Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat cele 4 garnituri de la caloriferul de incalzire. Totul a mers perfect pana in momentul cand am finalizat operatia si am pus contactul... Atunci a inceput valva asta sa faca figuri. Suna ca un releu care nu poate decupla. Incalzirea merge, de curs nu mai curge nimic chiar si daca scot mufa din dracia asta, dar cand pun mufa inapoi face ca draq Evil or Very Mad
Ce rol are minunea asta care ma obliga sa demontez inapoi tot ce m'am chinuit sa montez azi?? Si ce se intampla daca nu ii bag mufa aia si o las asa?
Multumesc anticipat pt raspunsuri !
ps. Am bagat in instalatie doar apa fara antigel. Se poate sa fie asta cauza?


__________________
Astra G, Y17DT, 2000
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Use only anti-freeze 19 40 656 / 90 297 545 (blue) up to MY 2001 and only anti-freeze 19 40 650 / 09 194 431 (red) as of MY 2001 and ensure a concentration of 50% water and 50% anti-freeze. The purpose of anti-freeze is not only to protect the entire cooling system against freezing but also to protect all coolant-affected parts against corrosion and lime deposit. For this reason, anti-freeze must be used even in tropical regions. asta ce spune TIS-ul legat de lichidul de racire.

Acum m-am uitat prin TIS si nu am vazut la masina ta sa aiba aceasta valva. Rolul ei, daca exista, e sa nu mai treaca lichidul de racire prin calorifer, astfel motorul incalzandu-se mai repede (asa ceva era si la dacie, dar manual).
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ca e montata doar pe masinile dotate cu AC desi nu stiu ce legatura are una cu alta. Intre timp am scos apa si am pus antigel (fara silicati) si tot asa face. In schimb am observat ca scoate un anumit sunet cand dau pe aer rece si alt fel de sunet cand e pus pe caldura, iar f aproape de pozitia de maxim rece nu mai suna deloc. Ce nu inteleg e cand ar trebui sa inchida valva si cand ar trebui sa deschida ca in afara de pozitia aia f apropriata de maxim rece suna tot timpul.
Incalzirea functioneaza si motorul se incalzeste normal...



__________________
Astra G, Y17DT, 2000
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
legatura intre AC si valva ar fi: daca lichidul de racire (cald) nu mai trece prin calorifer atunci creste eficienta AC-ului. Daca desfaci consola de controale o sa observi ca la pozitia maxim rece mai ai un contact...atunci valva ar trebui sa fie inchisa.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Aha deci din moment ce nu imi functioneaza AC'ul il pot lasa asa Very Happy . Asta e, ii scot mufa si o sa schimb minunea cand voi cumpara un radiator de AC.
Multumesc chiciuc Exclamation




__________________
Astra G, Y17DT, 2000
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite aici din TIS


Pentru modelele dupa 1997, dupa cum vezi era un except X17DT, poate la cele mai noi e pusa si la motoarele X/Y17DT
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@chiciuc
Mare dreptate ai!
Din discutiile cu Elegance reiese ca valva aceea, la cei care o au are rol doar la eficientizarea A/C si dak electrovalva e stricata, bizie si ramine pe deschis sau inchis.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR