Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • OctavianMatei

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
De cum am luat masina am observat o problema.... Geamurile fata se deschid foarte greu... ce ar putea fi in afara de motorase?
Skip ads

  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
verifica in cantul portierelor , sub yale este un surub care sustine ansamblul geamurilor s ar putea sa se fi desfacut putin de la trepidatii la mine asa a fost si am uns apoi sinele macaralelor din portiere
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
OctavianMatei a scris:De cum am luat masina am observat o problema.... Geamurile fata se deschid foarte greu... ce ar putea fi in afara de motorase?

Salut. Ideal ar fi sa eviti cat mai mult posibil folosire geamurilor pe aceste timpuri(ma refer la temperaturile scazute). Problema este si de la chedere imbacsite de praf, mizerie. Nu mai forta motorasele, cel putin pana se mai inacalzeste afara sa poti demonta panourile si sa cureti chederele. Risti sa arzi motorasele, sa indoi brate macarale, sa arzi module confort.
  • OctavianMatei

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ksper a scris:
OctavianMatei a scris:De cum am luat masina am observat o problema.... Geamurile fata se deschid foarte greu... ce ar putea fi in afara de motorase?

Salut. Ideal ar fi sa eviti cat mai mult posibil folosire geamurilor pe aceste timpuri(ma refer la temperaturile scazute). Problema este si de la chedere imbacsite de praf, mizerie. Nu mai forta motorasele, cel putin pana se mai inacalzeste afara sa poti demonta panourile si sa cureti chederele. Risti sa arzi motorasele, sa indoi brate macarale, sa arzi module confort.

aoleu.... m-ai speriat... le mai deschid la primavara
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu este de speriat, serios acum. Eu le-am curatat, aveau foarte mult praf si de abia se ridicau(asta vara-cald). Acum functioneaza perfect, dar nu le folosesc, cel putin cand teperaturile sunt destul de scazute. Cand este mai aproape de ''0*C'' si temperatura din habitaclu este confortabila, atunci le mai folosesc. Dar sunt curatate.
  • OctavianMatei

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pai serios... chiar e nasol daca se arde una alta pe acolo.... beleaua e ca eu mai fumez din cand in cand in masina.... o sa ma afum grav... nevasta mea zice ca afumatura tine mai bine Smile)
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
OctavianMatei a scris:Pai serios... chiar e nasol daca se arde una alta pe acolo.... beleaua e ca eu mai fumez din cand in cand in masina.... o sa ma afum grav... nevasta mea zice ca afumatura tine mai bine Smile)

Tutunul dauneaza grav sanatatii...dar si celor din jur. Ca sa fumezi poti opri 5-10 minute intr-o parcare.In plus de acest aspect mirosul de tutun , daca intra in tapiteria masinii cu greu il ve-i scoate.
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema cu geamurile fata. Azi am schimbat 2 furtune de la racire si a trebuit sa scot bateria. Cand am pus bateria la loc am observat ca geamurile nu se mai inchid automat dupa ce tin 1 secunda apasat. Trebuie sa tin butoanele apasate pana urca complet. Mentionez ca problema nu era cu o ora inainte sa demontez bateria. Ce e de facut? Mersi. Astra Y17DT 2001
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa le reînveți funcția.
Cu cheia în contact deschide fiecare geam în parte și când ajungi maxim jos tine încã 10 secunde butonul apãsat.
Apoi închide geamurile și când s-au închis mai tine butonul apãsat încã 10 secunde.
S-a mai discutat. Daca cautai pana acum deja aveai "problema" rezolvata.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In momentul cand deconectezi acumulatorul se reseteaza ''tot''. De la cod casetofon , la geamuri. Geamurile trebuiesc ''invatate'' sa urce si sa coboare. Faci exact ceea ce ti-a scris cangri anterior.
Da geamurile(toate) pe deschis.
Apasa si tine apasat butonul de ridicare(le faci pe rand) pana cand geamul urca la maxim, dar tu sa tii apasat in continuare timp de 5 secunde dupa ce geamul a terminat cursa. Dupa aceasta repeti operatiunea si pe coborarea geamului.
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc cangri si ksper pentru rabdare si aveti o bere de la mine.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumim. Suntem aici ca sa ajutam,...sa ne ajutam reciproc, atat cat avem cunostintele necesare pentru subiectul dezbatut. Suntem aici ca sa putem ajuta membrii sa evite sa ajunga prin service-uri, pe la fel si fel de mecanici, electricieni, care nu fac altceva decat sa va jecmaneasca.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR