Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • stefanhutu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cu ceva vreme in urma am descoperit cu stupoare ca covorasul din interiorul masinii este imbacsit de ulei. M-am uitat sa vad de unde provine si sub pedale, am gasit o garnitura de cauciuc fixata pe un suport care are ulei pe ea. Uleiul din vasul de servodirectie scade ca nivel destul de repede.

Am fost la mecanic si mi-a gasit un furtun slabit la un capat, l-a strans, zicand ca ... asta e problema. Insa situatia s-a agravat, uleiul a ajuns pana la maneta de deschis capota.

Banuiesc caseta de directie sa nu mai fie etansa, insa nu-mi explic pe unde poate sa intre in masina.

Problema este mai veche, insa de curand am schimbat cutia de viteze (am trecut de la automat la manual.

Am dat deja mail la trami pt. preturi kit de reparatie caseta de directie, dar vreau sa stiu daca merita sau alte sugestii de verificare.

Masina: Opel Vectra A, model 91, motor C18NZ.
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am mai scris despre asta o data pe forum dar revin.La sfatul mecanicilor am fost si am spalat motorul la vechiul Cielo.I-am pus pe baietii de la spalatorie sa insiste pe partea de jos a motorului si la cutia de viteze si acolo unde este pompa de servodirectie.
Dupa aceea am mers inapoi la service s-a ridicat masina pe elevator si voila
se vedea pe unde scapa uleiul.
  • stefanhutu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si? Pe unde scapa uleiul?

Bun, oi fi fost eu superficial, dar dupa o cautare prin site, nu prea am gasit decat probleme legate de APA in cabina, nu ulei.

Spalatul motorului nici nu-mi trece prin gand sa i-l fac, intrucat cine stie pe unde poate sa ajunga apa, si nici instalatia electrica nu vreau s-o inlocuiesc.

Revin cu completari: pompa de servodirectie este ok, nu bazaie, volanul merge ok

Doresc un raspuns din partea celor care stiu alcatuirea sistemului de directie si vulnerabilitatile lui, sau care au avut o problema similara, si si-au rezolvat DIY sau la mecanic.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
iti curge ulei in cabina sigur pe la caseta de directie ,cauta sa o inlocuiesti
  • stefanhutu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
asta am si facut. de atunci nu mai curge nimic. Am pus caseta de directie de astra!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR