Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca ma faci sa rosesc... Nu am avut instalatie GPL, desi la un moment dat mi-am dorit, insa in Arad nu am gasit una compatibila cu motorul meu.
In ce priveste informarea, nu cred ca sunt atat de bine informat, atat doar ca de obicei nu pun botul la primul zvon. Cum am spus m-am informat doar din discutii derulate pe forumuri iar in ce priveste pericolul de explozie cunosc un tip care a patit-o cu vaporii de motorina in urma cu zeci de ani. Timpul a trecut dar urmele din pacate au ramas.
Ce este interesant ca e o chestie la care nu ma pricep. Am scris vreo trei posturi despre chestii in care pot sa spun ca sunt specialitatea mea si le-am studiat la sange si au sarit toti sa ma contrazica. Aici in patru zile nu m-a contrazis nimeni, desi nu stiu cum arata o instalatie GPL Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu am folosit niciodata GPL, nici nu am vazut macar o astfel instalatie. Nu ma pricep, am citit doar discutii pe diverse forumuri. Pericolul de explozie nimeni nu l-a combatut, dar cunosc personal un tip care dupa zeci de ani poarta urmele exploziei vaporilor de motorina rezultati in urma spalarii unei dusumele.
Ce este interesant ca in patru zile nu m-a contrazis nimeni, desi nu sunt documentat in problema. In schimb am postat de vreo trei ori in calitate de om de specialitate si am fost combatut vehement de unii care nu aveau nici o legatura cu repsectivele domenii.
Revenind la problema, eram tentat la un moment dat de o instalatie GPL, dar in Arad nu am gasit una compatibila cu motorul meu si am renuntat la idee.
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Buteliile de GPL sunt SIGURE !!!
Ele sunt dotate cu o multivalva care are mai multe roluri:
1. In caz de impact, care previne iprastierea de gas in caz ca s-a rupt o tzeava etc ...
2.In caz crestere a presiunii in butelie elibereaza gas in atmosfera. Astfel butelia nu explodeaza deci stati linistiti.
3. In caz de incendiu, multivalva elibereaza treptat gas din butelie, e drept ca masina ta va arde mai bine Laughing, dar nu este risc de explozie.

-------------------------------------------------------------
Suplimentar poate intereseaza cititorii acestui topic un
CALCULATOR de AMORTIZARE a unei INSTALATII GPL. Mai multe puteti citi la linkul de mai jos
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=gpl
ori direct la
http://www.daewooclub.ro/fo...post&p=123881
Dupa ce ii faceti download va puteti juca cu el cat vreti.
Puteti varia datele de intrare si va calculeaza datele de iesire care va intereseaza cel mai mult. In speta numarul de Km in care iti amortizezi instalatia, respectiv numarul de anii.
Astfel fiecare poate spune daca ii este rentabil sau nu sa isi puna instalatie GPL.

In rest pot sa comentez ca sunt instalatii si instalatii. Daca vreti cele mai ieftine instalatii la 300de euro, alea contin tot felul de componente turcesti in kit si de aici si multe probleme.Plus ca pe piata sunt tot felul de montatori care umbla numai sa va ia banii si nu se gandesc la calitatea instalatiei/montajului executat.

Ca sa va faceti o impresie clara asupre a ce insemna GPL, puteti incepe sa cititi http://www.daewooclub.ro/fo...opic=429&st=0
Unii o sa arguneteze ca e vorba de GPL pt. Espero, Cielo, Nubira, Leganza ...bla bla sunt motoare Opel style.
  • silverastra

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am un cielo si un astra de 1.6 benzina.Pe cielo am gaz de 2 ani si nu am nici o problema, iar diferente la funtionarea motorului nu exista.E totul reglat ceas si merge ok.Ma gandeam sa pun si pe astra gaz, mai ales ca vand cielo, da o sa mai vad.Oricum ideea e k pe cielo gazul e foarte bun.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am un prieten cu Cielo cu gas din fabrica si dupa doi ani a inceput sa mearga mai mult pe benzina, pt ca ii consuma pe gas cam 13-14l/km...cam mult zic eu....
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
13-14l/km -- este incredibil - ma gandesc ca ai scris gresit
poate 13-14l/ la 100 de km.

In tot cazul daca e rece afara consumul de 13-14l gaz in oras poate fi ok pt orase aglomerate.
Eu am avut o problema cu injectoarele, le-am schimbat si nu mi s-a reglat CO, ui asa a ajuns sa imi consume intre 14-17 l benzina in oras.
Dupa reglaj a scazut consumul la 11-12.
Probabil ca amicul tau are sonda lambda stricata, termostat etc ...
Oricum ii recomand sa mearga la service sa inlocuiasca ceea ce e stricat si sa ii regleze instalatia.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O instalatie gpl pt astra meu costa 31.600.000, este secventiala. Nici nu ma gandesc sa pun, si daca merg 20.000 km pe an numai pe gaz se amortizeaza in 2 ani. Plus... ca... sunt sigura ca pana la anul pretul benzinei va fi aproape de cel al gazului. Sau invers. Smile
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ANA_V a scris:O instalatie gpl pt astra meu costa 31.600.000, este secventiala. Nici nu ma gandesc sa pun, si daca merg 20.000 km pe an numai pe gaz se amortizeaza in 2 ani. Plus... ca... sunt sigura ca pana la anul pretul benzinei va fi aproape de cel al gazului. Sau invers. Smile


da'.. am vorbit si cu bunica-mea problema accizelor la carburanti si am primit garantii ca guvernul nostru dupa integrare va face pretul GPL-ului 2 EUR ca sa nu indrazneasca vreun capitalist nenorocit sa ne cumpere noua "gazele"
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
l/100 de km ... Very Happy ai dreptate. Ideea e ca pe benzina ii ia cam 10l/ 100km ...asa ca e tot pe acolo. De asta a inceput sa mearga mai mult pe benzina....
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit pe cineva care a zis ca poate sa imi monteze pe astra o instalatia gpl tip monopunct la pretul de 9 mil cu tot cu manopera. ce parere aveti? S-ar putea strica ceva la motor?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
instalatie cu plamin - motor cu admisie din metal
injectie de gaz - motor cu admisie din plastic

Eu am avut Cielo Executive GPL din fabrica de care am fost multumit , mergea pe gpl foarte bine . Instalatia era Lovato cu plamin . Electronica de control - trei module . Controlul debitului de gaz se facea precis printr'o valva IAC controlata electronic .

Securitatea mai mult decit acceptabila , trei electrovalve pina la plamin + o groaza de supape de siguranta ...
Probleme apar la montarea de instalatii ieftine si in service-uri dubioase .
Calitatea GPL-ului este destul de slaba si fluctuanta la noi ... Sad
Consumul extraurban fara AC 6,6L/100km cu AC 7,7L/100Km , comparabil ca si cost cu dieselul . Autonomie cu rezevor de 60L/48L-util cam 600Km .

Pentru cine vrea sa'si puna GPL meseriasii adevarati recomanda Landi-Rentzo , Lovato si BRC-copie dupa Lovato mai ieftina .

Dezavantaje :
- inca o instalatie de intretinut pe masina(purjat plamin , curatat IAC-dozaj GPL , curatat injectoare benzina ...) .
- uzura supapelor-in special cele de evacuare
- uzura chiulasei - temparatura de ardere la gpl mai mare decit la benzina
- folosirea de uleiuri f.bune/scumpe .
- capacitatea portbagajului redusa .
- reducerea sarcinii utile .

Desi nu agreez nici Dieselul(vibratii/croncaneala) si nici GPL-ul(pentru dezavantajelede mai sus) ambele variante pot fi luate in consideratie de catre cei ce care alerga mult cu masina . Eu am ales un motor mic pe benzina Z12XE la care sigur n'am sa'i pun gaz si de a carui prestatie consum/zgomot/putere sint multumit . Wink
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Bine v-am regasit!
Am sa conitnui in acest thread, nedoriind sa deschid altul pt acelasi subiect!
In cautarea mea de a echipa astra cu GPL am fost la vreo 6 firme din Timisoara si toate mi-au spus ca am nevoie de Instalatie GPL secventiala deoarece "galeria de admisie" este din plastic. Ieri am fost la un mecanic... si minune... galeria respective e din fonta! Deci toate firmele au incercat sa ma fure, diferenta intre instalatii fiind de vreo 430 euro.

Trecand peste asta, am nevoie de ajutor sa fiu sigura ca nu ma inseala nimeni. Deci.. voi avea nevoie de o instalatie GPL pt injectie multipunct. Problema mea este de care am nevoie: cu "sonda lamda" sau fara "sona lamda". Evident ca eu nu stiu ce inseamna! Dar si intre instalatiile cu/fara sonda exista o diferenta de 100 euro.

Si daca ar fi careva dragut sa imi zica mai babeste ce face sonda aia lamda.Smile

Multumesc si va doresc numai bine!
Skip ads

  • stk
  • **
  • 56 mesaje
  • din 07 Nov 2005
  • Astra 2006 Y19DT
  • Ploiesti
  • stk

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2006 Y19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Te lamuresti dc citesti aici ---> https://www.clubopel.com/vie...ight=sonda+lambda
  • ultraseby

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: MEDGIDIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2005

  • Mesaj Privat
la ce te referi cand spui rabla?sorin666




Opel Astra F 93 (C16Nz)
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
ANA_V a scris:
.... voi avea nevoie de o instalatie GPL pt injectie multipunct.
Problema mea este de care am nevoie: cu "sonda lamda" sau fara "sona lamda".
Evident ca eu nu stiu ce inseamna! Dar si intre instalatiile cu/fara sonda exista o diferenta de 100 euro.


Sfatul meu:Inainte de a te decide sa iti montezi instalatia la respectivul individ/firma, consulta lista "Unitati autorizate pentru montaj echipamente GPL" la linkul urmator http://www.rarom.ro/gpl_timis.html

1. Nu recomand instalatii GPL cu organe turcesti -desi sunt la un pret bun.
2. Vad ca esti din TM. Eu mi-am montat instalatie de gaz pe CIELO noneuro la tipul asta
MEGAFRUCT SRL Adresa: TIMISOARA, STR. DEMETRIADE NR. 15, JUD. TIMIS Telefon: 0745612232. Zoli.
Spune-i ca ai nr de la mine si sa iti faca o ofeta buna Wink

3. Daca vrei sa vezi cum arata montajul la mine te rog sa vezi pozele si comentariile atasate la urmatorul link
http://www.daewooclub.ro/fo...post&p=131802

4. Eu am platit mai mult pe instalatia mea decat pretul unei instalatii turcesti, dar am vrut neaparat sa fie instalatia complet italiana.
Eu sunt foarte multumit de ceea ce mi-am montat !!!
Merge brici masina si am o acceleratie pe Gpl mai buna ca pe benzina Wink
+ economie la greu

5. La majoritatea masiniilor noi galeria de admisie e din plastic si de aici pot apare anumite probleme.Daca tu ai galeria de metal e super.
Ma gandesc ca ai intrebat la telefon cat costa si prostanacii ti-au spus implicit ca pot pune numai instal secvantiale.

6.Eu iti recomand sa vorbesti cu Zoli si el o sa iti spuna exact ce instalatie iti trebuie.

7.Acum 2 ani, eu am avut o Skoda Felicia la care tot la el mi-am pus gpl. Cand sunam la montatori spuneam am o masina cu motor de 1,3l pe carburator vreau sa ii pun gaz. Ce alternative am si cat costa. Spuneau a 14 mil. Ok cand le spuneam ca e Skoda Felicia o dadeau din colt in colt si imi cereau 20 mil. Chipurile e mai complicat. In realitate nu a fost mai complicat.Era acelasi sistem ca si la o Dacie clasica -numai mixerul era cu o alta geometrie, dar fiind masina straina voiau cu tot dinadinsul sa ma tzepuiasca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR