Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • leuume

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1997 16ZSR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea am si o problema si sper ca ma puteti ajuta intr-un fel! pt ca eu nu mai stiu cum sa fac, am schimbat de 2 ori pana acum 2 perchechi de discuri plus placute primele au fost brembo si dupa 3 luni s-au ovalizat...le-am pus pe cele vechi care aratau groaznic si nu mai trepida masina...desi sunt putin crapate nu am vrut sa risc!am vrut sa le schimb pe cele brembo dar cei de la service nu mi-au dat nimic la mana e vina mea pt ca am grabit si am uitat si cei de la magazin clar nu le puteau schimba...a trebuit sa schimb altele dar nu brembo ... pt ca acum le-au cumparat cei de la service pe bani mei! mi le-au schimbat iar dupa 2 luni iar s-au ovalizat iar tremura volanul si maina!acum am garantia de la service...dar vroiam sa stiu dak voi stiti care ar fi cauza v-as ramane recunoscator!la directie am schimbat capte de bara, bucsi,bilete eu nu mai inteleg care ar fi cauza de ce se ovalizeaza!astpet parerile voastre...! Sad
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Discurile de frana in 90% din cazuri se ovlizeaza din cauza utilizatorului.Franari excesive ce rezulta in incalzirea lor apoi racirea brusca cum ar fi trecea printr-o balta sau cum e acum afara prin trecere printr-un strat de zapada mai mare.
Apoi ele se mai ovalizeaza de la placute de frana proaste,sau chiar defect de fabricatie.
  • leuume

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1997 16ZSR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
faza ar fi urmatoarea: rar se intampla ca cele brembo sa se ovalizeze si dak se ovalizeaza nu iti dau altele imediat intai cei de la service le trimit la magazin iar cei le trimit la producator sa faca o constatare care ar fi cauza! dar vroiam sa stiu daca se pot ovaliza si cauza vriunui defect al masini?!
  • plopy

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
se pot ovaliza si din cauza mersului la spalatorie de pe un drum lung ?
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu, eventual cand este supus la socuri termice mari, franari excesive, apoi trecut prin zapada, ca tot e sezonul ... exact ce a scris si cangri mai sus.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La tine 99% sunt fuzetele trebuie sa le dai jos si sa le strunjesti cu discuri cu tot sau altele noi poti sa schimbi sute de discuri ai defect de fabricatie mergi la sh. si i-ati unele vechi ,cas in ziua de azi nu mai gasesti strungari de auto
  • leuume

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1997 16ZSR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pai eu zic dak ar fi fuzetele ar trepida toata masina din prima...dar la mine au mers vrio 3 luni foarte bine si gata altele ,acum am luat un set brembo le-am luat eu nu i-am mai lasat pe cei de la service sa imi ia niste ,,pocnituri,, de discuri cum au fost celelalte breco si abe (nu ate) asa zic si eu s-ar putea sa fie din cauza placutelor, unele mai moi nu ar mai deforma asa rau!
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu ti.am spus ca sunt fuzetele din proprie experienta am schimbat 2 randuri de discuri noi apoi le.am rectificat pana nu au mai mers rectificate si dupa 500 de km, iar se ovalizau eu le faceam la serviciu la strungarie , dar vazand ca tot asa facea am fost la service magheru in bucuresti are la parter propria strungarie super meseriasi mi.a zis din prima sa ma duc cu toate piesele butuci si discuri mi le.a facut pe loc si nu am mai avut probleme ,au strunjit prima data butuci apoi au montat discurile pa butuci si au strunjit si discurile
  • plopy

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2011

  • Mesaj Privat
la cata munca,,,mai bine se cumpara doua jambe este 50ron bucata,,,si un set de discuri la 140ron ferodo premier,,,si era gata rezolvata treaba Smile
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Discurile Brembo, cele cumparate de la orice magazin de piese auto, destul de multe se ovalizeaza.
E bine de verificat in ce stare se afla protectiile de discuri....
Nu trebuie neaparat sa fie foarte mare socul termic, unele asa sunt...proaste din fabricatie...eu personal la o Vectra A am schimbat de doua ori discurile si de doua ori s-au ovalizat...ambele fiind Brembo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR