Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rZv2011

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, dragi colegi Opelashi. Mi-am facut cont pe acest forum pentru a afla informatii utile despre ce si cum se repara/fixeaza cate ceva la masina si datorita voua, am rezolvat cateva mici probleme, cum ar fi dezaburirea parbrizului, caldura in habitaclu si multe altele. Dar, iata ca acum, am o problema la care nu am gasit inca solutia, asa ca, revenind la topic, as vrea sa va intreb daca stie cineva sau daca poate pune poze pe forum cu traseul furtunelor pentru lichidul de parbriz, in partea din fata. Cand dau de maneta sa imi stropeasca parbrizul, se aude motorasul cum functioneaza, dar in jur de 2-3 secunde dupa sunet, curge lichidul prin partea dreapta a masinii, in spatele rotii din dreapta, fata. Tin sa va anunt, am un Opel Astra G, 1.4 16V, '99, serie motor X14XE. Va multamesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut
dai jos stergatoarele, si apoi scoti grila din fata parbrizului. In grila sunt infipte duzele. Sub grila iti vine un furtun din stanga. Duza din stanga are conector de trecere (intra furtunul pe o parte, iese pe ailalta) de unde iti merge inca un furtun in dreapta. uite aici o poza ca sa iti faci o idee:
https://www.clubopel.com/vie...p?p=893037#893037
Cel mai probabil a sarit furtunul din conector. Poze ai sanse sa gasesti daca cauti montare duze insignia, Parca era un tutorial.
Spor
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aºa cum a spus ºi jE, cel mai bine, dacã tot umbli la ansambli, ar fi sã îþi schimbi ºi duzele!
Alea de Insignia costã pânã în 30 de lei setul, la orice reprezentantã Opel.
  • rZv2011

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, am rezolvat problema. Era intr-adevar furtunul sarit, l-am prins cu un plastic, la ambele capete coliere. Si chiar voi schimba si duzele, daca tot sunt la acest capitol. Va multumesc ptr ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR