Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Radu Claudiu Paul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Detin in Italia un opel zafira autoccaro [autoitilitara] are 7 locuri dar in actele de aici am doar 4 locuri si un grilaj din fier in spate la bancheta. Daca stie cineva in Romania la RAR cum se omologheaza autoutilitara sau autoturism. Question
Skip ads

  • costyfloryn

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna. Si eu am zafira cu 7 locuri si la RAR au trecuto autoturism.
  • nutzu00001

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am si io o intrebare. Am masina inscrisa aici in italia si as vrea sa o inscriu in romania, cam cat mai este taxa de poluare acum?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Radu Claudiu Paul a scris:Detin in Italia un opel zafira autoccaro [autoitilitara] are 7 locuri dar in actele de aici am doar 4 locuri si un grilaj din fier in spate la bancheta. Daca stie cineva in Romania la RAR cum se omologheaza autoutilitara sau autoturism. Question


Autoutilitara.
Skip ads

  • liviuub

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am avut aceeasi problema, Zafira autoutilitara adusa din italia. Am montat scaunele de pe randul 3(din portbagaj) si centurile de siguranta si am plecat cu ea la Rar pentru omologare. Aici, surpriza : nu aveam eticheta de pe stalpul din dreapta si mi-au spus ca masina nu are omologare europeana si in concluzie nu se poate face transformarea ei in autoturism. Dupa discutii si telefoane dare pe la RAR in Bucuresti , imi spun ca daca aduc o adeverinta de la reprezentanta Opel, precum ca masina are toate dotarile necesare unui autoturism si o hartie de la un service autorizat unde mi-am montat scaunele si centurile, e posibil sa primesc omologarea. lucru care sa si intamplat . Costa vreo 850 ron, dar partea buna e ca nu ii faci ITP anual si asigurarea si rovinieta sunt mult mai ieftine decat la o autoutilitara.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
daca as fi putut sa trec si zamfirica mea autoutilitara o inmatriculam in romania (600E) asa trebuie sa ma duc la bulgari Sad(
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
liviuub a scris:Salut, am avut aceeasi problema, Zafira autoutilitara adusa din italia. Am montat scaunele de pe randul 3(din portbagaj) si centurile de siguranta si am plecat cu ea la Rar pentru omologare. Aici, surpriza : nu aveam eticheta de pe stalpul din dreapta si mi-au spus ca masina nu are omologare europeana si in concluzie nu se poate face transformarea ei in autoturism. Dupa discutii si telefoane dare pe la RAR in Bucuresti , imi spun ca daca aduc o adeverinta de la reprezentanta Opel, precum ca masina are toate dotarile necesare unui autoturism si o hartie de la un service autorizat unde mi-am montat scaunele si centurile, e posibil sa primesc omologarea. lucru care sa si intamplat . Costa vreo 850 ron, dar partea buna e ca nu ii faci ITP anual si asigurarea si rovinieta sunt mult mai ieftine decat la o autoutilitara.




zafira autoutilitara? asta nu am auzit sau vazut! pai ce? e de transport marfa? nu are decat doua locuri?
  • liviuub

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E simplu, scoti scaunele din spate, montezi o despartitoare metalica (asemanatoare cu plasa despartitoare la modelele caravan) si in cartea masinii sunt trecute doar 4 locuri. Asa a venit a mea din italia. taxa a fost 115 euro.
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
smechera treaba!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Zamfira cum ii spun eu POATE fi inmatriculata ca autoutilitara! Sigur, sigur!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Zamfira cum ii spun eu POATE fi inmatriculata ca autoutilitara! Sigur, sigur!
Cum ?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Citeste mai sus, scaune spate demontate, montare grilaj(are niste specificatii). Pentru a merge la sigur, va duceti la opel si incercati la ei montarea grilajului -costa foarte mult, nu stiu daca fac asa ceva(la mitsubishi se poate-25 mil costa, am un prieten cu un 4x4 cu grilaj , motor de 3200cm, plateste cateva sute de lei impozit , in loc de vreo 50 mil,si-a pus scaunele la loc). Din surse sigure, dar neoficiale, se poate si fara mersul la opel, specificatiile grilajului ssunt in lege si RAR ar trebui sa omologheze. Oficial, nu fac asta, pot fi siliti prin instanta, dar e drumul lung si greu.
Bineinteles ca, nu orice masina poate fi facuta utilitara, cum facem diferenta? Deschideti cartea masinii si pe foaia din stanga, randul doi, la caroserie aveti : AF vehicul cu utilizare multipla, numai acest tip de vehicule pot fi facute utilitare.
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asa arata cartea mea unde trebuie sa scrie AF ?
  • liviuub

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca ati inteles gresit, masina mea era utilitara ,adica nu avea decat scaunele din fata si bancheta cu 3 locuri, in portbagaj nu aveam scaune le-am montat eu ulterior. in actele de italia era trecuta autoutilitara. A fost inmatriculata in romania ca si utilitara ,apoi am montat toate cele si am facut reomologare la rar .
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
taxi43edy : AF scrie pe cartea romaneasca a vehiculelor ce pot deveni autoutilitare, toate zafira intra in categoria asta, degeaba te uiti pe brief-uri

liviuub : tu ai avut noroc, masina era trecuta in actele italienesti ca utilitara, majoritatea nu sunt si trb transformate
  • mikemaniack

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Va salut!
Am un unchi in italia care are o zafira motor 1.6 an 1999.Nu stiu ce cod de motor are .La ani 1999 ce euro poate sa fie masina ?euro 2 , 3 sau 4?Ca, coduri de motoare doar astea 2 sunt nu : X 16 XEL, Z 16 XE? Primul sa inteleg ca e euro 2?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
X16XEL e euro 2 Z16XE e euro 4
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si ar mai fi Y16XE care este euro3
  • nmbcatega

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Si daca scrie pe carte "AF cu intrebuintari multiple" care este avantajul?Adica cu ce te ajuta, nu se mai ia politia de tine cand transporti marfa?
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu, inseamna ca un autoturism cu "AF......." poate omologat ca utilitara. Taxa auto mica,impozit mic la motoare mari 3000 cm3, etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR