Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Anul trecut un amic a cumparat un opel astra h ,motor 1,7 cdti de 110 cp!Masina a comandat-o prin august si a primit-o pe la inceputul lunii octombrie! vorbesc de anul 2011!
toate bune si frumoase pana cand am vazut cartea de identitate a masinii! la an de fabricatie este trecut 2012! din cate stiu,sau am impresia ca stiu ,modelul asta sa facut pana in 2010! e greseala RAR sau astra h se fabrica in continuare chiar daca a aparut astra j?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cred ca se mai fabrica dar nu in germania!
  • Shaft

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e foarte simplu sa verifici la opel. ia cartea sau certificatul masinii, uita-te la seria de caroserie si numara de la sfarsit la inceput, a opta cifra este anul fabricatiei.

eu din cate stiam nu se mai fabrica (posibil sa ma insel). dar mai sunt destule pe stoc si in certificat poate ai vazut data primei inmatriculari.

sunt totusi curios
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Astra-H cu serie de 2011 am vazut, asa ca nu stiu daca se mai fabrica sau nu in 2012 si nici daca era de prin 2010 si vanduta in 2011?!?!

CristianTM.
Skip ads

  • Shaft

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Astra-H cu serie de 2011 am vazut, asa ca nu stiu daca se mai fabrica sau nu in 2012 si nici daca era de prin 2010 si vanduta in 2011?!?!

CristianTM.


Astra H cu seria de 2011 se poate sa fi fost fabricata la sfarsitul lui 2010. Asa este si a mea. Are 5 pe toate geamurile, in actele de Germania apare 16.12.2005 prima inmatriculare, dar seria este de 2006 si in cartea de Romania este trecuta 2006.
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu am aflat ca daca masina este fabricata in a doua jumatate a anului, la anul fabricatiei se trece anul urmator.De exemplu a fost comandata in august 2011 (08.2011) ei au trecut 2012.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am dat cautare pe net sa vad daca se mai vinde undeva si am vazut ca la unii dealeri inca se mai vinde astra h,doar ca ii zice astra clasic 3.Si pe afara se mai vinde inca.Am vazut ca le vand de noi,cu garantie....Acum nu stiu daca o fii fabricate in 2012 sau sunt fabricatie 2011 si eventual mai au pe stoc si le vand inca!
  • Shaft

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si Astra G s-a fabricat pana in 2005 si sunt masini cu prima inmatriculate si in 2007-2008. Au ramas pe stoc.
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Shaft a scris:Si Astra G s-a fabricat pana in 2005 si sunt masini cu prima inmatriculate si in 2007-2008. Au ramas pe stoc.


Astra G (Germania) s-a fabricat pãnã în 2004. În 2004 a ieºit "noul" H (Germania) ºi producþia iubitei "G" s-a mutat în Polonia, fiind în continuare produs pentru Europa de Est pânã în 2009. În 2009, ieºind J-ul, G-ul a fost oprit din producþie (Polonia) ºi s-a început cu H-ul.

Polonia a preluat de fiecare datã, linia de producþie a modelului anterior!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Intr-adevar Polonia preia linia de productie a modelului anterior,dar din ce am vazut pe net tot la Gliwice(Polonia) se fabrica si astra J.Ce am mai observat, modelele classic( 2 si 3) sunt o combinatie dintre modelul anterior si cel actual,spre exemplu classic 2 (astra G) a impartit aceleasi motoare cu astra H, astra classic 3 (astra H ) imparte aceleasi motoare cu astra J
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Shaft a scris:e foarte simplu sa verifici la opel. ia cartea sau certificatul masinii, uita-te la seria de caroserie si numara de la sfarsit la inceput, a opta cifra este anul fabricatiei.

eu din cate stiam nu se mai fabrica (posibil sa ma insel). dar mai sunt destule pe stoc si in certificat poate ai vazut data primei inmatriculari.

sunt totusi curios




prima inmatriculare e trecuta in talon! eu zic de cartea masinii! acolo e trecut an de fabricatie 2012! ce 2012 cand omu a mers 3 luni cu ea in 2011! mi se pare aiurea! sau o inselatorie pentru cel care o cumpara la mana a doua!
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu e nici o inselatorie. Anul fabricatiei, asa cum este inscris in CIV-ul masinii, se decodifica din VIN-ul masinii. Pentru masinile fabricate in a 2-a jumatate a unui an, in VIN este codificat anul urmator. Data exacta a fabricatiei, precum si alte informatii (ex. uzina de productie), se pot afla de la un dealer (amabil) tot in baza VIN-ului.
Skip ads

  • Shaft

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:
Shaft a scris:e foarte simplu sa verifici la opel. ia cartea sau certificatul masinii, uita-te la seria de caroserie si numara de la sfarsit la inceput, a opta cifra este anul fabricatiei.

eu din cate stiam nu se mai fabrica (posibil sa ma insel). dar mai sunt destule pe stoc si in certificat poate ai vazut data primei inmatriculari.

sunt totusi curios




prima inmatriculare e trecuta in talon! eu zic de cartea masinii! acolo e trecut an de fabricatie 2012! ce 2012 cand omu a mers 3 luni cu ea in 2011! mi se pare aiurea! sau o inselatorie pentru cel care o cumpara la mana a doua!

Sincer si mie mi se pare aiurea chestia asta. Daca masina este fabricata pe 31.12.2011 sa o treaca 2011, nu 2012. Nu stiu de ce se face chestia asta dar se face...Asa este si la masina mea (este fabricata si inmatricuata in 2005 si in carte apare fabricatie 2006).
  • Shaft

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
andi_cimpean a scris:
Shaft a scris:Si Astra G s-a fabricat pana in 2005 si sunt masini cu prima inmatriculate si in 2007-2008. Au ramas pe stoc.


Astra G (Germania) s-a fabricat pãnã în 2004. În 2004 a ieºit "noul" H (Germania) ºi producþia iubitei "G" s-a mutat în Polonia, fiind în continuare produs pentru Europa de Est pânã în 2009. În 2009, ieºind J-ul, G-ul a fost oprit din producþie (Polonia) ºi s-a început cu H-ul.

Polonia a preluat de fiecare datã, linia de producþie a modelului anterior!

Asta nu o stiam, dar este bine de stiut.
Eu cand am zis pana in 2005, am zis pt ca mie asa imi afiseaza in TECDOC, Opel Astra G: 02.1998-01.2005
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Masinile care se mai comercializeaza in 2012 conform Tech2:
1) Agila-B
2) Corsa-C
3) Corsa-D
4) Meriva-B
5) Astra-H
6) Zafira-B
7) Vivaro
8 ) Movano-B
9) Vauxhall VXR8

Nu vorbim aici de Astra-J, Ampera, Insignia, ...cele care NU folosesc Tech2.

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR