi nu i-si mai are rostul .. Very Happy
  • BogdanB9

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2011

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:eu nu stiu germana dar in conditiile aste tu nu ar trebui sa mai faci schimbul de ulei ca la cat ar trebui sa complectezi nu i-si mai are rostul .. Very Happy


un raspuns concret si la subiect va rog!
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
As consuma motoarele 1.6 opel. treci pe 10W60 Castrol dac doresti cu schimbarea filtrului de ulei. MAN ( ca firma de filtre)
Skip ads

  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
baga-i Selenia Gold 10w40 de la Petronas.
  • BogdanB9

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2011

  • Mesaj Privat
BUN,pana acuma mi s-au recomandat vreo 5 tipuri de ulei,dar e OK asa mare consumul?
  • meka35
  • Suspendat
  • 4 mesaje
  • din 03 Feb 2012
  • Vectra 2002 z22se
  • Caras-Severin
  • meka35

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2012

  • Mesaj Privat
e prea exagerat consumul. dar la un x16xel nu ai ce sai facti este cel mai prost motor de opel , consuma ulei mai mult ca benzina am avut si eu un x16xel dar mam scapat de el am trecut pe un b2 z18xe...bafta. incearca si cu un aditiv de ulei bagai si vezi cum sta treaba dupaia
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
A trecut ceva timp de cand am invatat unitatile de masura (litru, metru, etc), dar din poza aia reiese un consum de 75 ml (grame mai grosolan) si nu 750 ml (1 litru = 1000 mililitri din cate imi amintesc). In fine.
In manualul de la Vectra mea (z16xe ce e drept) apare undeva ca fiind normal un consum de pana la 600 ml/1000 km. Totusi asta nu inseamna ca e ceva normal. Ca recomandare, decat sa o "repari pe genunchi" pentru ca ma indoiesc ca iti permiti sa o duci la un atelier "competent", si chiar daca iti permiti, o reparatie ca la carte ar fi apropiata de pretul masinii, iti recomand fie sa schimbi masina, fie sa mergi cu ea asa, fie sa dai un search si sa vezi ce inseamna o asemenea reparatie (simeringuri supape, garnituri motor, segmentare pentru ca e pacat sa desfaci motorul si sa nu schimbi si segmentii, distributie, etc).
P.S. Aditivii sunt cam frectie la picior de lemn daca masina se da asa bine la consum. Am incercat cu Dura Lube, 2+2, etc cu un rezultat extraordinar: gaura si in buget si in continuare si in nivelul de ulei, consumul ramanand neschimbat.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Intradevar consumul de ulei este cam marisor, cat despre nu ai ce sa ii faci la x16xel si ca este cel mai prost...sa nu exageram...baga vecinu bani intr-un 1.8 de numai stie cum il cheama...deci, sunt multi factori care ajuta la consumul de ulei...
Incearca o segmentare, constul v-a fi gen 15 milioane cu totul aproximativ, poate mai putin dar am zis 15 ca nu se stie, mai trebui una alta maruntisuri care costa si alea si consumul v-a scadea considerabil!

Bafta!
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna.Are asa mare consum din cauza segmentilor sau supapelor uzate,o refacere de motor nu ar strica daca vrei sa mai tii masina,anul trecut o persoana cu vectra b si motor x16xel si-a refacut motorul (supape noi,ghiduri noi de supape,rectificare si planare chiuloasa,ceva marca de segmenti germani care incep cu G nu mai retin,garnituri,toata operatia a costat fix 450 e.
Toata lumea se plange cu nu stiu ce consumuri de ulei la x16xel,mie imi consuma 700 gr/10.000 km pe motor cu 220.000km si instalatie GPL.Folosesc numai ulei mobil 10w40 si filtru ulei mann la fiecare schimb,iar filtru de aer il schimb la fiecare 20.000 km.Dpdv mecanic motorul se prezinta impecabil.
  • danutdns

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Intradevar consumul de ulei este cam marisor, cat despre nu ai ce sa ii faci la x16xel si ca este cel mai prost...sa nu exageram...baga vecinu bani intr-un 1.8 de numai stie cum il cheama...deci, sunt multi factori care ajuta la consumul de ulei...
Incearca o segmentare, constul v-a fi gen 15 milioane cu totul aproximativ, poate mai putin dar am zis 15 ca nu se stie, mai trebui una alta maruntisuri care costa si alea si consumul v-a scadea considerabil!

Bafta!
si eu am y 16 xe si aceeasi problema consum de ulei cam 500ml \ 1000km si merg cu ea asa de 4 ani si nu am nicio problema si sunt foarte multumit si de motor si de masina nu stiu daca mar coafa alta masina. mam interesat de piese si segmenti 75 lei\piston,80 garnitura chiuloasa 400 distributie +manopera si semeringuri supape total in jur de 2000 aprox 450 euro eu cred ca nu e mult si daca mai tii masina e perfect acest tratament
  • [Sly]

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Si eu m-am saturat de cum haleste uleiul, deschid busonul de ulei de mai multe ori decat ceea de benzina (consum ~1l/100km)
Acuma masina e in service, fac reparatie capitala la motor. Saptamana viitoare va fi gata, revin cu detalii cu pret de manopera si piese.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca tot e la moda cu sfaturi. Incerc si eu unul cat mai la obiect: ”Baga-i segmenti!”
Altfel, studiati topicul motorului de 1,6 cu aceste probleme.
  • wawe.slyck

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
salut, am un opel vebctra b din '99 x16xel si consuma cam 1-1,5 daca schimbat mai turat litri la 10000k si anu trecut sa rupt distributia in mers.masina a stat cam un an pana sa o repar, am reparat-o mergea foarte frumos dupa 2 zile eram la semafor si a inceput sa trepideze ca si cum ar merge in 3 si fum alb grav in spate (schimbul de ulei il facuse aia la service k l-am verificat pe joja), m-am dus inapoi la service si aia imi zic k trebuie segmenti (bun trebuie segmenti trebuie da de ce inainte consuna 1l la 10000k si dupa reparatie 1l la 100k), la intrebarea asta mecanici lu' "peste prajit" nu au stiut ce raspuns sa-mi dea.ce parere aveti k sunt terminat am bagat si 3200 ron in reparative si mege mai prost k inainte.
astept raspunsuri merci
  • wawe.slyck

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
am uitat masina are 175000k
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR