Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In 2007 am achizitionat un apartament prin credit ipotecar . Creditul in franci elvetieni a fost facut pe numele sotiei pe un termen de 33 ani .
Pe langa credit am mai platit si un avans de 55 000 ron . In momentul achizitiei apartamentul valora 145 000 ron , acum 120 000 . La momentul actual creditul nu are rate restante , rata fiind in jur de 700 ron .
Zilele trecute chiriasul a venit cu propunerea de a prelua creditul in schimbul unei sume de bani .
Ce cale legala trebuie urmata si cam ce suma ar trebui sa-i cer noului proprietar ?

Daca un moderator considera ca subiectul nu e la locul lui , rog sa se inchida aceasta discutie .
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca la unele credite daca garantezi cu imobilul cumparat nu ai voie sa-l vinzi inainte de al achita.
Daca nu ai aceasta interdictie il vinzi normal prin notariat cu contract de vanzare.Iar dupa aceea tu achiti creditul si noul propietar ramane cu apartamentul.
Despre cat sa ceri verifica si tu piata in Galati si vezi cam cat se cere in zona pe un apartament similar.
Sau vrei sa faci doar transfer de credit?
Aici va trebui sa discuti cu societatea de la care ai contractat creditul.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Datorita devalorizarii francului elvetian valoarea actuala a apartamentului nu acopera valoarea creditului .
Nu stiu ce ce forma de instrainare ar fi mai buna pt mine ca pierderea sa fie cat mai mica .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Adica chiriasul sa cumpere apartamentul de la tine?
Va intelegeti sa ii vinzi apartamentul cu suma x.
Ai urmatoarele variante:
1. (in caz ca omul are cash) incheiati un antecontract de v-c, eventual la notar/avocat, ca sa se simta omul protejat, el iti da, cu titlu de avans, suma y (unde y=suma necesara pentru lichidarea creditului), tu platesti creditul cu rambursare anticipata, se ridica ipoteca, apoi mergeti la notar si faceti contractul final, si el iti achita restul de suma(x-y)
2. (in caz ca omul vrea sa mearga pe credit) isi gaseste o banca care face treaba asta, face dosar de credit (va trebui sa duci si tu niste hartii de la banca ta) se merge la notar (cu reprezentantii de la cele 2 banci), se incheie contractul de v-c, banca lui vireaza la banca ta restul de credit, se inchide creditul, banca ta retrage ipoteca, banca lui pune ipoteca (se ocupa notarul)

Tinand cont de avansul platit (adica credit pe ~90.000 RON) si de suma platita pana acum (care, in 5 ani, ar trebui sa mai fi scazut suma asta) si de valoarea curenta a apartamentului (120.000 RON) nu prea cred sa fie o problema. Bineinteles, depinde si de % de creditare din valoarea imobilului pe care banca lui e dispusa/poate sa il acorde.

Am inteles corect problema?
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si da si nu .
Variantele expuse de @JE sunt cele mai simple si cele normale in conditiile de pana in 2008 .
In conditiile actuale asa cum am spus valoarea apartamentului nu acopera valoarea creditului .
Mai exact apartamentul face ~120 000 iar valoarea de rambursare a creditului ~140 000 tinand cont de devalorizarea francului .
Sunt constient ca pierderi o sa am dar vreau sa le reduc cat mai mult , pe cai legale .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda, devalorizarea nu am luat-o in calcul Sad
da' chiriasul vine cu banu' jos sau vrea cu credit? Oricum, in ambele variante va trebui sa faci tu rost de niste bani, ca sa acoperi diferenta dintre suma cu care vinzi si valoarea ramasa a creditului.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Chiriasul vrea sa preia creditul de la mine cu aceleasi conditii si obligatii .
Din ce am citit pe net ar fi un Contract de novatie .
Ce stiti de acest tip de contract ?Se poate face in cazul meu ?
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa noile norme BNR intrate in vigoare de la 1 februarie 2012, garantia la un credit trebuie sa fie de 133%. Dupa cum spui tu, valoarea apartamentului nu mai acopera soldul creditului, d-apoi sa fie 133% (cel putin), asa ca din punctul asta de vedere s-ar putea sa fie un semn de intrebare in privinta tranzactiei. Cel mai bine intrebi la banca ce si cum, ei sunt singurii in masura sa te lamureasca cum se poate finaliza aceasta tranzatie. Oricum, depinde foarte mult si de bonitatea noului contractant.

Cat despre suma pe care ar trebui sa o ceri, acum se cere avans cel putin 25% din valoare imobilului. Avand in vedere ca ai platit pana acum 90.000 de lei, eu zic ca macar la cei 55.000 pe care i-ai dat ca avans sa te gandesti la ei, transformati in EUR. Acum, incearca si tu sa ii transformi la cursul de atunci, poate ii optii la cursul de acum Wink. Depinde mult de abilitatile tale de a negocia. Pui in balanta eventualele imbunatatiri aduse apartamentului, daca sunt, sumele cheltuite pana acum, dorinta ta de a recupera cat mai mult si vezi ce iti iese Smile.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ar trebui sa discuti mai intai cu banca, acum 2 ani am vrut sa preiau un leasing la un bmw X3, achitam cash tot, banca mi-a mai cerut un 5% din valoarea totala a contractului(40k euro). evident ca am refuzat.
atentie la cei cu mai multe proprietati, eu cred ca valoarea acestora o sa scada semnificativ peste 20 de ani, daca mergem in ritmul asta cred ca vom fi atunci in jur de 15 milioane locuitori. o sa vindem apartamentele vechi pe o lada de bere ca in vechile localitati miniere dupa revolutie:)). doar sa vina emigranti deprin asia sau africa ca sa le ocupe!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR