Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Sunt pe cale sa achizitionez prima mea masina, o Astra J 1.4T, 140 de armasari, in varianta sport. As vrea sa adaug si cateva optionale in plus fata de culoarea metalizata si scutul de motor dar nu am prea gasit informatii pe net si de aceea va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ma intereseaza Navi 600 (acum e 395 de euro si ma cam tenteaza Very Happy ), frana de parcare electrica si pachetul Seat Comfort Pack 2 ce contine suport lombar actionat electric pentru sofer si pasager. Ce parere aveti de aceste optionale, merita banii?

Hartile de la Navi900 se potrivesc la Navi 600?

Multumesc anticipat!


P.S.: Cand va fi livrata masina la ce anume ar trebui sa fiu atent si cu ce ar trebui sa fie livrata (covorase, becuri rezerva, etc)?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cozzy

Navi 600 si navi 900 au hartile pe un card de memorie e posibil ca astea sa fie compatibile in cazul vechilor modele cd500 si dvd800 nu sunt compatibile dvd-urile, daca ai inclusa si Romania pe card merita cei 400 e Smile
PS
alege scaunele ergonomice
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand farurile AFL. Sunt mai scumpe, dar merita toti banii, clar. Ofera o vizibilitate excelenta in orice conditii. Navi la banii astia suna foarte bine, mai ales daca vine si cu harta detaliata. Cand vine masina, fii atent sa nu fie zgariata sau vopseaua sau ornamentele decolorate. Becuri de rezerva nu se dau, in schimb covorase vin cele din material textil (la mine au venit, dar l-am intrebat pe dealer de ele cand am dat comanda).
Cand pleci cu masina de acolo, asculta zgomotele, fii atent la felul de a functiona al manetelor/comutatoarelor etc, vezi daca e ceva in neregula. La mine, cand lasam ambreiajul sa plec de pe loc, se auzea un trosnet din zona cutiei de viteze, dar fiind aproape de ora inchiderii, nu m-am mai intors. A fost rezolvat pe garantie dupa 2 drumuri la alt dealer (nu recomand service-ul de la Erebus, eu am fost la Radacini din Bd. Ferdinand). Era o tabla indoita pe sub masina de care se frecau nu stiu ce cabluri ale cutiei de viteze.
In rest, bafta la achizitie, negociaza puternic si multi km fara evenimente ! Smile

P.S. Dealerul a uitat sa imi zica de faptul ca la primul drum se arde ceara de protectie cu care e tratata masina din fabrica pe dedesubt si m-am trezit invaluit intr-un nor alb si cam panicat Laughing
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cozzy
cum zicea si colegul @poseidon06 daca iti permite bugetul AFL isi merita bani si nu uita de FLEXRIDE asta daca vrei o masina cu 3 moduri de condus Wink
referitor la frana de mana electrica, eu unu ti-o recomant, e mult mai practica:) si iti ofera mai mult spatiu de depozitare pe tunelul central Smile
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, Flexride-ul e dotare utila daca iti place sa te bucuri de confort prin Bucuresti (sine de tramvai, gropi, etc - modul Tour), de o tinuta de drum echilibrata la drum intins (modul Normal) si de ceva actiune pe serptentine cand te duci la munte (modul Sport). Asta daca esti cu cineva care nu are rau de masina pe curbe (la mine nu e cazul Sad ). Nu o consider o dotare must have, precum AFL-ul in detrimentul navigatiei (prima e pentru siguranta, a doua e un gadget ce poate fi suplinit cu succes de un aparat dedicat pe bani mai putini).
Pe langa cele spuse, la Flexride, dupa ce masina iese din garantie si trebuie sa schimbi amortizoarele, costul sigur va fi mai mare.
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Deocamdata o sa merg pe frana electrica de parcare si navi 600 (poate imi spune un posesor cat de buna e harta Romaniei si daca pot adauga harta Europei de la Navi 900). Am vazut la un dealer un navi 600 si pot sa va confirm ca pentru Bucuresti stie destul de multe strazi cu numar.
In ceea ce priveste scaunele AGR din cate am observat sunt scaune sport cu suport lombar electric si au in plus acea extensie culisanta care vine in spatele genunchiului si care pe mine ma cam deranjeaza, deasta vroiam pachetul cu suport lombar electric. Cine vrea sa vada diferentele am pus aici un link: https://picasaweb.google.com...7/OpelAstraJSport

Din pacate banii nu imi ajung pentru AFL sau Flexride, desi AFL-ul il consider mult mai necesar decat navigatia. Pe net nu am putut sa imi dau seama cat de mare e diferenta intre AFL si farurile normale. Daca aveti poze sau link-uri va rog sa le postati.
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
De garantia extinsa ce parere aveti? Merita?


Daca masina are probleme cu vopseaua ce ar trebui sa fac? Sa o refuz sau sa cer un optional?

Sa inteleg ca masina vine doar cu covorase si atat? Am auzit pe altii ca le lipseau niste carlige de prin porbagaj iar altora capacelele de la suruburile de la roti. Voi ati patit asa ceva?


Ultima modificare facuta de cozzy la Lun 20 Feb, 2012 10:27 am
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat

Wink
Skip ads

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cozzy a scris:Am auzit pe altii ca le lipseau niste carlige de prin porbagaj iar altora capacelele de la suruburile de la roti. Voi ati patit asa ceva?


A mea a venit fara capacelele de la piulitele rotilor, dar le-am cerut si mi le-au dat. Nici masina lor de teste nu erau prezente capacelele.
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am rupt astazi net-ul si am aflat ca nu se pot copia nici sd-urile si nici dvd-urile cu harti deoarece au niste protectii mai puternice iar informatia nu poate fi accesata de pe computere, e nevoie de hardware special. Speram ca in viitor sa se rezolve problema.

Am vazut pe un forum extern ca se pot copia hartile de la cd500 si dvd800 folosind un imac, Toast Titanium cu viteza de scriere 4X. Inca nu pot confirma cu siguranta acest lucru...

Harta Europei de pe navi900 nu se potriveste pe navi600 deoarece este pe un sd de 8 giga iar navi600 foloseste carduri de doar 2 giga.

Multumesc bamo pentru confirmare. O sa fiu atent la capacele...
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
A folosit cineva garantia extinsa? Au fost probleme cu acest tip de garantie? Ma tenteaza si inca nu am aflat daca se merita sau nu. Voi ce stiti?
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai am aflat ca sd-ul cu Europa de la navi 900 este compatibil cu navi 600.
http://www.motor-talk.de/fo...600-t3695924.html

Poate confirma cineva? Merita incercat...
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@cozzy
e posibil sa fie compatibile dar nu te gandi ca le poti copia Wink , din cate am vazut eu pana acum avantajul la SD este ca poti completa cu POI ce la DVD nu mrege Sad
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Ideea e ca pentru 80 euro in plus poti cumpara toata Europa (Europa Centrala si de Sud - Romania = 99 euro iar Europa toata = 179 euro). Eu zic ca se merita daca sunt compatibile... Sunt convins ca se va sparge protectia peste ceva timp... la dvd800 deja am inteles ca se pot copia hartile... http://gpsunderground.com/f...urope-maps-6.html
  • cozzy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu un dealer despre compatibilitatea dintre hartile navi900 la navi600 si mi-a promis ca o sa faca o proba. Sper ca in cateva zile sa avem raspunsul...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR