Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat ieri din targul Vitan anvelope de iarna GoodYear UltraGrip 7+ 185/65/R15 la 240 lei bucata.

Sper sa-si merite banii!
Skip ads

  • ionut vasilian

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal,ma intereseaza si pe mine o anvelopa KUMHO KW7400 185/65/15.astep oferte.vreau sa fie noua anvelopa.Multumesc
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@ionut vasilian cred ca mai degraba puneai post-ul la ²publicitate² sau cauta-i pe ebay
  • ionut vasilian

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am postat aici pt.ca acum un an dancuciureanu avea oferta la aceasta anvelopa la 195 ron.postarea preturilor anvelopelor ,printre care si kumho asta de vreau eu s-a facut la pag. 7.numai bine
Skip ads

  • TUD

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutari!
Azi mi-am cumparat din targul Vitan anvelope BF Goodrich g - force de 185/65/R15 cu 195 lei bucata. Sunt realizate in Marea Britanie. Nu aveau decat doua de 195/60/R15 asa cum e trecut in talon si pentru ca am mai cautat prin Metro si Carrefour si nu am gasit anvelope mai bune 195/60/15 m-am decis sa iau 185/65/15. Din ce am citit pe aici, inteleg ca e buna dimensiunea asta pentru iarna.
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine m-ar interesa 2 Michelin X-Ice Xi2, dar vad ca nu apar nici pe michelin.ro Neutral
Pe astea de acum, am 185/55/r15 82H , care sunt all season cred (pe site aparea uscat/ud, dar nu si iarna).

Ati vazut pe undeva prin Bucuresti aceste cauciucuri? Trebuie sa-mi iau aceasi dimensiune ca astea pe care le am acum?
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor, se gasesc in multe locuri anvelope second. Nu sunt chiar ca cele noi, pt ca nu mai au crestele asa mari, dar pretul este super: am luat 2 Continental cam 80% profil fabricatie 2007 pe fata si 2 Fulda cam 70 % profil fabricatie 2005 pe spate cu 80 ron bucata.
Tocmai m-am intors de la munte unde am urcat pe multe coclauri inghetzate si nu am avut probleme.
Cand socotesc, realizez ca am iesit cam de 4-5 ori mai ieftin.
Mentionez ca echilibrate corect merg cu orice viteza fara sa bata, tremure, etc.
Pe total, sunt foarte multumit, mai ales ca o sa le mai folosesc inca 2,3 ani fara probleme. Minim.
Salutari si toate bune!
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am un set de Sava Eskimo si sunt in a 4 iarna cu ele,sunt foarte multumit de ele si cred ca le voi folosi si la a 5 iarna.Dupa parerea mea o investitie in caucuri de firma scumpe nu se merita....fiecare judeca dupa bugetul lui:)
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Depinde ce intelegi prin scumpe...eu am hotarat sa trec iarna fara cauciucuri adecvate fiindca nu merg mult in perioada asta.
Am fost acasa in Neamt si am mers cu masina lui taica-miu proaspat echipata cu Dunlop WinterSport-uri noi noute, 205/55/16. Vreau sa spun ca nu mi-a venit sa cred cat de bine s-a comportat masina pe zapada, trebuia efectiv sa te chinui sa patesti vreo rusine (avand si contributia ESP-ului). Toata distractia l-a costat vreo 1400 lei, daca ar fi fost rotile de 15 iesea in jul de 1000 lei cred.
Parerea mea e ca merita niste cauciucuri bune pe masina.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Deoarece se apropie sezonul friguros readuc in discutie acest topic.
In prezent am anvelope Barum 195/65/15 all season si doresc sa imi cumpar niste jenti de tabla pe care sa pun anvelorpe de iarna.
Ce stiti se potrivesc jentile de tabla de Logan in 4 prezoane de 15 " ? (eu am de aliaj in 4 prezoane de 15")
Pot pune cauciucuri 185/65/15 ?
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se potrivesc cele de Logan ca sunt tot 4X100,ET difera un pic dar nu cred ca ai probleme.Poti sa pui linistit 185/65/15.Recomand eu am cumparat anvelope de la ei si mi s-au parut ok.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ce este acest ET ?
Stii din surse sigure ca se potrivesc ?
Skip ads

  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ET=cat de mult intra janta sub aripa.Cu cat este mai mic janta o sa stea in afara aripii cu cat este mai mare o sa stea mai mult sub aripa.Banuiesc ca tu ai jantele originale care au un 4X100,ET 39.Pe Logan exista doua tipuri de jante de otel 6(latimea jantei)X15(diametrul jantei),4(numarul de prezoane)X100(distanta dintre prezoane),ET43 si 5,5X15,4X100 cu ET36.Toate datele astea se gasesc inscrise pe janta.Pe amandoua se pot monta anvelope 185/65/R15.Ai aici un calculator care este de ajutor cand vrei sa schimbi janteleaici.Rog colegii sa ma corecteze daca am gresit cu ceva.Bafta.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca cumpar jante de Logan o sa am probleme cu centratul rotilor ? Janta se va tine numai in prezoane ?
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ea va sta dar este indicat sa ii cauti inele de centrare.Exista riscul sa iti bata ca si cum nu ar fi echilibrate bine.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru jantele de tabla nu sunt (sau cel putin eu nu am auzit sa fie) inele de centrare. Inainte de a le lua, verifica daca se potrivesc sau incearca sa cumperi jante de opel. Eu sunt pentru jante de aliaj indiferent de anotimp. In garaj sau in topicul de prezentare sunt poze cu variantele mele.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am luat ,,cu imprumut" o janta de Logan de 15" si am montat-o pe roata din fata. S-a potrivit de minune , prezoanele s-au strans. Am o problema care ma sacaie : ET-ul jantei de aliaj pe care le am eu este ET37 , roata de rezerva are ET49 iar cea de logan ET50 . In rest cifrele se potrivesc : 6j x15 .... , janta este de 15 " . Pot avea probleme dupa montarea cauciucului ?
Janta de roteste, nu sunt probleme, nu freaca .
As dori sa stiu un raspuns ca sa ma harasac daca cumpar jenti de logan , avand in vedere diferenta de cost : 120 lei / janta fata de 320 lei cea de tabla de Opel.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Roata de logan se compara cu rezerva ta iar diferenta intre ele este de doar 1 mm, de unde rezulta ca nu va atinge si nici nu o sa ai probleme de stabilitate.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Bandi multumesc de raspunsul tau. Insa in comparatie cu rotile de aliaj ,,de zi cu zi" ca sa ma expim asa care au ET37 ?
Singura diferenta care ar mai fi intre cele 2 jante de tabla (razerva si cea de logan) ar mai fi faptul ca cea de Opel are un ,,guseu" si intra la fix si fest pe butucl rotii, la cea de Logan ramane cam 1 mm ( nu mai mult) in jurul butucului .
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pai acolo ar trebui inele de centrare dar cum a spus @Bandi nu cred ca exista pentru jante de otel(sincer nu stiu).Este normal pentru ca la Opel gaura centrala este de 56,5 si la logan este de 60.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR