Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • danyelmiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut sunt proaspat detinator de Opel astra H caravan ,fab 2007 ,motor 1.9 ,101 cp si cum nici bine nu am luat-o ca sa ma bucur de ea deja am si eu o problema cu rulou de la haion .

Problema este cam in felul urmator am trimis-o pe sora mea ca sa imi ia din portbagaj un rucsac si ce mai aveam eu pe acolo iar ea a apasat pe manerul de la rulou pana la rupt probabil pt ca acum pur si simplu se balangane acel maner .

Ce as vrea eu ca sa stiu - asta daca ma poate ajuta cine-va desigur - este daca acel maner pot ca sa il repar sau pur si simplu imi iau la revedere de la rolou si trebuia ca sa cumpar altul .Ce vreau ca sa mentionez este ca sa ruloul a ramas deschis si nici macar nu stiu cum sa fac ca sa il pot rula la loc ca sa il scot si sa vad daca ii pot face ceva .Daca cunoasteti ce si cum va rog ca sa ma ajutati si pe mine doarece deja ma cam ia durerea de cap cu rulou respectiv .


Multumesc mult si imi cer scuze daca am postat la rubrica necorespunzatoare dar deja am cautat mai peste tot si nu am reusit ca sa aflu mare lucru .
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Daca ridici capetele ruloului acesta culiseaza pe ghiduri si se strange sau ramane " inert" ? Sa inteleaga colegii daca ai probleme cu eliberarea ruloului sau daca-i vorba de arcul recuperator. E pe forum o solutie de reparare a ruloului dar parca la Astra G sau Zafira A daca nu ma- nsel.
  • danyelmiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
in primul rand multumesc de raspuns iar in al dilea rand este vorba despre manerul de la rulou cel pe care apesi ca sa se ruleze polita iar in felul acesta sa ai acces in porbagaj .


Am pus poza ca sa se inteleaga mai bine .La mine manerul respectiv sta lasat si nu se mai ruleaza .

Multumesc mult pentru orice parerea sau sfat .
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca sub maner aproape de bara de aluminiu ai o mica gaura unde ar trebui sa ai un fel de nit care actioneaza pintenii pt rularea !
Skip ads

  • petros 78

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.9 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare...
Imi pare rau de problema cu ruloul,nu te pot ajuta cu un raspuns de remediere ptr.ca eu nu am asa ceva (cel ce mi-a vindut masina nu mi-a dat si ruloul, il cunosc pe acest rulou doar din "poze").Intrebarea mea e: daca nu reusesti sa-l repari ?.....si.... doresti sa-l valorifici ..sint interesat....
Bafta...si o zi buna.....
  • danyelmiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata . Deci la mine se rupsese nitul despre care mi-a zis colegul Corbu iar problema sa rezolvat relativ destul de simplu i-am pus un surubel mic care practic a luat locul nitului .

O sa incerc in cursul zilei de azi ca sa ii fac o poza ca sa se inteleaga mai bine unde sa prins acel surubel .
Multumesc mult petru ajutor si raspunsuri .
  • Smooth

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ce bine e cã am gãsit rezolvare la problema mea cu mânerul intrând pe acest forum. Mulþumesc frumos si eu CORBU pt. ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR