Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:Dunlop!

poti sa-mi si argumentezi ?
nu ca nu te-as crede Razz dar vreau pareri...
Skip ads

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
1. La testul ADAC pt gume de iarna Vrederstein a scos un punctaj slab, sub asteptari. In fond, marca asta olandeza nu cred ca se compara cu greii industriei, gen dunlop, pirelli, michelin, continental sau goodyear. S-a vazut in teste: good year locul 1, vrederstein la coada... Dunlop avea un punctaj destul de bun.
2. Eu am Dunlop pe masina de 2 ani (vara) si sunt foarte multumit de calitatea lor, de aceea daca ar fi sa mi iau gume noi de iarna as alege tot Dunlop.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:1. La testul ADAC pt gume de iarna Vrederstein a scos un punctaj slab, sub asteptari. In fond, marca asta olandeza nu cred ca se compara cu greii industriei, gen dunlop, pirelli, michelin, continental sau goodyear. S-a vazut in teste: good year locul 1, vrederstein la coada... Dunlop avea un punctaj destul de bun.
2. Eu am Dunlop pe masina de 2 ani (vara) si sunt foarte multumit de calitatea lor, de aceea daca ar fi sa mi iau gume noi de iarna as alege tot Dunlop.


multam mult.
am sa-mi cumpar Dunlop winter sport M3
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:1. La testul ADAC pt gume de iarna Vrederstein a scos un punctaj slab, sub asteptari. In fond, marca asta olandeza nu cred ca se compara cu greii industriei, gen dunlop, pirelli, michelin, continental sau goodyear. S-a vazut in teste: good year locul 1, vrederstein la coada... Dunlop avea un punctaj destul de bun.
.


Nu stiu cum sa atasez un pdf ca as fi pus testul autozeitung 2007 ca acolo era urmatorul clasament :
1. Vredestein Snowtrack 2
2. Pirelli Snowcontrol 190
3. Goodyear Ultra Grip 7+
4. Continental Wintercontact ts810
5. Dunplop SP Winter Sport 3D
6. Fulda Kristal Montero 2
7. Michelin Alpin 3
8. Pneumant PN 150 Wintec
9. Bridgestone Blizzak LM 25
10. Marangoni Meteo HP
11. Firestone Winterhawk
12. Barum Polaris 2 ( acelasi punctaj )
13. Kleber KrisAlp HP
14. Falken Eurowinter

Acuma banuiesc ca si aceste clasamente sunt platite .
Ce am avut eu de-a lungul timpului
Barum Polaris mi s-au parut ok
Dupa care am avut fata Kleber si spatele Uniroyal . Amandoua de iarna . Plusuri tractiune foarte buna . Minusuri mi se parea ca spatele avea tendinte sa derapeze .
Iarna asta masina e incaltata cu Pirelli Sottozero 210 . O sa vad ce si cum si revin cu detalii .
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dAr de nokian wr ce ati auzit?
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Acesta este testul ADAC 2008:

http://www1.adac.de/Tests/R...urcePageID=229332

Am gresit, nu "vrederstein snowtrac" a scos un punctaj slab, ci "vrederstein quatrac". Dunlopul e totusi locul 4 dupa goodyear, continental si pirelli.
@respected - vezi in tabel ca este si nokian.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io mi-am luat Dunlop Wintersport M3 175/65R14 pt. Corsa mea.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi.
am optat pentru dunlop wintersport M3...in ciuda faptului ca multa lume mi-a recomandat Nokian. Cica-s facute in Finlanda, unde e zapada si polei mult Smile)
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ai optat f .bine . sunt peste nokian
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
apropos anvelopele voastre de iarna sunt mai zgomotoase decat celelalte ?
pirelli dupa ce ca au zgomot de rulare mai mare sunt si mai tari . imi pare rau ca le-am montat pe caldura asta , poate asta o fi cauza
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dunlop winter sport si sunt mai tari decat michellinurile de vara. La zgomot cele de vara aveau un huruit oribil, astea de iarna mi se par foarte silentioase acum.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aseara am montat si eu anvelopele de iarna, am mai mers cu ele 10 000 km iarna trecuta. E vorba de fulda kristal montero. La prima impresie mi-au parut putin mai ridige, mai elastice in franari si cu zgomot mai mic de rulare Shocked
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De ce oare sunt mai rigide astea de iarna ? ce stiu e ca au adaos f. mic de siliciu , care oricum habar n-am ce face
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu, in mod normal ar trebui sa fie mai moi, dar nu e chiar asa se pare. Am mai facut azi cateva ture cu masina, am iesit si pe centura si la 140 km/h nu au un huruit asa mare ca cele de vara.
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut!
as vrea sa imi schimb anvelopele cu unele de iarna insa as vre ceva mai lat pt o suprafata mai mare de contact , asadar acum am pe masina
185/65r15 si vreau sa imi pun 205/55r15 a mai incarcat cineva ?oare e prea mult pt jante pe 15 ?
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mihalceanu_marian a scris:salut!
as vrea sa imi schimb anvelopele cu unele de iarna insa as vre ceva mai lat pt o suprafata mai mare de contact , asadar acum am pe masina
185/65r15 si vreau sa imi pun 205/55r15 a mai incarcat cineva ?oare e prea mult pt jante pe 15 ?

Nu e prea mult insa iarna se procedeaza tocmai invers.Se recomanda anvelope mai inguste si mai inalte.Tu vrei sa fii invers? Very Happy
De dragul unui look sportiv tu vrei ca in loc sa tai zapada sa aluneci cu burta pe ghetus?
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu ma gandeam ...........in necunostinta de cauza ca fiind mai late este suprafata de contact mai mare si............in sf .....multumesc de sfat o sa imi pun la vara 205/55/15 bafta
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de anvelopele Dayton? e ceva de capul lor? am vazut la oferta la Carefur si par bunicele Oare? unde sunt facute? oare pe vapor sau sunt bune....
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt stralucite... are un coleg de servici Dayton de iarna si vrea sa le schimbe cu Dunlop Wintersport M3.
Tot Dunlop Wintersport am si eu, le-am folosit 2 ierni, asta ar fi a treia. Sunt foarte multumit de ele, nu au zgomot la rulare. Le recomand cu toata increderea! Mentionez ca iarna fac multi km pe la munte (merg la ski). In decembrie anul trecut am fost in Austria la ski unde pana la pensiune am avut de urcat o panta destul de abrupta si acoperita cu zapada (abia ninsese cand am ajuns acolo). Anvelopele s-au comportat exemplar, nu au patinat/derapat deloc si am urcat fara nici o emotie. Cealalta masina care era cu noi a avut nevoie de lanturi ca sa urce (nu mai stiu ce anvelope de iarna avea..).
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca as face un clasament cu ce am avut nu as recomanda Kleber Krisalp . bune pe zapada afanata , naspa in curbe , naspa cand am vrut sa urc pe partie la Bran cu masina ... si erau noi
Uniroyal M+S bunicele . Am mers noaptea la 2 singur pe sosea , Buzau - Ploiesti cu zapada de-abia asternuta cu 80 intins fara nici o emotie
De-abia astept sa vad Pirelli la treaba .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR