Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • yulyusrespect

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Lucio85 de când am cumpãrat eu mașina a17dtj motor 145000 km, dacã a mers motorul și a putut sã își facã regenerarea nu am avut nici o problema cu dpf și acuma are 202000 km cat pentru cristid16 și eu recomand o putere mai mare de 125 cp în rest o recomand calduros
Nu e mașina de oraș pãrerea mea
Skip ads

  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Georgejjj a scris:asdhj in ce sens se simte diferenta la a ta adusa din franta fata de cele aduse din germania?
. Pai cele dim franta nu au kilometri dati inapoi si nu sunt cu daune si refacute ca noi si revandute cum gasesti pe cele aduse din germania .... cum iti explici masina care dupa 3 ani sa fie vanduta cu 4 mii si noua era 16-18 mii si in tara ti-o da cu 7 mii
  • CristiD16

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune ce coduri au motoarele de 125-130CP? Intreb deoarece in paginile precedente am gasit ceva discutii in legatura cu ce apare in talon si ce apare pe tester.
Luasem in calcul si 2.0 CDTI 160CP insa am inteles de la niste prieteni ca sunt cam problematice, motoarele fiind identice cu cele de pe insignia.
Despre flexride exista ceva plangeri / probleme?
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu la 125cp...am in carte A17DTR...iar testerul vede ba A17DTJ....sau A17DTR...aici nu stiu daca difera de tipul testerului.
Am fisele acasa scoase de testere.

La 130cp nu stiu codurile.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
a17dtr, a17dts, a17dtf, si noua generatie de 1.6cdti B16DTH B16SHL
  • geoiordache

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ (LPV)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2016

  • Mesaj Privat
@CristiD16
Eu am din vara asta un Opel Astra Sport Tourer de 1.7 din 2011 adusa din Germania. Sunt la al 3-lea Opel si sunt multumit de marca asta. Raport calitate pret excelent, fata de alte marci. Consuma putina motorina si am grija sa bag numai de la OMV Maxx Motion, este putin mai scumpa dar masina merge excelent. Am luat-o la 140,000 km cu 6300 E si am facut pana acum vreo 6,000 km fara probleme. Acum depinde de ce bani dispuneti pentru ca gasiti si cu km mai putini dar ceva mai scumpe. Masina este euro 5, iar taxa de mediu este 52 E. Isi face periodic autocuratirea. Pareri sunt multe, ramane sa va decideti dvs. va doresc sa aveti noroc la cumparare!
  • Jesper

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut prieteni !
Detin Astra J 2011, CDTI 1.7, 81kw. De anul trecut am cumparat masina direct din Germania la vreo 185.000km si in prezent am in jur de 203500km. De cand o am vreau sa mentionez ca in momentul cand deschideam usa se auzea in tiut usor de la motor cateva secunde (20 cred) si apoi un sunet de clapet care se inchide. Bun pana aici zic eu, banui ca e ceva normal si chiar mi-am spus ca asa trebuie sa fie. Anul trecut in septembrie am facut revizia la Opel (C-ta). Luna asta am decis sa nu mai merg la Opel, ci sa merg la un service autorizat din Mangalia. Dar dupa ce am luat masina de la ei nu se mai aude acel zgomot care eu tin sa cred ca nu trebuia sa isi bage nasul. Plus de asta a c-am luat-o razna si consumul instant, pare sa fi crescut consumul. Intrebarea mea este daca stie cineva de chestia asta cu zgomotul si daca e normal si ca ei mi-au anulat ceva pe la motor? (sunt sigur ca au umblat aiurea).
Sper ca eu sa fi fost destul de clar cu problema mea.
Multumesc si astept un raspuns.
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, si eu am acelasi motor acelasi an, o am exact de un an si doua zile e adusa din D land si cumparata de la un samsar din Neamt, are ceva mai mult de 250 000 rulati, in bord 194, tiuitul e prezent si la mine, se aude foarte clar cu capota deschisa. La deblocarea usilor se cupleaza automat niste relee si electrvalve din compartimentul motor ceie ce eu cred ca e normal. Despre consumul instant iti pot spune ca si la mine bate in 0,7 - 0.8 l/h pana se incalzeste motorul dupa care e 0.5 - 0,6 l/h.
Skip ads

  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tiuitul prezent si la mine la deschiderea masinii din telecomanda , la deschiderea unei usi, este normal sa fie prezent este testul pe care il face clapeta de acceleratie astra j 2011 81kw 184k km.
  • Jesper

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Acest test sau cuplare electrovalva, as vrea sã știu ce scop are? Și de ce au fãcut lucrul acesta mecanicii? Ii deranja pe ei oare? sau cred cã habar nu au de lucrul asta!
Aștept rãspuns și mulțumesc prieteni!
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bazaitul/tiuitul la motoare diesel, nu stiu daca e prezent si la benzina, este curatarea ultrasonica a valvei si ansamblului EGR. Iar clamp-ul este sunetul de scuturare a rezidurilor/ funingine. Normal este sa se intample chestia asta.
  • Jesper

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Deci trebuie sã fie prezent. Merg la ei sã o facã cum a fost. Ai idee cum? sau ce au fãcut mecanicii?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e nici o curãțare: e de la clapeta de accelerație.
Scoateți mufa si vedeti daca mai tiuie.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si clapeta de ce ar þiui ? ºi fara mufa ? Nu pe mufa vine þiuitul ? Þiuitul e electric sau electronic, tinere. Cand funcþioneaza motorul sau na accelerezi, nu þiuie nimic. Þiuie doar in stand by. DE CE sa se acelereze motorul in stand by ? La mine þiuie de voie buna cand deschid o uºa sau chiar portbagajul sau se aprinde vreun beculeþ prin masina, deci mai, Daniel crezi ca te þiuie ºi te clampane doar asa de bun venit Smile))). În concluzie þiuitul face ceva bine pe acolo.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fara mufa la clapeta nu mai tiuie. Egr-ul nu are nici o treaba. Verifica sa te convingi.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salutare colegi, revin aici cu o problema la care momentan nu am explicatie, consumul afisat de CB fata de cel facut de la plin la plin este cu 0,8l/100km mai mare si ca exemplu va zic ca din calcul consumul ar fii de 6,5% iar cel afisat de CB este de 5,7% si am verificat asta de 2 ori cu plinul facut pana a curs din rezervor Rolling Eyes Rolling Eyes ma aspteptam la o eroare de 0,1% 0,2 % sa fie o problema de soft sau se fura la pompa Question
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut, la mine eroarea e de obicei cam 0.3 L/100, dar mai variaza un pic depinzand de cati litri mai pun dupa ce sare pompa prima data. Cel mai mult a fost vreo 0.4, dar uneori a fost si ft mica de 0.1 L/100. O sigura data am vazut pe computer si cu 0.2 mai mult decat a iesit la pompa. Cea mai sigura verificare o faci la aceeasi pompa punand de fiecare data pana sare ea prima data si te opresti, apoi faci calculul. Ai remap facut la motor? Din proprie experienta, masina asta are erori destul de mari la multi dintre parametri afisati, fiind introduse intentionat de catre constructor.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu am remap mașinã e de 110cp alimentare s-a fãcut din aceeași pompa de 2 ori aceeași stație motorina a vãzut de la început doar evo diesel și am peste 60k eroarea asta am observat-o la ultimele doua plinuri și nu prea îmi vine sa cred ca la 50l alimentați sa fure la pompa 5 litri cam asta ar fi diferenta la un plin pana când curge din rezervor, același stil de mers tot timpul, ce e ciudat ca atunci când rezervorul e Full range-ul îmi arata peste 1000km și nu am reușit sa depãșesc nici 800 cu un plin pana când apare mesaj în bord de realimentare
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se fura asa mult la pompa, totusi. Sau incearca si alta benzinarie de la un alt lant ca sa fii sigur. Din ce mai citisem, o problema similara era la H, tot la motoarele 1.7 unde computerul arata un consum foarte optimist. Sper sa nu ma insele memoria insa acolo se putea rezolva prin ajustarea acestuia cu pana la 20% din tester. Poate si la J e o chestie similara, desi din ce am vazut J-ul nu mai este atat de "configurabil" precum versiunile precedente.
  • TimRO

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna Seara.

As dori sa stiu recomandarea voastra in vederea achizitiei unui Astra J 1.7CTDI - 110CP. Daca imi puteti spune, pe scurt cam care ar fii probl. lor si ce ar trebui sa verific cu mare grija la acest model.
Nu am mai avut niciodata Opel si nu cunosc foarte multe detalii despre acest model. Sunt probl la pompa injectie, injectoare, turbo?

Multumesc in avans.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Chestionar

ce consum mediu ai cu aceasta motorizare
4-5% 7%
5-6% 21%
6-7% 35%
7-8% 25%
altul 10%
166 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR